یک تریدر - تنها کانال تلگرام ارز دیجیتال که بهش نیاز دارید
بهترین ابزارهای سئو برای سئوکارها

آشنایی با بهترین ابزارهای سئو برای سایت

یکی از نکات خیلی مهم در پیشرفت کاری و سطح حرفه ای افرادی که به عنوان متخصص سئو قصد فعالیت دارند میزان آشنایی آنها با ابزارهای این کار هست.
ابزارهایی که به آسان سازی مراحل کمک فراوانی میکنند و با استفاده از آنها میتوانیم دید روشن تری نسبت به وضعیت فعلی سایت و روند پیشرفت آن داشته باشیم و حتی سایت های رقیب را زیر نظر بگیریم.

ابزارهای سئویی از دو جهت به کمک سئوکار می آیند که جهت اول مربوط به بررسی وضعیت خود سایت از نظر تکنیکال و محتوایی است و جهت دوم مربوط به ابزارهایی است که برای آنالیز سایت های رقیب و پی بردن به روش سئویی آنها کاربرد دارند

ابزارهای بررسی وضعیت سئویی سایت

این ابزارها برای کنترل وضعیت فعلی سایت استفاده میشوند و با استفاده از آنها میتوان ایرادات سئو و بهینه سازی سایت از جمله:

 • خطاهای موجود در عنوان و توضیحات صفحات
 • خطاهای تگ کنونیکال
 • خطاهای نسخه AMP در صورت استفاده
 • خطاهای لینکهای داخلی سایت
 • خطاهای مربوط به ساختار کلی سایت
 • خطاهای ۴۰۴ و ۴۰x که مربوط به صفحات حذف شده و غیر قابل دسترس سایت است
 • خطاهای ۵۰x که بیشتر به سرور مربوط هستند
 • وضعیت ریدارکت های ۳۰۱ و ۳۰۲ صفحات
 • بررسی تصاویر سایت از نظر حجم و متن جایگزین Alt text
 • وضعیت کدهای اسکیما مانند ستاره دادن به مطالب یا پرسش و پاسخ و …
 • وضعیت صفحات ایندکس و نوایندکس
 • وضعیت سرعت صفحات سایت روی موبایل و دسکتاپ
 • میزان ورودی صفحات سایت روی کلمات مختلف و رتبه آنها در گوگل

و موارد دیگری که میتوان از این ابزارها برای بررسی آنها استفاده کرد و در حقیقت بدون این ابزارها نمیتوانیم دید روشنی به وضعیت فعلی سایت داشته باشیم و به عنوان کارشناس سئو بتوانیم استراتژی مناسب را برای سایت تدوین کنیم.

سرچ کنسول گوگل بهترین ابزار رایگان سئو

سرچ کنسول گوگل بهترین ابزار سئو کاملا رایگان

اولین ابزاری که همه سئوکارها و مدیران سایتها با آن آشنا میشوند Google Search Console است که مجموعه کاملی از اطلاعات فنی و سئویی سایت در آن قابل دسترسی است که در بالا به آنها اشاره شد.

استفاده از این ابزار کاملا رایگان است و میتوان به هر تعدادی سایت را به آن اضافه کرد و از اطلاعات آن استفاده کرد و حتی میتوان به ایمیل های مختلف دسترسی داد تا چند نفر همزمان بتوانند به داده های سایت دسترسی داشته باشند.
از آنجا که سرچ کنسول محصول خود گوگل است میتوان به داده های آن اعتماد کرد و به عنوان مبنای پیشرفت سئو از نمودارهای کنسول استفاده کرد.

گوگل آنالیتیکز بهترین ابزار آماری کاملا رایگان

ابزار گوگل آنالیتیکز Google Analytics به عنوان آمارگیر حرفه ای سایت استفاده میشود و ابزار تخصصی سئو نیست ولی بسیاری از اطلاعات موجود در آن را میتوان برای پی بردن به ایرادات موجود در سایت و رفع آنها استفاده کرد.
در حقیقت با استفاده از این ابزار میتوانیم ببینیم که از چه مسیرهایی کاربر وارد سایت میشود و چه رفتاری در سایت دارد و با تحلیل کردن این رفتار میتوان بسیاری از نقاط ضعف سایت را مشخص کرد.

از جمله آمار مهم در پنل آنالیتیکز مربوط به بانس ریت و زمان حضور کاربر در صفحه است که اگر فراتر از استاندارد باشد نشان دهنده ایرادی در سایت است که باعث شده کاربر در زمان کوتاهی سایت را ترک کند و همچنین با تعریف کردن Goal ها به خصوص در فروشگاه های اینترنتی میتوانیم نقاط ریزش کاربر و انصراف او از خرید را به خوبی مشخص کرده و برای بهینه سازی آن اقدام کنید.

ابزار آنالیتیکز به صورت غیر مستقیم برای بهبود وضعیت سئوی داخلی سایت کاربرد دارد و به صورت کاملا رایگان قابل استفاده است.

نرم افزار سئویی فوق العاده اسکریمینگ فراگ

این نرم افزار یک آچارفرانسه سئویی است که قابلیت های آن واقعا بیشمار است و حتما باید برای سئوی حرفه ای از آن استفاده کرد.این نرم افزار در نسخه رایگان با قابلیت های محدود که برای سایتهای کوچک مناسب است و نسخه تجاری که بدون محدودیت و برای استفاده حرفه ای قابل تهیه است.

در گذشته امکانات کامل Screaming Frog را معرفی کردیم و حتی در دوره عیب یابی سئو داخلی سایت روش نصب و کار با این نرم افزار به صورت کامل آموزش داده شده است که میتوانید به صورت رایگان در آن شرکت کنید.

یکی از اصلی ترین قابلیت های این نرم افزار قابلیت اتصال آن به سرچ کنسول، آنالیتیکز و چند ابزار معروف سئویی و خواندن اطلاعات آنها است و با این روش شما دید کامل ۳۶۰ درجه نسبت به همه رویدادهای سایت پیدا میکنید

مجموعه نرم افزار سئویی سئو پاور سوئیت

این مجموعه نرم افزاری هم به صورت رایگان با قابلیت محدود و نسخه تجاری نامحدود منتشر شده و به صورت چهار نرم افزار مستقل که هر کدام کارآیی خاصی دارند قابل استفاده است

Rank Tracker : این نرم افزار برای بررسی جایگاه سایت شما روی کلمات کلیدی که برای آن مشخص میکنید در موتورهای جستجوی مختلف کابرد دارد و میتوانید تغییرات رتبه ها را به مرور زمان زیر نظر بگیرید

Site Auditor : این نرم افزار وضعیت داخلی سایت از لحاظ محتوا و ساختار را بررسی میکند و در نمودارهای مختلفی وضعیت کلی سایت شما را نمایش میدهد و بیشتر برای رفع ایرادات تکنیکال سئو کاربرد دارد

Seo Spyglass : این نرم افزار برای بررسی وضعیت سئوی سایت و همچنین سایتهای رقیب از نظر نوع لینک سازی و تکنیک های استفاده شده در سئو کاربرد دارد.

Link Assistant : این نرم افزار به شما کمک میکند تا سایتهای زیادی از گروه های مختلف برای ساخت رایگان بک لینک پیدا کنید و بصورت لیست هایی به شما پیشنهاد میدهد که کجاها میتوانید لینک بسازید.

این چهار نرم افزار مستقل در کنار هم مجموعه پرقدرت SEO Power Suite را تشکیل میدهند که به عنوان یک ابزار همه کاره سئویی قابل استفاده است.

نرم افزارهای Sitebulb  و Visual Seo Studio هم با قابلیت های تقریبا مشابه نمونه های معرفی شده برای بررسی سئو قابل استفاده هستند.

ابزارهای بررسی سایتهای رقیب در سئو

ابزارهایی که تا اینجا معرفی شد بیشتر برای بهینه سازی و رفع ایرادات سئو داخلی سایت کاربرد دارد ولی بخش مهمی از سئو مربوط به بررسی بک لینکها و وضعیت سئویی سایتهای رقیب است که دسترسی به پنل های آنها را نداریم.

با استفاده از این ابزارها میتوانیم سایتهای رقیب و سایتهای برتر حوزه خود را شناسایی کرده و تکنیک سئویی آنها را تحت نظر بگیریم و حتی از آن کپی کنیم تا بتوانیم به مرور جایگاه آنها را تصاحب کنیم

ابزار ahrefs برای سئو سایت

ابزار Ahrefs قوی ترین برای سایتهای فارسی

یکی از بهترین ابزارهای بررسی بک لینکها و نکات سئویی سایت است که دارای یک پلن رایگان (ثبت نام) با امکانات محدود و چند پلن تجاری است که میتوانید با توجه به حجم پروژه خود از آن استفاده کنید.

با توجه به هزینه دلاری اشتراک این سرویس و نداشتن صرفه اقتصادی برای اکثر سئو کارها، معمولا اکانت اشتراکی آن با قیمت بسیار پایین تر به فروش میرسد که میتوانید با سرچ کردن در اینترنت چند نمونه از فروشندگان آن را پیدا کنید.

از نظر من ابزار Ahrefs کاملترین دیتابیس از بک لینکهای سایت فارسی زبان را دارد و از این جهت از تمامی رقبای خود امتیاز بالاتری دارد و استفاده از این ابزار را برای سئوکارهای ایرانی توصیه میکنم.

این سایت علاوه بر نمایش وضعیت بک لینک و اعتبار سایت شما و سایتهای رقیب در طول زمان، برای بررسی سئو تکنیکال و ایرادات فنی موجود در سایت و وضعیت رتبه کلمات در گوگل هم کاربرد دارد و حتی میتوانید سختی کلمات مختلف برای سئو را هم در آن پیدا کنید.

در دوره ساخت بک لینک با خیال راحت روش کار با این ابزار آموزش داده شده است.

ابزار SEM Rush برای تحلیل رقبا

این هم یک نمونه دیگر از ابزارهای پر قدرت بررسی سئو خارجی سایت و وضعیت رقبا است که البته بیشتر برای سایتهای انگلیسی زبان کاربرد دارد و تا حد زیادی هم امکاناتی شبیه به پلتفرم معرفی شده در بالا دارد.

Rank Tracker این سایت یا همان ابزار بررسی وضعیت رتبه سایت روی کلمات کلیدی مختلف برای ایران به صورت دقیق قابل استفاده نیست چون این ابزارها سرور داخل ایران ندارند و از کشورهای دیگر رتبه کلمات مورد نظر شما را بررسی میکنند که در بیشتر اوقات با رتبه داخل ایران متقاوت است.

یکی از کاربردهای اصلی این ابزارها برای تحقیق کلمات کلیدی Keyword Research  است به این صورت که میزان سختی سئویی کلمه کلیدی مورد نظر ما سنجیده میشود و حتی لیستی از کلمات مشابه که میتوان روی آنها کار کرد هم در اختیار ما قرار میگیرد تا از آنها در استراتژی سئویی سایت استفاده شود.

ابزارهای دیگری مانند MajesticKW FinderKeyword Planner و … بسیاری از پلتفرم های دیگر با امکانات تقریبا مشابه قابل استفاده هستند که با توجه به نوع سایت و نیاز خودتان میتوانید هر کدام از این ابزارها را استفاده کنید.

ابزار گوگل ترند برای تحلیل کلمات کلیدی

Google Trend  یکی دیگر از محصولات رایگان گوگل برای بررسی میزان جستجوی کلمات در گوگل است که قابلیت فیلتر بر اساس تاریخ و کشور را هم دارد و حتی میتوانید چند کلمه را با هم مقایسه کنید و ببینید هر کلمه چه رقابتی با کلمات مشابه خود دارد.

یکی دیگر از قابلیت های گوگل ترند این است که کلمات و عبارات جدید را به شما پیشنهاد میکند که مشابه کلمه جستجو شده توسط شما هستند و میتوانند در برنامه تولید محتوای سایت شما قرار بگیرند و در این ابزار شما حتی میتوانید ببینید که کلمات مختلف چه زمانی ترند بوده اند و بیشترین رشد را داشته اند و در سئو مناسبتی از آن کلمات کلیدی برای افزایش فروش سایت و فروشگاه اینترنتی خود استفاده کنید.

اینها مهم ترین ابزارهای مورد استفاده در سئو داخلی و خارجی سایت هستند که اگر قصد داشته باشید به صورت حرفه ای کار کنید باید حتما کار کردن با این ابزارها را آموزش ببینید و از آنها برای بهینه سازی سایت و پروژه های خود استفاده کنید.

دقت کنید که ابزار هیچگاه نمیتواند به تنهایی باعث پیشرفت سایتی در بازدید ارگانیک شود، بلکه تخصص و تجربه است که میتواند بهترین استراتژی و مسیر سئویی برای یک سایت را مشخص کرده و آن را به سوی موفقیت هدایت کند.
استفاده از این ابزارها فقط کمکی است به ساده سازی و سریع سازی مراحل سئو و بررسی های لازم برای آن که به صورت مداوم روی سایت انجام میشود.

 

رضا فلکی مقدم هستم. مشاور سئو و دیجیتال مارکتینگ و مدیر سایت یک وبمستر که با هدف انتقال تجربیاتم از اینترنت راه اندازی شده است.