یک تریدر - تنها کانال تلگرام ارز دیجیتال که بهش نیاز دارید
سئو کلاه سفید چیست

آشنایی با تکنیک های سئو کلاه سفید

هر سال گوگل بروزرسانی های متعددی برای الگوریتم های خود ارائه میکند و با هر بار بروزرسانی شاهد جابجایی های شدیدی در نتایج ارگانیک گوگل هستیم.در حقیقت با هر آپدیتی که گوگل برای الگوریتم های خود میدهد، نوع تصمیم گیری و دسته بندی سایتها برای نتایج جستجو را تغییر میدهد و به همین دلیل سایتهایی که رتبه خوب داشتند دچار افت رتبه شده و در مقابل سایتهای بدون رتبه به صورت ناگهانی به رتبه های خوبی میرسند.

عامل مشترکی که میتواند در این مواقع سایت شما را از خطر حفظ کند و اجازه تغییرات شدید در رتبه های ارگانیک را به سایت ندهد استفاده درست و اصولی از تکنیک های سئو کلاه سفید است.

سئو کلاه سفید کم خطر ترین و درست ترین روش بهینه سازی سایت برای موتور جستجو است که در طول سالها امتحان خود را پس داده است و در ادامه قصد داریم جزییات آن را بررسی کنیم و اصلی ترین تکنیک های آن را یاد بگیریم

سئو کلاه سفید چیست و چه کاربردی دارد

روشهای مختلفی برای سئو کردن و کسب نتایج برتر گوگل وجود دارد که بعضی از این روشها همخوانی کاملی با قوانین و استانداردهای گوگل دارد که به آن سئو کلاه سفید White hat SEO گفته میشود.اگر شما سعی ندارید گوگل را فریب بدهید و واقعا سایتی دارید که از نظر استانداردهای طراحی و محتوا حرفی برای گفتن دارد، شما در حال استفاده از سئو کلاه سفید هستید.

عده ای از سئوکارها هم از تکنیک های خلاف قوانین برای کسب سریعتر نتایج استفاده میکنند که به سئو کلاه سیاه معروف است و قبلا در مورد تکنیک های آن توضیح دادیم.

چرا سئو کلاه سفید مهم است

اهمیت استفاده از سئو کلاه سفید از این جهت است که نتایج آن قابل اعتماد و طولانی است و رقبا به راحتی نمیتوانند رتبه شما را بگیرند و در مقابل تغییرات الگوریتم های گوگل هم ایمنی خواهید داشت.

کسب نتیجه از سئو کلاه سفید به صورت آهسته و پیوسته است و شما نمیتوانید در این روش انتظار معجزه و رسیدن سریع به رتبه یک گوگل را داشته باشید.بلکه با تدوین یک استراتژی مناسب بعد از ۶ تا ۱۲ ماه به صورت آهسته شاهد رشد ترافیک سایت و کسب نتایج برتر خواهید بود.

آشنایی با تکنیک های سئو کلاه سفید

در سالهای گذشته با رعایت نکاتی مانند تکرار کلمه کلیدی در هدینگ ها و ساخت لینک میشد که رتبه کسب کرد اما شرایط هر روز سخت تر شده و این به دلیل تلاش گوگل برای مقابله با سایتهای اسپم و سئو کارهای کلاه سیاه است.در حال حاضر کسب رتبه به خصوص برای سایتهایی که دارای رقبای پر قدرتی هستند بسیار سخت از گذشته شده و نیاز به ماه ها تلاش دارد.

استفاده از محتوای با کیفیت مهم ترین عامل است

حتما شنیده اید که محتوا پادشاه است و البته امروز خیلی بیشتر از آن است، شاید امپراطور!

محتوای سایت مهم ترین فاکتور رتبه گرفتن سایت شماست که کاربران سایت و گوگل اهمیت ویژه ای برای آن قائل هستند.اما رتبه گرفتن محتوا به سادگی نوشتن یک متن و انتشار آن در سایت نیست و گوگل به موارد مختلفی برای رتبه دادن به محتوا توجه میکند از جمله:

 1. نوع محتوا (متن-صدا- ویدئو)
 2. طول محتوا
 3. موضوع محتوا
 4. نوع کاربرد کلمات کلیدی در متن (هدینگ ها – متن جایگزین تصویر – میزان تکرار کلمه کلیدی)
 5. مدت زمان گذشته از انتشار محتوا
 6. بک لینکها و نوع انکرتکست های آن محتوا

برای نوشتن محتوا در حوزه تخصص خود باید پلن محتوایی داشته باشید که معمولا تهیه این برنامه محتوایی با شخص سئو کار است و با مشاوره سئوکار میتوانید استراتژی محتوایی سایت را تدوین کنید.

محتوای شما باید با هدف پاسخی به سوال کاربر نوشته شود و بصورت کامل آن موضوع را توضیح داده باشد.اگر خودتان وظیفه تولید محتوا را بر عهده دارید باید هر چیزی که به کاربر کمک میکند تا دید بهتری به محصول شما پیدا کند را توضیح دهید و اگر اشخاص دیگری برای شما محتوا تولید میکنند باید ابتدا خط فکری شما با آنها یکی شود و کاملا محصولات و خدمات شما را بشناسند تا بتوانند درست و با آگاهی بنویسند.

محتوایی که در سایت شما منتشر میشود بعد از حدود ۳ ماه به بلوغ سئویی خود میرسد و شروع به گرفتن رتبه و رشد کردن در نتایج جستجو میکند.تویئیت کن

استفاده از سئو کلاه سفید برای افزایش بازدید سایت

توجه به نیاز کاربر از عوامل مهم سئو کلاه سفید

مساله ای که گوگل در سالهای اخیر به آن توجه ویژه ای داشته و الگوریتم های خود را بر اساس آن تغییر داده، توجه به نیاز کاربر در سایت است.

باید بدانید که آیا

 • کاربران شما به دنبال کسب اطلاعات هستند
 • نیاز به راهنمایی دارند و در تصمیم گیری مشکل دارند
 • تصمیم خود را گرفته اند و صرفا به دنبال خرید هستند

وقتی که متوجه شدید کاربر شما در کدام یک از این مراحل است باید محتوایی در اختیار او بگذارید که مشکل او را حل کند.

اگر کاربر شما در مرحله خرید است باید صفحه خرید محصول خود را فقط با اطلاعات محصول پر کنید و اگر هنوز به اطلاعات بیشتری نیاز دارد باید در صفحات جداگانه ای خصوصیات محصول خود را شرح دهید تا به او در تصمیم گیری کمک کنید.

توجه به کاربران موبایلی بسیار مهم است

اگر سایت شما در نمایش موبایل مشکل دارد باید انتظار داشته باشید که دیر یا زود رتبه های ارگانیک خود را از دست بدهید چون استفاده کاربرها از موبایل و تبلت برای انجام دادن کارهای اینترنتی روز به روز افزوده میشود و گوگل هم به این نکته توجه خاصی دارد.

عواملی که از نظر گوگل برای نسخه موبایل سایت مهم است:

 • ریسپانسیو بودن قالب سایت و نمایش بدون مشکل در هر سایز صفحه نمایش
 • سرعت لود شدن سریع و بدون معطلی (دوره آموزشی رفع مشکلات سرعت سایت  وردپرس)
 • کاربرد پذیری و در دسترس بودن بخشها برای کاربر
 • عدم نمایش زیاد تبلیغ در بخش بالایی سایت

توجه به تجربه کاربری در سایت

تجربه کاربری در سایت  یا User Experience یکی دیگر از عواملی است که گوگل به آن اهمیت ویژه ای میدهد چون از نظر گوگل وقتی سایتی در رتبه یک گوگل قرار دارد، وقتی کاربر وارد آن میشود باید از سایت رضایت داشته باشد و مدتی در صفحات آن پیمایش کند.

عدم رضایت کاربر از سایت که معمولا باعث بانس ریت میشود به گوگل این سیگنال را صادر میکند که حتما سایتی که در رتبه یک وجود دارد آنقدر برای مخاطب جذاب و کاربردی نیست که افراد خیلی زود از آن سایت خارج میشوند و به همین دلیل به مرور رتبه آن سایت را به سایت دیگری جابجا میکند.

در فروشگاه های اینترنتی کاربر باید بتواند حداکثر در ۳ کلیک به مرحله خرید محصول برسد و هرچه تعداد مراحل از این بیشتر شود باعث خسته شدن و ترک کردن سایت میشود.

خلق یک تجربه کاربری جذاب یعنی اینکه بدانید کاربر وقتی وارد سایت شما میشود به دنبال چیست و چطور میشود به راحتی و خیلی سریع به آن خواسته برسد و این مسیر را برای او هموار کنید.

منوهای سایت که شامل منوی اصلی، سایدبار سایت و منوی فوتر میشود بخش مهمی از UX سایت شماست که باید صفحات مهم و کلیدی را در آنها قرار دهید تا دسترسی سریعتری برای کاربر ایجاد شود.

داشتن استاتژی کلمات کلیدی برای محتوای سایت

برای سایت خود باید محتوای مرتبط و تخصصی بنویسید که بدرد کاربر ورودی سایت بخورد! بزرگترین اشتباه در محتوای سایت این است که هر مطلبی را صرفا برای هدایت کاربر به سایت منتشر میکنند هرچند که آن مطلب هیچ ربطی به موضوع سایت نداشته باشد!

اگر شما یک سایت فروش بلیط و تور دارید اصلا نیاز نیست بلاگ خود را با مطالب مدیریت و آرایشی پر کنید!

اگر شما سایت فروش لوازم آرایش دارید اصلا نیازی نیست که تعبیر خواب در سایت خود منتشر کنید!

دقت کنید که اگر هم سایت شما روی این مطالب متفرقه رتبه ای داشته باشد، آیا این افراد پتانسیلی برای تبدیل شدن به مشتری برای شما را دارند؟آیا اگر شخصی برای خواندن تکنیک های مدیریت فردی به سایت فروش بلیط شما وارد شود بعد از خواندن آن مطلب از شما بلیط یا تور استانبول خرید میکند؟

پاسخ این سوالها خیر است و توجه به این نکته بسیار مهم است که برای هر سایتی باید فقط مطالب مرتبط با همان حوزه تخصصی با هدف ایجاد آگاهی و افزایش فروش محصولات تولید شود.

انتشار مطالب متفرقه فقط باعث سنگین شدن سایت و از دست رفتن قدرت سئویی آن میشود.

استفاده از کدهای اسکیما در سئو کلاه سفید

کدهای اسکیما Schema به خزنده های موتور جستجو کمک میکند که دید بهتری به سایت شما پیدا کند و خزش Crawl موفق تری داشته باشد.

امروزه باید حتما برای بخشهای مختلف سایت از این کدها استفاده کنید و انواع مختلف آنها را بشناسید.اگر از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس استفاده میکنید با نصب پلاگین های سئویی مانند Yoast میتوانید به صورت اتوماتیک این اسکیماها را به صفحات سایت اضافه کنید.

و اگر هم سایت شما بصورت اختصاصی نوشته شده باید از تیم فنی بخواهید که کدهای اسکیما را به توجه به نوع صفحات سایت به آن اضافه کنند.

خزنده های موتور جستجو بسیار پیشرفته شده اند اما هنوز برای فهمیدن و خزش بعضی صفحات و سایتها مشکل دارند و با استفاده از اسکیما میتوانند به خزنده ها کمک کنید که به راحتی سایت شما را بخوانند و ایندکس کنند.

تصویر زیر یکی از قابلیت هایی است که با استفاده از اسکیما میتوانید به آن دسترسی پیدا کنید (با استفاده از اسکیما پرسش و پاسخ )

تاثیر کدهای اسکیما در سئو کلاه سفید

ساخت بک لینک دومین عامل موثر در سئو کلاه سفید

قبلا توضیح دادیم که بک لینک چیست و چرا اهمیت دارد و باید بدانید که بعد از محتوا در سایت استفاده و ساخت لینک دومین فاکتور مهم و تاثیرگذار است.

 • لینک سازی داخلی به گوگل کمک میکند که ارتباط بین صفحات سایت با هم را بهتر بفهمد و صفحات مهم سایت شما را پیدا کند
 • لینک سازی خارجی میزان اعتبار سایت شما را نمایش میدهد و قدرت آن باعث رشد سایت شما در نتایج گوگل میشود.

دقت کنید که لینک سازی هم یک کار آهسته و پیوسته است و شما تا زمانی که سایت داشته باشید به آن نیاز دارید و نمیتوانید آن را کنار بگذارید.لینک داخلی باید از روز اول ایجاد سایت در میان مطالب استفاده شود و لینکهای خارجی هم بعد از ۲-۳ ماه از راه اندازی سایت و ایندکس شدن صفحات آن در گوگل برای شما قابل ایجاد است.

در دوره آموزشی ساخت بک لینک با خیال راحت بصورت کامل انواع لینک و روش ساخت آن توضیح داده شده است

نکته بسیار مهم برای ساخت لینک این است که لینکهای شما باید از نظر گوگل طبیعی به نظر برسند و به هیچ وجه نباید گوگل شک کند که شما هزینه ای برای خرید لینک پرداخت کرده اید که در این صورت سایت شما پنالتی خواهد شد.

اینها مهم ترین تکنیک های سئو کلاه سفید است و با استفاده از آنها و داشتن صبر میتوانید بعد از چند ماه شاهد پیشرفت سایت و گرفتن رتبه های برتر گوگل باشید و از طرفی راحتی خیال از بروزرسانی های بعدی گوگل همیشه با شماست و ترسی از افت رتبه های ناگهانی ندارید.

استفاده از این تکنیک ها به شما کمک میکند بصورت رایگان بازدید سایت خود را افزایش دهید و فروش محصولات خود را چند برابر کنید.

چنانچه در مورد هر یک از این مراحل سوالی دارید یا نکته مبهمی در مورد آن وجود دارد لطفا در بخش کامنت با من در میان بگذارید.

رضا فلکی مقدم هستم. مشاور سئو و دیجیتال مارکتینگ و مدیر سایت یک وبمستر که با هدف انتقال تجربیاتم از اینترنت راه اندازی شده است.