یک تریدر - تنها کانال تلگرام ارز دیجیتال که بهش نیاز دارید
مسیر مشتری و نقش آن در سئو سایت

آشنایی با مسیر مشتری و اهمیت آن در سئو

مسیر مشتری عبارتی است که در بازاریابی زیاد آن را میشنوید و به روالی که در طی آن کاربر با کسب و کار شما آشنا میشود گفته میشود که در اینترنت هم اهمیت بسیار بالایی دارد و باید در بخشهای مختلف مارکتینگ از جمله تبلیغات و سئو به آن توجه کرد.

اهمیت توجه به مسیر مشتری به خصوص در سئو در اینجاست که به تدوین استراتژی و پلن تولید محتوا کمک بسیار بزرگی میکند و باعث میشود سایت تمرکز خود را روی دامنه خاصی از عبارتهای کلیدی با هدف ایجاد فروش حفظ کند و قدرت سئویی خوبی داشته باشد.

مسیر ومشتری و قیف فروش در دیجیتال مارکتینگ

مسیر مشتری در بازاریابی اینترنتی چیست ؟

کاربرها از لحظه ای که به دنبال یافتن پاسخ سوالی که در ذهن خود دارند در گوگل سرچ میکنند تا زمانی که به سایت شما برسند مسیری را طی میکنند که شامل مراحل مختلفی است و به آن مسیر مشتری یا Customer Journey گفته میشود.

کاربر از مراحل آگاهی – تصمیم و خرید عبور میکند تا محصولی را برای خرید از یک برند خاص انتخاب کند و یا کاربر سایتی شود که شاید تا امروز هیچ شناختی نسبت به آن نداشته است.

در واقع همانند بازاریابی فیزیکی در دیجیتال مارکتینگ هم نقاط ارتباط Touch Point هایی داریم که باعث آشنایی کاربر با کسب و کار ما میشود و او را در مسیر تبدیل شدن به مشتری هدایت میکند.

آشنایی با مرحله آگاهی در مسیر مشتری

در این مرحله کاربر به دنبال یک راه حل و پاسخ برای مساله مبهمی که در ذهن خود دارد میگردد و هنوز نمیداند چه میخواهد و چه چیزی مشکل او را حل میکند.

به عنوان مثال با نزدیک شدن به تعطیلات نوروز افراد به دنبال روشی برای بهترین استفاده از تعطیلات هستند و چه چیزی بهتر از یک سفر خوب و خاطره انگیز! اما کجا ؟

اینجاست که کاربر هنوز نمیداند کجاها برای مقصد سفر نوروزی او مناسب هستند ؟ آیا باید سفر داخلی را انتخاب کند یا مقاصد خارجی ؟ و به همین دلیل در این مرحله عبارتهای کلیدی طولانی تر و کلی را سرچ میکنند مانند “بهترین مقاصد سفر نوروی” یا  “نوروز کجا برویم”

جستجوی این دست عبارات به کاربر کمک میکند تا آشنایی اولیه با موضوع مورد علاقه خود را پیدا کند و یک فضای ذهنی ابتدایی در مورد راه حل های نیاز خود پیدا کند

آشنایی با مرحله تصمیم در مسیر مشتری

تا اینجا کاربر از مرحله آگاهی رد شده و میداند که چه انتخابهایی به عنوان راه حل مشکل او وجود دارد و اینجاست که میتواند تصمیم بگیرد.

طبق مثال قبلی کاربر متوجه شده که از میان تمامی مقاصد مناسب برای سفر نوروزی “سفر به استانبول” گزینه جذاب تری برای او است و پس از مشورت با اطرافیان و کمی تحقیق بیشتر تصمیم میگیرد این سفر را انتخاب کند.

حال که کاربر توانسته تصمیم بگیرد کلمات کلیدی مرتبط تری با موضوع را جستجو میکند چون حالا باید محصول را انتخاب کند پس باید بداند که بهترین شهر استانبول برای سفر کجاست ؟ چه روشهایی برای رفتن به آنجا وجود دارد ؟ مخارج تور چگونه است ؟

این عبارات هم اطلاعات تکمیلی را در مورد جزییات تصمیمی که گرفته در اختیار او قرار میدهد و به او کمک میکند محصولی متناسب با این تصمیم را انتخاب کند

آشنایی با مرحله خرید در مسیر مشتری

در این مرحله نهایی است که کاربر دقیقا میداند که چه میخواهد و ذهنیت کاملی هم در مورد آن پیدا کرده و دقیقا عباراتی متناسب با آن را جستجو میکند که برای مثال بالا میشود “تور استانبول نوروز ۱۴۰۰” و “تور استانبول ارزان” و …

کاربری که این مسیرها را طی کرده به صورت مرحله به مرحله ذهن خود را برای خرید آماده کرده تا اطلاعات جامع و دقیق پیدا کند و در نهایت با در کنار هم قرار دادن این اطلاعات و مقایسه آنها بتواند خرید کند و احتمالا هم از خریدش راضی باشد.

عبور از مراحل مسیر مشتری هزاران بار توسط افراد در اینترنت انجام میشود و گاهی در این مسیر از سایتهای مختلفی هم عبور میکنند تا در نهایت یک سایت را برای نهایی سازی خرید خود انجام دهند.

نقش و اهمیت مسیر مشتری در سئو سایت

تولید محتوا به عنوان مهمترین بخش سئو سایت شناخته میشود که از سالهای دور قدرت و اهمیت خود را حفظ کرده است و حتی بعد از آپدیت های مختلف در الگوریتم های گوگل هنوز هم تغییری در اهمیت آن پیدا نشده است.

در حقیقت محتوا تمام چیزی است که شما برای ارائه به مشتریان و جلب توجه او در اختیار دارید و به همین دلیل باید از ابتدا بدانید که باید چگونه و در چه موضوعاتی محتوا تولید کنید.

آشنایی با مسیر مشتری به شما کمک میکند که بدانید کاربر در هر مرحله از نیازش برای محصول شما به دنبال چه عباراتی در گوگل جستجو میکند و آن عبارات را در برنامه محتوایی سایت خود قرار دهید و با این روش بعد مدتی سایت شما به پایگاه جامعی از موضوعات مرتبط با یک محصول تبدیل میشود که آن محصول را از جوانب مختلف پوشش داده است و پاسخ هر سوالی که ممکن است در ذهن کاربر باشد در آن وجود دارد.

کارشناس سئویی که وظیفه تدوین استراتژی سایت شما را بر عهده دارد باید با مراحل سه گانه آگاهی – تصمیم و خرید آشنا باشد و کلمات کلیدی مناسب برای هر کدام از این مراحل را برای تیم محتوا آماده کند و ترتیب انتشار محتوایی هم باید به گونه ای باشد که این محتواها پوششی برای هم باشند و همدیگر را کامل کنند.

با استفاده از این روش تولید محتوا میتوانید کاربر را از ابتدای آگاهی تا انتهای خرید در سایت خود هدایت کنید و اجازه ندهید که او به سایت رقیب دیگری برای کسب اطلاعات برود و سایت شما را ترک کند چون ممکن است بعد از آن بازگشتی در کار نباشد!

همچنین پوشش دادن موضوعات مختلف در مورد یک محصول در سایت شما باعث میشود که در ذهن کاربر حس اعتماد و مرجع بود شما شکل بگیرد که همین موضوع هم تاثیر بسیار خوبی در افزایش فروش به خصوص در فروشگاه های اینترنتی خواهد داشت چون به طور عادی کاربرها نمیتوانند به این سایتها اعتماد کنند و محتوای اصولی کمکی برای جلب بیشتر اعتماد است.

با توجه به نکات مطرح شده باید به مسیر مشتری و مراحل آن در سئو سایت خود اهمیت ویژه ای بدهید و حتما برنامه محتوایی خود را بر اساس آن تدوین کنید و مطمئن باشید این کار هم تاثیر خوبی بر فروش سایت شما خواهد داشت و هم سایت شما محبوبیت بالایی برای گوگل پیدا میکند و تاثیر آن را در رتبه های ارگانیک سایت خود و افزایش بازدید آن به وضوح خواهید دید.

رضا فلکی مقدم هستم. مشاور سئو و دیجیتال مارکتینگ و مدیر سایت یک وبمستر که با هدف انتقال تجربیاتم از اینترنت راه اندازی شده است.