یک تریدر - تنها کانال تلگرام ارز دیجیتال که بهش نیاز دارید
آشنایی با نرم افزار screaming frog

آشنایی با Screaming Frog آچار فرانسه سئو

برای بررسی ایرادات سئویی در سایتها ابزارهای مختلفی وجود دارد که به صورت تحت وب و نرم افزار ویندوزی ارائه شده اند و نرم افزار اسکریمینگ فراگ Screaming Frog یکی از بهترین آنهاست که کاربردهای بسیار زیادی برای مدیران سایتها و سئو کارها دارد.

با استفاده از این نرم افزار میتوانید سایت خود را کرال Crawl کنید و ایرادات داخلی آن در بخشهای مختلف بررسی کنید و در صورت نیاز آنها را رفع کنید. در واقع این نرم افزار مانند آچار فرانسه ای است که هر مدیر سایتی باید کار کردن با آن را یاد بگیرد.

معرفی نرم افزار Screaming Frog

این نرم افزار یک اسپایدر بسیار قوی است که دقیقا مانند خزنده های گوگل سایت شما را به صورت صفحه به صفحه و لینک به لینک خزش میکند و همه موارد را لیست میکند تا بتوانید به صورت دقیق آنها را بررسی کنید.

نسخه رایگان این نرم افزار برای سایتهای کوچک مناسب است و میتواند تا ۵۰۰ لینک را خزش کند و برای تعداد لینکهای بیشتر باید نسخه پولی آن را خریداری کنید.

نسخه کامل و بدون محدودیت این نرم افزار در سایتهای دانلود قابل دسترسی است و همچنین در این دوره آموزشی با نصب  آن و عیب یابی سایت به صورت مبتدی آشنا میشوید.

نرم افزار Screaming Frog چه کمکی به سئو سایت میکند

از این نرم افزار میتوانید برای عیب یابی محتوایی و ساختاری سایت به صورت دقیق استفاده کنید که بسیاری از ایرادات ثبت شده توسط این نرم افزار در صورت رفع شدن تاثیر مستقیم در سئو سایت شما خواهد داشت.از جمله قابلیت های این نرم افزار عبارت اند از:

پیدا کردن لینکهای شکسته

بعد از کرال کردن سایت توسط نرم افزار یک لیست کامل از صفحات ۴۰۴ سایت به شما نمایش داده میشود که شامل لینک های داخلی سایت میشود و باید هرچه سریعتر بازبینی و رفع شوند.

صفحات ۴۰۴ بر افزایش بانس ریت سایت تاثیر مستقیم دارد زیرا باعث نارضایتی کاربرها میشود چون هیچ کاربری دوست ندارد روی لینکی کلیک کند که صفحه آن دیگر در سایت وجود ندارد.

بررسی عنوان و توضیحات صفحات

با کمک این نرم افزار میتوان عنوان Title و توضیحات Description تمامی صفحات سایت را بررسی کرد و اگر در صفحه این این دو مورد وجود ندارد یه به صورت غیر صحیح وارد شده، آن را اصلاح کرد.

این دو مورد در بهبود وضعیت سئو سایت بسیار موثر هستند چون کاربر قبل از ورود به سایت شما در موتورهای جستجو اول این دو مورد را مشاهده میکند. برای همین باید نهایت دقت را در نوشتن آنها داشته باشید تا میزان کلیک توسط کاربر بالاتر برود.

تهیه نقشه سایت

در سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس میتوان با استفاده از افزونه های سئویی نقشه سایت را ایجاد کرد ولی اکثر سایتهایی که به صورت دست نویس و اختصاصی کد نویسی میشوند این قابلیت را ندارند. با کمک اسکریمینگ فراگ میتوانید یک نقشه سایت یا Sitemap کامل ایجاد کنید و آن را در سرچ کنسول گوگل ثبت کنید تا بهتر صفحات سایت شما را بشناسد

قابلیت خزش هر نوع سایت

برای سایتهای مدرن امروزی از تکنولوژی های برنامه نویسی مختلفی مانند Angular، React و Vue.js استفاده میشود که در بسیاری از مواقع به صورت جاوا اسکریپت لود میشوند و کرال کردن درست آنها توسط گوگل بسیار مهم است. این نرم افزار میتواند به راحتی همه نوع سایتی را خزش کند و اگر ایرادی در آن وجود داشت به شما اطلاع دهد.

تهیه لیست از ریدایرکت ها

همه سایتها از انواع مختلف ریدایرکت مانند ۳۰۱ – ۳۰۲ – ۳۰۷ و … استفاده میکنند و با کمک این نرم افزار میتوانید لیستی از همه آنها را در اختیار داشته باشید. اگر ریدایرکتی به صورت اشتباه انجام شده میتوانید آن را اصلاح کنید و اگر دیگر به یک ریدایرکت قدیمی نیاز ندارید میتوانید آن را حذف کنید.

تهیه لیست محتوای تکراری

ممکن است صفحاتی با عنوان و محتوای تکراری در سایت وجود داشته باشد که از آن بی خبر باشیم. محتوای تکراری تاثیر منفی در سئو دارد زیرا گوگل نمیداند که از میان چند صفحه با محتوای مثل هم باید کدام صفحه را در صفحه نتایج نمایش دهد.

با این نرم افزار لیستی از صفحات با محتوای تکراری به شما نمایش داده میشود که به راحتی میتوانید آنها را اصلاح کرده و ایرادات را رفع  کنید.

تهیه نقشه ساختار سایت

سایتها از مجموعه متن و لینک تشکیل میشوند و به دلیل اینکه دید بصری به آن نداریم در نتیجه نمیتوانیم به ایرادات موجود در ساختار سایت هم پی ببریم.

با تهیه نقشه های بصری مانند تصویر زیر میتوانید بسیار راحت تر و بهتر به ارتباط صفحات سایت با هم و ساختار آنها پی ببرید و صفحاتی که کمتر به آنها توجه شده را پیدا کنید.

معرفی قابلیت های اسکریمینگ فراگ

ارتباط با ابزارهای آماری

این نرم افزار میتواند با Google AnalyticsSearch ConsoleAhrefs  و چند ابزار حرفه ای دیگر ارتباط برقرار کند و در هنگام خزش سایت به راحتی تعداد بک لینکها و وضعیت آماری ورودی ارگانیک و کلی صفحات را به شما نمایش دهد.

با ارتباط دادن اسکریمینگ فراگ و ابزارهای آمار میتوانید ببینید که کدام صفحات سایت شما عملکرد بهتری دارند و کدام صفحات خوب عمل نمیکنند و ترافیک کمتری دریافت کرده اند.

 

مواردی که بیان شد بخشی از قابلیت هایی نرم افزار Screaming Frog بود که برای سئوکارها و دیجیتال مارکترها بسیار مناسب است و حتما باید در برنامه روزانه خود از آن استفاده کنند.در واقع بدون این نرم افزار بسیاری از ایرادات از چشم ما پنهان هستند و نمیتوانیم به درستی تصمیم بگیریم که چرا سایتی رتبه نمیگیرد و ایراد کار از کجاست! اگر میخواهید به صورت حرفه ای سئو کنید پیشنهاد میکنم استفاده از این نرم افزار محبوب را یاد بگیرید.

رضا فلکی مقدم هستم. مشاور سئو و دیجیتال مارکتینگ و مدیر سایت یک وبمستر که با هدف انتقال تجربیاتم از اینترنت راه اندازی شده است.