یک تریدر - تنها کانال تلگرام ارز دیجیتال که بهش نیاز دارید
چطور متن سئو شده بنویسیم

آموزش نوشتن متن سئو شده برای سایت

پس از راه اندازی یک سایت گام بعدی تولید محتوا برای آن است. برای کسب بهترین نتیجه باید متن سئو شده در سایت خود منتشر کرده و اصول سئو on page را نیز رعایت کنید. نوشتن یک متن سئو شده بزرگترین کمک را به دیده شدن شما در نتایج جستجو می کند، زیرا بر اساس آخرین تغییرات الگوریتم های گوگل انتشار مطالب مفید و کاربردی بزرگترین عامل رتبه بندی یک سایت می باشد. در این مقاله چگونگی نوشتن یک متن سئو شده آموزش داده می شود.

برای تولید محتوا ایده داشته باشید

قبل از نوشتن هر متن و انتشار آن ابتدا در مورد آن فکر کنید. اگر در زمینه تخصص خودتان مطلب می نویسید، سعی کنید تمام چیزی که در ذهنتان است را پیاده کنید. با جستجو در اینترنت از سایر منابع داخلی و خارجی کمک بگیرید. سعی کنید تمام مطالب را به صورت روان توضیح دهید؛ پس از اتمام کار خود را جای بازدید کننده سایت گذاشته و یک بار متن را بخوانید.

 • آیا متن روان، شفاف و صریح است؟
 • آیا  موضوع را به خوبی منتقل می کند؟
 • آیا چیز جدیدی به کاربر منتقل می کند؟

برای گرفتن ایده های جدید می توانید از سایت های خبری و سایت های معروفی که در زمینه تخصصی شما کار می کنند کمک بگیرید.این مقاله هم می تواند برای ایده گرفتن شروع نوشتن به شما کمک کند

در نوشتن یک متن دقت زیادی به خرج دهید، زیرا آن متن هم اعتباری برای سایت شما بوده و هم باعث کشیده شدن هزاران کاربر به سایت شما خواهد شد که نتیجه آن درآمد زایی بیشتر برای شما خواهد بود.

از کلمات کلیدی به درستی استفاده کنید

کلمه کلیدی در نوشتن یک متن سئو شده بسیار حائز اهمیت است. کلمه کلیدی می تواند یک بخشی یا چند بخشی باشد. به عنوان مثال شما می توانید کلمه “سئو” را به عنوان یک کلمه کلیدی در نظر بگیرید و “آموزش سئو سایت” نیز یک نمونه کلمه کلیدی چند بخشی است. کلمه کلیدی یعنی شما می خواهید کاربر با جستجوی آن کلمه در گوگل سایت شما را ببیند، پس باید در انتخاب آن نهایت دقت را داشته باشید. رعایت نکات زیر در انتخاب و بکار بردن کلمه کلیدی ضروری است.

حتما کلمه کلیدی را در قسمت عنوان، توضیحات و متن مقاله بکار ببرید.

اگر کلمه کلیدی انتخابی شما پرکاربرد است برای اینکه بتوانید در صفحات اول جستجو باشید بسیار سخت است، بنابراین سعی کنید از کلمات کلیدی چند بخشی استفاده کنید. به عنوان مثال اگر زمینه کاری شما “املاک” باشد، می دانید که بازار بسیار پر رقابتی دارید و بسیاری از سایت ها سعی دارند برای این کلمه در صفحه اول گوگل نمایش داده شوند، پس به جای انتخاب کلمه کلیدی “املاک” برای مطلب خود بهتر است مثلا از کلمه “فروش املاک شمال” استفاده کنید. کسب رتبه برای کلمه کلیدی چند بخشی بسیار ساده تر می باشد.

تراکم کلمه کلیدی نیز باید رعایت شود، یعنی از کلمه کلیدی یک بار در عنوان متن، یک بار در توضیحات متن و به اندازه  ۱% از کل تعداد کلمات متن در طول آن استفاده کنید. یعنی اگر متن شما در نهایت ۱۰۰۰ کلمه شد باید ۱۰ بار کلمه کلیدی در طول متن استفاده شود. و برای یک متن ۳۰۰ کلمه ای تکرار ۳ بار کلمه کلیدی کافی است.

تکرار بیش از حد کلمه کلیدی در متن موجب خواهد شد که از نظر گوگل شما Keyword stuffing انجام داده اید و متن شما به عنوان اسپم تشخیص داده خواهد شد.

بهترین مکان برای استفاده از کلمه کلیدی در پاراگراف اول و پاراگراف آخر متن می باشد.

مهم ترین بخش محتوا، عنوان آن است

اگر قبلا “راهنمای نوشتن عنوان مقاله برای سئو” را خوانده باشید، آنجا اشاره کردیم که عنوان یک مقاله مهم ترین بخش آن است که می تواند در نگاه اول توجه کاربر را به خود جلب کند. تصور کنید وقتی کاربری در گوگل کلمه ای را جستجو می کند، با صدها صفحه نتایج روبرو می شود و یقینا روی نتیجه ای کلیک خواهد کرد که جذاب تر و کاربردی تر به نظر برسد، پس سعی کنید عنوانی جذاب برای مطلب تان انتخاب کرده و خلاصه ای از مفهوم متن خود را در آن بکار برید تا کاربر در نگاه اول متوجه موضوع متن شما و کاربردی بودن یا نبودن آن بشود. رعایت نکات زیر در نوشتن عنوان متن سئو شده مفید خواهد بود:

 1. یک کلمه کلیدی برای متن خود انتخاب کرده و یک بار آن را در عنوان بکار برید.
 2. بهتر است کلمه کلیدی در ابتدای عنوان باشد.
 3. در عنوان مقاله از کلماتی جذاب استفاده کنید؛ مانند: ۱۰ روش افزایش بازدید، ۴ روش حفظ لغات انگلیسی
 4. از کلمات آموزشی استفاده کنید؛ مانند: آموزش ترفندهای تلگرام
 5. عنوان می تواند تا ۷۰ کاراکتر باشد. عنوان طولانی در نتایج گوگل ناقص نمایش داده می شود.
 6. در عنوان خود از خط تیره برای جدا سازی کلمات استفاده کنید.البته سیستم های مدیریت محتوا به صورت خودکار کلمات را با خط تیره جدا میکنند.

بخش توضیحات محتوا را فراموش نکنید

پس از عنوان مقاله بخش بعدی که در صفحه نتایج جستجو در زیر عنوان نمایش داده می شود، قسمت توضیحات می باشد. نوشتن یک توضیح مفید در مورد متن نیز تاثیر بسزایی در سئو سایت و جذب کاربر خواهد داشت، زیرا کاربر در صفحه نتایج فقط عنوان متن و توضیحات  آن را می بیند و چنانچه این دو قسمت جذاب و کاربردی نباشند، کاربر وارد سایت شما نخواهد شد که مطالب آن را بخواند. در صورتی که از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس استفاده می کنید، می توانید قسمت توضیحات را در صفحه انتشار مطلب ببینید.

 1. برای توضیحات خلاصه ای مفید از مفهوم اصلی متن را بنویسید.
 2. حتما یک بار کلمه کلیدی مورد نظر خود را در قسمت توضیحات نیز بیاورید.
 3. قسمت توضیحات می تواند تا ۱۵۵ کاراکتر باشد.

استانداردهای سئویی در طول متن

این بخش به کاربر نشان می دهد شما در چه سطحی هستید؟ آیا یک نویسنده حرفه ای و کاربلد مسئول این سایت است یا یک فرد آماتور؟ متن شما باید به گونه ای باشد که وقتی کاربر آن را می خواند، متوجه موضوع و بار علمی آن شده و مطلبی را یاد بگیرد. نیازی نیست حتما دوره های نویسندگی را گذرانده باشید یا نویسنده ماهری باشید، کافیست مطلبی بنویسید که برای خواننده مفید باشید و بدرد او بخورد.

هرگز از مطالب کپی شده و تکراری در سایت خود استفاده نکنید. یک مطلب هرچند کوتاه اختصاصی خودتان به اندازه صدها مطلب کپی شده از سایت های دیگر برای شما ارزش و اعتبار دارد.

 1.  متن یک مقاله باید حداقل ۳۰۰ کلمه باشد و حداکثری برای آن وجود ندارد.
 2. اگر می خواهید جایگاه خوبی در نتایج گوگل کسب کنید، سعی کنید مطالبی طولانی تر و بالای ۲۰۰۰ کلمه بنویسید.
 3. نوشتن مقالات طولانی تر باعث افزایش زمان ماندگاری کاربر و کاهش Bounce rate یا نرخ پرش سایت شما خواهد شد.
 4. در میان متن خود از عکس، فیلم، اسلاید شو و صدا استفاده کنید. این امر باعث جلوگیری از یکنواختی و خسته کننده بودن متن شده و به کاربر در درک مفهوم آن کمک فراوانی می کند.
 5. متن خود را پاراگراف بندی کنید.
 6. در نوشتن متن حتما کلمه کلیدی مورد نظر را یک بار با تگ H1 و چند بار با تگ H2 بکار ببرید. این کار هم به موتور جستجو و هم به کاربر کمک خواهد کرد راحت تر متوجه موضوع متن شود.
 7. حتما کلمه کلیدی را در پاراگراف اول و آخر متن بکار ببرید.
 8. در متن خود به منابع استفاده شده یا سایت های دیگری که برای درک بهتر مطلب مفید می باشند لینک بدهید.

در آخرین تغییرات الگوریتم های گوگل مطالب آموزشی بالاتر از ۱۰۰۰ کلمه رتبه بهتری در نتایج جستجو کسب می کنند، بنابراین سعی کنید مطالب طولانی تری بنویسید. از منابع داخلی و خارجی موجود کمک گرفته و مطالب مرتبط با موضوع مورد نظر را در متن خود به کار ببرید. ممکن است نوشتن یک مقاله طولانی سخت باشد، اما مطمئن باشید ارزشش را دارد.

حتما از لینک داخلی در محتوا استفاده کنید

آخرین بخش نوشتن متن سئو شده استفاده از لینک داخلی است. یعنی در لابلای متن خود تعدادی از کلمات را به مطالب مرتبطی که قبلا منتشر کرده اید، لینک کنید. همانطور که در این متن نیز مشاهده می کنید، تعدادی از کلمات این متن به مقالات مربوط که قبلا منتشر شده لینک شده اند. دادن لینک داخلی ۳ فایده بسیار بزرگ دارد:

 1. چنانچه کاربر متوجه بخشی از مقاله شما نشود، به او کمک می کند با مراجعه به مقالات مرتبط رفع اشکال کرده و متوجه محتویات متن شود.
 2. به مدیر سایت کمک می کند مطالب گذشته و قدیمی خود را در مقاله تازه منتشر شده به کاربر معرفی کند تا کاربر آنها را نیز مطالعه کند.
 3. به موتور جستجو کمک می کند در برخورد با متن شما، لینک های داخلی آن را دنبال کرده و با کمک لینک های داخلی تمامی مطالب شما را ایندکس کند.

در استفاده از لینک داخلی هیچ محدودیتی وجود ندارد و می توانید به هر تعداد که نیاز است و به کاربر کمک میکند تا بهتر متوجه موضوع صحبت شما شود از لینک داخلی استفاده کنید

در این دوره آموزشی ساخت اتوماتیک لینک داخلی با استفاده از یک پلاگین در وردپرس آموزش داده شده است.

به کمک نکات بالا به راحتی می توانید یک متن سئو شده بنویسید و خواهید دید که اصلا کار سختی نیست. سعی کنید به زبان ساده بنویسید و مطمئن باشید با کمی صبر حتما جایگاه خود را در نتایج جستجو پیدا خواهید کرد. به هیچ وجه برای کسب نتایج سریع تر به سراغ تکنیک های سئو کلاه سیاه نروید. چنانچه با رعایت تمامی این نکات باز هم نتوانستید جایگاه اصلی خود را در گوگل پیدا کنید، به این نکته توجه کنید که آیا موضوع سایت را درست انتخاب کرده اید یا خیر؟

رضا فلکی مقدم هستم. مشاور سئو و دیجیتال مارکتینگ و مدیر سایت یک وبمستر که با هدف انتقال تجربیاتم از اینترنت راه اندازی شده است.