یک تریدر - تنها کانال تلگرام ارز دیجیتال که بهش نیاز دارید
نکات کیلدی سئو برای مدیران سایتها

آموزش ۱۱ نکته کلیدی برای سئو سایت

مهم ترین هدف موتورهای جست و جو، خصوصا پرکاربردترین آنها یعنی Google، نمایش بهترین و کاربردی ترین نتایج به کاربران می باشد. نتایجی که کاربران را دقیقا به سمت چیزی که می خواهند هدایت کند. اخیرا شرکت گوگل تلاش بسیاری برای بهبود نتایج جست و جو کرده است و با نگاهی به تغییرات فراوان در الگوریتم های گوگل، به آسانی می توان به اهمیت موضوع دقت در نمایش نتایج برای این غول جست و جو پی برد، چون در صورتی که کاربر به آن چیزی که دنبالش هست نرسد، به دنبال سایر موتورهای جست و جو خواهد رفت و این موضوع خواسته گوگل نیست.

تغییراتی که هرازچند گاه در الگوریتم های گوگل ایجاد می شود باعث بالا و پایین شدن بسیاری از سایت ها در نتایج جست و جو می شود، اکنون بهینه سازی سایت ها برای موبایل، تبدیل به یک اولویت برای امتیاز دهی شده است. تغییراتی که پس از تغییر الگوریتم ها در نتایج جستوجو اتفاق می افتد غافلگیر کننده است، به عنوان مثال سایتی که رتبه اول بوده به رتبه ۵ و ۶ رفته و سایتی که از در صفحات دوم یا بالاتر بوده به صدر نتایج می آید. هیچکس نمی تواند این موضوع را پیش بینی کند و تضمینی برای ماندن در صدر نتایج برای همیشه وجود ندارد، اما با مطالعه منابع و مقالات به روز که خود گوگل و سایت های معروف زمینه سئو مانند Moz منتشر می کنند می توان تاثیر تغییرات الگوریتم بر سایت خود را تا حد زیادی به حداقل رساند.

در ادامه به بررسی ۱۱ نکته کلیدی خواهیم پرداخت که برای موفقیت در سئو سایت می بایست آن ها را رعایت کنید. با ما همراه باشید.

۱-  مطالب به روز و منظم برای سایت ضروری است :

برای بالا بردن بازدید سایت خود نیازمند تولید محتوا هستید، زیرا مطالب شما مهم ترین بخش سایت هستند. سایتی که به صورت مرتب مطلب منتشر کرده و مطالب کاربردی، مفید و آموزشی برای کاربران ارائه می دهد، از دیدگاه گوگل در صدر نتایج می باشد.

سعی کنید مطالبی بنویسید که پاسخ سوالی برای کاربر باشد و در صورت امکان هر روز سایت خود را با مطالب جدید به روز کنید.

امروزه روش امتیازدهی گوگل به سایت ها و مطالب آن ها تغییر کرده است، زیرا جست و جوی کاربران نیز دیگر مثل سابق نمی باشد. کاربران به جای جست و جوی یک کلمه در گوگل، کل سوال مورد نظر خود را جست و جو می کنند که ممکن است حتی شامل چند کلمه باشد، بنابراین گوگل ناچار است نتایجی را به کاربر نشان دهد که جواب آن سوال جست و جو شده باشد. شما نیز برای جذب کاربر بیشتر سعی کنید مطالب جذاب نوشته و در مقالات خود به یک سوال جواب دهید.

 

۲- در شبکه های اجتماعی مختلف فعال باشید :

گوگل به تمامی شبکه های اجتماعی اجازه داد که در کنار شبکه اجتماعی گوگل پلاس که تحت مالکیت شرکت گوگل می باشد، در رتبه بندی سایت ها نقش داشته باشند. شرکت گوگل در گذشته بیشتر به سایت هایی امتیاز می داد که در گوگل پلاس فعال بودند و مخاطبین بیشتری داشتند، اما از سال ۲۰۱۴ تمامی شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک، توئیتر، اینستاگرام، لینکداین و …. اهمیت پیدا کردند؛ اگر به دنبال کسب رتبه خوبی هستید، باید در چند شبکه اجتماعی فعال بوده و مطلب منتشر کنید. در آینده نقش فعالیت در شبکه های اجتماعی بسیار پر رنگ تر خواهد شد، بنابراین از همین الان تمرکز خود را بر روی فعالیت در شبکه های اجتماعی قرار دهید.

 

۳- از کلمات کلیدی به درستی استفاده کنید :

بسیاری از متخصصین معتقدند که دیگر دوران استفاده از کلمات کلیدی برای کسب نتایج بهتر در سئو سایت گذشته و در آینده کیفیت محتوا جانشین کلمات کلیدی خواهد شد. پیش تر در آموزش نحوه نوشتن متن سئو شده توضیح دادیم که کلمات کلیدی را چگونه و با چه تراکمی در مقالات خود استفاده کنید تا متن شما اسپم و غیر کاربری محسوب نشود. سعی کنید همیشه مطلب را برای کاربر بنویسید نه برای گوگل. مطمئن باشید اگر مطالب شما مثمر ثمر بوده و مشکل کاربران را حل کند، سایت شما در کوتاه ترین زمان ممکن به صدر نتایج صعود خواهد کرد؛ البته نه اینکه کلا استفاده از کلمات کلیدی را فراموش کنید، بلکه فقط در استفاده از آن زیاده روی نکنید و در کنار نوشتن یک محتوای خوب و بی عیب و نقص از کلمات کلیدی نیز استفاده کنید، زیرا استفاده از کلمات کلیدی همچنان بخشی از عوامل موفقیت در سئو سایت می باشد.

 

۴-  بهتر است که طولانی تر بنویسید :

بسیاری از سایت ها یک مطلب خبری و کوتاه را منتشر می کنند یا یک مقاله زیر ۵۰۰ کلمه را منتشر میکنند که این مطالب دیگر کاربردی برای شما ندارد. خصوصا اگر زمینه کاری شما طوری است که سایتهای رقیب فراوانی دارید پس باید به فکر نوشتن مطالب طولانی باشید. مطالبی با حداقل ۱۰۰۰ کلمه و حتی برای کسب بهترین نتایج حداقل را ۱۵۰۰ کلمه در نظر بگیرید. این مطالب طولانی بسیار برای بالا بردن اعتبار سایت شما و کسب نتایج بهتر مفید و تاثیر گذار هستند. نیز چنین مطالعه یک مطلب طولانی باعث ماندگاری بیشتر کاربر در سایت شما و کاهش Bounce rate خواهد شد.

 

۵-برای مطالب سایت,  موضوع داشته باشید :

یک موضوع برای سایت خود انتخاب کنید و مطالب خود را در مورد همان موضوع و زیر مجموعه های آن بنویسید. این کار باعث جلوگیری از آشفتگی در مطالب می شود. اگر یک موضوع اصلی برای سایت خود داشته باشید، با فکر کردن به آن موضوع و زیر مجموعه های آن هزاران ایده برای نوشتن مطالب به ذهنتان خواهد رسید و شما تا مدتها مطلب برای نوشتن خواهید داشت. بنابراین هرچقدر سایت شما تخصصی تر باشد کاربران متوجه حرفه ای بودن شما شده، بیشتر به سمت شما کشیده شده و به خوانندگان ثابت سایت شما تبدیل خواهند شد و همیشه منتظر خواهند بود تا شما مطلب جدیدی منتشر کنید. تنها باید پیش از راه اندازی سایت در مورد تخصص های خود فکر کنید تا بتوانید همواره روی همان موضوع پیش بروید، نه اینکه با عجله و نسنجیده اقدام کرده و پس از اندک زمانی به این نتیجه برسید که موضوع سایت را اشتباه انتخاب کرده اید، چون نه مطلبی برای نوشتن دارید، نه کاربری به سایت شما می آید و نه درآمدی از آن دارید.

برای موفقیت در بهینه سازی سایت و کسب رتبه های مناسب, هیچ چیز بالاتر از صبر نمیتواند به شما کمک کند.تویئیت کن

۶- از آدرس صفحات بهینه شده استفاده کنید:

این موضوع نیز بخش مهمی از سئو سایت شما می باشد و همچنین از مهم ترین بخش های سئو درون صفحه ای است که پیشتر به صورت کامل به آن پرداختیم. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله آموزش سئو On page مراجعه کنید. با استفاده از روش های زیر می توانید آدرس صفحات و مطالب موجود در مرورگر را بهینه کنید:

کلمات را با خط تیره از یکدیگر جدا کنید. برای مثال عنوان مقاله “آموزش تربیت حیوانات خانگی” را به صورت “آموزش-تربیت-حیوانات-خانگی” قرار دهید، البته در بیشتر سیستم های مدیریت محتوا از جمله وردپرس wordpress این کار به صورت خودکار انجام می گیرد.

حداکثر ۱۰۰ کاراکتر در آدرس مطالب خود استفاده کنید. گوگل بیش از این تعداد کاراکتر را نشان نمی دهد.

اگر قصد کسب رتبه در یک منطقه و شهر خاص را دارید، حتما نام آن منطقه را در آدرس مطالب ذکر کنید، به عنوان مثال اگر شما در شهر تهران دارای یک فروشگاه حیوانات خانگی هستید، استفاده از عبارت “فروش حیوانات خانگی در تهران” بسیار بهتر و سودمندتر از “فروش حیوانات خانگی” می باشد، زیرا شما به دنبال جذب مشتریان تهرانی هستید و با آوردن اسم تهران در آدرس مطالب خود می توانید در صدر نتایج جست و جوی محلی باشید.

۷- در نوشتن عنوان مطالب دقت کنید :

هنگامی که یک موضوع را در گوگل جست و جو می کنید، در صفحه نتایج با تعداد زیادی مطلب روبرو می شوید. قسمت های آبی رنگ و قابل کلیک در واقع همان عنوان مطالبی هستند که می تواند توجه شما را در میان صدها عنوان متفاوت به خود جلب کند. باید بدانید که چگونه برای مطالب خود یک عنوان جذاب انتخاب کنید.

در مقاله “نوشتن عنوان مقاله برای سئو” توضیح دادیم که عنوان یک مطلب در سایت همانند تیتر روزنامه ای است که از میان ده ها روزنامه مختلف توجه شما را به خود جلب می کند، در صفحه نتایج گوگل نیز نخستین چیزی که دیده می شود عنوان مطالب است. پس سعی کنید یک عنوان جذاب با حداکثر ۶۵ کاراکتر بنویسید و اگر مخاطبین شما مردم یک منطقه و شهر می باشد، حتما نام آن منطقه یا شهر را نیز در عنوان مقاله بکار ببرید. اگر می خواهید اسم شرکت یا موسسه خود را نیز در عنوان مقاله بیاورید، در انتهای آن قرار دهید.

 

۸-  در جای لازم از هدینگ استفاده کنید :

تگ ها ابزاری هستند که به موتور جست و جو نشان می دهند متن شما در مورد چه چیزی بوده و بیشترین تمرکز خود را بر روی چه موضوعی گذاشته اید، بنابراین سعی کنید موضوع اصلی متن خود را  با تگ H1 و زیر شاخه های آن را با تگ های H2 و H3  مشخص کنید. با این کار مفهوم مقاله شما برای گوگل قابل فهم تر بوده و همچنین کاربرانی که مطالب شما را می خوانند، می توانند بهتر متوجه هدف اصلی و موضوع مقاله شما شوند.

به هیچ عنوان سعی نکنید تنها کلمات کلیدی را با تگ ها بکار ببرید، بلکه اگر قصد دارید بخشی از متن را با تگ مشخص کنید، سعی کنید کلمه کلیدی را به نحوی در متن بکار ببرید که طبیعی جلوه کند.

۹ – استفاده از تصاویر را فراموش نکنید:

در وسط مقالات خود از تصاویر و اینفوگرافیک ها استفاده کنید. استفاده از مولتی مدیا فهم موضوع را برای کاربر آسان تر می کند. اگر مطالب شما خیلی طولانی شده، می توانید از تعدادی تصویر مرتبط در آن استفاده کنید. برای انتخاب تصاویر سعی کنید خودتان آن ها را ساخته و از سایت های دیگر کپی برداری نکنید، چون در صورتی که آن تصاویر شامل قانون کپی رایت باشند، ممکن است به خاطر استفاده غیرقانونی و بدون اجازه از آنها جریمه شوید. اگر ناچار شدید تصاویر را از سایت دیگری بردارید، حتما لینک سایت مبدا را در پایین تصویر درج کنید.

یک نکته مهم در انتشار تصاویر استفاده از تگ Alt است، به این معنی که برای هر تصویر یک توضیح کوتاه بنویسید که بهتر است کلمه کلیدی را نیز در آن بکار ببرید، زیرا موتور جست و جو قادر به دیدن تصاویر نیست، اما تگ ها را می تواند بخواند و بداند که آن تصویر در مورد چه موضوعی می باشد. اطلاعات بیشتر در مورد استفاده درست از تصاویر در مطالب سایت

۱۰- واکنش گرا بودن سایت را در نظر بگیرید:

امروزه کاربران از هر نوع دستگاهی برای وبگردی استفاده می کنند، از رایانه های خانگی گرفته تا موبایل، تبلت و حتی تلویزیون های هوشمند، بنابراین سایت خود را حتما به صورت واکنش گرا طراحی کنید تا با انواع سایزهای صفحه نمایش همخوانی داشته باشد. در نسخه موبایل سعی کنید از دکمه های بزرگتر استفاده کنید تا  کاربران هنگام کلیک به اشتباه به بخش های دیگر سایت نروند. همچنین اندازه فونت مطالب را به صورتی انتخاب کنید که به آسانی و بدون نیاز به زوم کردن قابل خواندن باشد.

۱۱- امنیت سایت  را تامین کنید:

همه افراد برای داشتن حس راحتی و آرامش نیاز به یک فضای امن دارند و کاربران حاضر در سایت شما نیز نباید نگران هک شدن و سرقت اطلاعات خود باشند، زیرا بسیاری از این اطلاعات شخصی می باشند، بنابراین با خرید و نصب  گواهی SSL برای سایت خود می توانید در استفاده  از سایت به کاربران امنیت و اطمینان خاطر  دهید؛ همچنین با انجام این کار در نظر گوگل یک سایت با اعتبار و قانونی جلوه خواهید کرد.

 

این ۱۱ مورد نکات ریز و در عین حال مهمی از عوامل اساسی در سئو سایت از دیدگاه موتور جست و جو هستند، زیرا گوگل بیش از ۲۰۰ فاکتور را به منظور دادن رتبه به سایت شما بررسی می کند و یک سایت موفق باید در تمامی آن ها رتبه کسب کند تا در نتایج گوگل دیده شود. فاکتورهایی مثل لینک سازی، سرعت سایت و … .

مهمترین اصل برای موفقیت پروژه سئو سایت تولید محتوا است؛ سعی کنید مطالب سایت را به صورت دقیق و کاملا حساب شده بنویسید و پیش از نوشتن مطالب تخصصی اندکی تحقیق کنید تا اطلاعات شما برای کاربران موثق باشد. پس از انجام این مراحل باید صبر کنید تا به تدریج جایگاه خود را پیدا کنید. ممکن است صبر کردن برای شما سخت باشد و شما بخواهید از روشهای سئو کلاه سیاه استفاده کنید، اما به این نکته توجه داشته باشید که با این راه ها نمی توان گوگل را دور زد. محتوی مفید و کاربردی + داشتن نظم و برنامه + اندکی صبر= کسب رتبه بالا در نتایج

با عجله کردن در هیچ کاری نمی توان موفق شد و در واقع راه صد ساله را نمی توان یک شبه طی کرد. این ضرب المثل در فضای مجازی نیز مصداق دارد، اگر می خواهید سئو سایت شما دقیق و بی عیب و نقص باشد و پروژه سایت به موفقیت برسد، باید با گوگل ارتباط مناسب داشته باشید و بر طبق قوانین آن پیش بروید؛ شاید اندکی دیرتر به جایگاه شایسته خود برسید، اما مطمئن باشید پس از رسیدن به آنجا و رتبه های بالاتر دیگر به این آسانی جایگاه کسب کرده را از دست نخواهید داد، زیرا برای رسیدن به آن زحمت کشیده اید و این زحمات از دید گوگل پنهان نخواهد ماند.

رضا فلکی مقدم هستم. مشاور سئو و دیجیتال مارکتینگ و مدیر سایت یک وبمستر که با هدف انتقال تجربیاتم از اینترنت راه اندازی شده است.