یک تریدر - تنها کانال تلگرام ارز دیجیتال که بهش نیاز دارید
آیا رتبه الکا واقعا مهم است

آیا رتبه الکسا واقعا مهم و قابل استناد است

رتبه الکسا یکی از معیارهای ارزشمندی سایت ها است که اکثر وب مستر ها توجه خاصی روی آن دارند. اما اگر بدانید رتبه الکسا چیست شاید دید بهتری نسبت به آن پیدا کنید و متوجه شوید که رتبه الکسا بیشتر بدرد تجزیه و تحلیل داده ها میخورد تا به عنوان امتیاز مثبتی برای سایت شما!

 چرا نباید متکی به رتبه الکسا سایت باشیم

رتبه الکسا بر اساس آماری است که از شبکه کاربران آن جمع آوری می شود.کاربران الکسا باید حتما تولبار مخصوص آن را نصب کرده باشند تا گزارشی از سایت هایی که روزانه بازدید می کنند برای آن شرکت ارسال شود و پس از آن الکسا آماری از کاربران یک سایت با جزییات آن ارائه میکند.اما این آمار انقدر ها نیز قابل استناد نیست زیرا جامع نیست خصوصا برای سایت های ایرانی

۱-تمام دامنه تحت تاثیر آن است

اگر شما چندین زیر دامنه داشته باشید مانند : فروشگاه , وبلاگ و …. و کاربران زیادی به زیر دامنه های شما مراجعه کنند الکسا تمامی آن  بازدید ها را برای دامنه اصلی شما شمارش میکند در حالیکه ممکن است سایت اصلی شما بازدید چندانی نداشته باشد.و این باعث سردرگمی شما میشود.

۲-تقلب پذیر و قابل دستکاری بصورت فیک

شما می توانید با نرم افزارهای بازدید ساز و سایتهایی که ترافیک ارزان میفروشند مانند AdFly برای خود میلیونها بازدید روزانه بخرید و یک سایت تازه تاسیس را در دو ماه  از رتبه الکسا ۱۷.۰۰۰.۰۰۰ به زیر ۲۰۰۰ بکشانید. اما آیا واقعا این رتبه دارای ارزش است ؟ وقتی هیچ کاربر واقعی از سایت شما بازدید نکرده. وقتی هیچ محصولی به فروش نرفته است.

حال آنکه موتورهای جستجو دشمن سرسخت ترافیک جعلی هستند و به شدت سایتهایی که از این تکنیک کلاه سیاه استفاده میکنند را  جریمه و پنالتی میکنند.

 

۳-محدودیت و اشتباه در شمارش

:رتبه الکسا فقط بر  اساس کاربرانی که تولبار آن را نصب کرده اند سنجیده می شود. حال در ایران تعداد بسیارکمی این تولبار  را نصب می کنند. پس اگر ۲۰۰ بازدید روزانه دارید و فقط ۱۰ نفر تولبار  الکسا نصب کرده اند. آیا میتوانید آمار دقیقی از بازدید ورفتار کاربران در سایت خود داشته  باشید؟

پس فایده رتبه الکسا چیست ؟ با تمامی این توضیحات متوجه میشویم افتخار کردن به سایتی که مثلا رتبه ۱۰۰۰ الکسا ایران را دارد و مثالهایی از این دست کار درستی نیست. اکثر سایتها با استفاده از روش های فیک سعی می کنند خیلی زود رتبه الکسای سایت را کم کنند و سپس با تکیه بر این اعداد شروع به فروش فضاهای تبلیغاتی سایت خود کنند و به درآمدی برسند که از نظر من کاملا نامشروع است!

پس بهتر است از آمار الکسا فقط برای بررسی مخاطبان سایت , کلمات کلیدی جست وجو شده , سایتهایی که به شما لینک داده اند  و .. سایر بررسی های آماری سایت و بیشتر به فکر رتبه سایت در گوگل باشیم.

رضا فلکی مقدم هستم. مشاور سئو و دیجیتال مارکتینگ و مدیر سایت یک وبمستر که با هدف انتقال تجربیاتم از اینترنت راه اندازی شده است.