یک تریدر - تنها کانال تلگرام ارز دیجیتال که بهش نیاز دارید
استخراج بیت کوین چیست و چگونه کار میکند

استخراج بیت کوین چگونه است و آیا ماینر سود دارد(بررسی کامل)

در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹ اولین بلاک بیت کوین توسط خالق آن یعنی ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamoto استخراج شد.سالهای دور که بیت کوین هنوز شناخته شده نبود و رقابت برای استخراج آن کم بود برای بسیاری از ماینر ها خاطراتی خوشی به همراه دارد و افراد میتوانستند حتی از طریق کامپیوتر شخصی خود استخراج یا ماینینگ بیت کوین را انجام دهند ولی اکنون شرایط بسیار متفاوت است و دیگر نمیتوان مانند قبل از بیت کوین درآمد داشت.

توجه: بر اساس قوانین کشور، هرگونه استخراج بیت کوین و استفاده از ماینر بدون مجوز وزارت صمت و بصورت خانگی ممنوع است و جرایم سنگینی به همراه دارد.

استخراج بیت کوین چیست

استخراج بیت کوین به معنای پردازش تراکنش ها در شبکه بیت کوین و اضافه کردن آنها به بلاک های بلاک چین است.برای استخراج بیت کوین، ماینرها باید مسائل ریاضی پیچیده ای را توسط تجهیزات ماینینگ خود حل کنند و در مقابل پاداش دریافت کنند.

میزان پاداشی که برای استخراج بیت کوین پرداخت میشود بستگی به توان پردازشی دارد که شخص ماینر به شبکه اضافه میکند و هر چه این توان پردازشی بیشتر باشد در مقابل درآمد بیشتری هم ایجاد میکند.

انواع روشهای استخراج بیت کوین

سالهای پیش که شبکه بیت کوین سختی کمتری داشت و تعداد ماینرها کمتر بود با استفاده از توان پردازشی CPU کامپیوتر شخصی هم میشد که بیت کوین را استخراج کرد و بعد از آن استفاده از توان پردازشی کارت گرافیک جایگزین سی پی یو شد و تا چند سال بعد از آن هم رایج بود.

از سال ۲۰۱۱ به بعد که بیت کوین قیمت قابل توجهی پیدا کرد، عده زیادی از افراد به سراغ استخراج آن رفتند و شرکتهای خاصی مشغول به ساخت دستگاه های مخصوص استخراج بیت کوین به نام ماینر Bitcoin Miner کردند که شامل مجموعه زیادی از چیپهای ASIC بودند و توان پردازشی صدها برابر قوی تر از کامیپورتهای خانگی داشتند.

ماینر بیت کوین چیست

ماینر بیت کوین چیست و چگونه کار میکند

ماینر دستگاهی است که به صورت اختصاصی برای استخراج انواع رمز ارزها ساخته شده و توانایی پردازش الگوریتم خاصی را دارد و توان آن بر اساس Hash سنجیده میشود.

توان پردازشی که به نام Hash Power شناخته میشود برای سی پی یو کامپیوترهای خانگی از ۱۰ تا ۲۰ هش بر ثانیه  H/S و در ماینرهای گران قیمت تا ۱۲۰ ترا هش در ثانیه TH/S هم افزایش پیدا میکند.

آیا ماینینگ با سی پی یو کامپیوتر سود دارد؟

پاسخ خیر است! زیرا امروزه رقابت بین غول های ماینینگ به شدت زیاد است و توان پردازشی چندین ترا هش هم دیگر به چشم نمی آید و استفاده از کامپیوتر خانگی برای ماینینگ کاری اشتباه است و هرگز درآمدی برای شما ندارد.

آیا استخراج با کارت گرافیک سود دارد؟

قبل از ساخته شدن دستگاه های ASIC شاید با استفاده از قدرت چند کارت گرافیک در کنار هم میشد بیت کوین استخراج کرد ولی از سال ۲۰۱۳ به بعد دیگر این کار هم توجیه اقتصادی نداشت و کنار گذاشته شد.

آیا استخراج بیت کوین با موبایل ممکن است؟

به هیچ عنوان! گول اپلیکیشن ها و سایتهایی که اعلام میکنند با موبایل میتوان بیت کوین استخراج کرد را نخورید زیرا هرگز همچین امکانی وجود ندارد و امکان خرابی تلفن همراه شما در کوتاه مدت وجود دارد.

آیا استخراج با دستگاه ماینر سود دارد ؟

بله! البته اگر از جدیدترین ماینرهای بازار استفاده کنید و برق ارزان در دسترس داشته باشید، در آن زمان میتوانید توقع کسب سود از دستگاه ماینر بعد از چند ماه را داشت.

قیمت مابنر در ایران چقدر است

ارزانترین مدلهای دستگاه ماینر در بازار ایران بین ۵ تا ۷ میلیون تومان قیمت دارد که از چین بصورت دست دوم وارد میشود و مدلهای به روز با قدرت پردازش بسیار بالا تا ۱۴۰ میلیون تومان هم قیمت دارند و بعضی از مدلها توسط شرکت وارد کننده آن گارانتی تعمیر هم دارد.

سایتهای استخراج بیت کوین چگونه کار میکنند ؟

بالای ۹۰ درصد از این سایتها کلاهبردار هستند و هرگز استخراجی در آنها اتفاق نمی افتد. روش کاری این سایتها به صورتی است که ادعا میکنند ماینرهای پرقدرتی در اختیار دارند و در مقابل دریافت هزینه آن را به شما اجاره میدهند و نیازی نیست شما بابت هزینه برق و نگهداری دستگاه ها نگرانی داشته باشید.

شما فقط بابت قدرت پردازش مورد نظر خود هزینه پرداخت میکنید و ماه به ماه بیت کوین استخراج شده به حساب شما منتقل میشود؛ اما این ظاهر ماجراست و در عمل هرگز این اتفاق نمی افتد.

زیرا با میزان سودی که این سایتها پرداخت میکنند بین ۶ تا ۸ ماه زمان میبرد که اصل پول خود را دریافت کنید و بعد از آن تازه به سود دهی برسید و در این فاصله این سایتها از پول خودتان به شما سود را پرداخت میکنند تا شما احساس کنید که درآمد دارید و مبالغ جدیدی را در سایت واریز کنید یا از طریق گرفتن زیر مجموعه به درآمد بیشتر برسید.

تا زمانی که شما سرمایه خود را در این سایتها اضافه میکنید و افراد جدیدی در سایت عضو میشوند، سود اعضای قبلی هم از همین پولها پرداخت میشود و بالاخره روزی میرسد که سایت به فعالیت خود خاتمه میدهد و امکان هیچگونه پیگیری هم وجود ندارد.

سایتهای استخراج ابری بیت کوین BTC Cloud Mining با سیستم هرمی کار میکنند و از پول عضوهای جدید میتوانند سود مشتریان قبلی خود را پرداخت کنند تا زمانی که دیگر توان ادامه دادن نداشته باشند و سایت برای همیشه تعطیل میشود.تویئیت کن

کسب درآمد از استخراج بیت کوین ممکن است

چه عواملی در سود دهی استخراج بیت کوین تاثیر دارد

اینکه چقدر از ماینینگ بیت کوین درآمد داشته باشید به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد که مهم ترین آنها عبارت اند از:

توان پردازش : گفتیم که توان پردازشی دستگاه های ماینر بر اساس هش سنجیده میشود و هرچه توان پردازشی استخراج شما بیشتر باشد میتوانید انتظار درآمد بیشتری هم داشته باشید

هزینه تجهیزات : برای راه اندازی استخراج بیت کوین باید تجهیزات مناسب آن را خریداری کنید و هزینه نهایی این تجهیزات که شامل : دستگاه ماینر – تجهیزات خنک کننده – محل نگهداری دستگاه ها – سیم و کابل – سیستم برق و … میشود و به صورت نو یا دست دوم قابل خریداری است

هرچه هزینه بیشتری برای این تجهیزات پرداخت کنید باید دوره خواب بیشتری برای بازپشت پول خود در نظر بگیرید

برق مصرفی دستگاه ها : هر کدام از دستگاه های ماینر دارای برق مصرفی خاصی هستند که به شرکت سازنده و میزان قدرت پردازش آن بستگی دارد. با توجه به اینکه قدرت برق مصرفی شما چند وات است میتوانید تصمیم بگیرید که چند عدد ماینر را میتوانید استفاده کنید.

سختی شبکه : به این معنی که چقدر رقیب برای شما برای استخراج وجود دارد! میزان سختی شبکه هر سال بیشتر میشود و این یعنی درآمد کمتر برای ماینرها چون باید توان بیشتری بگذارند و سهم کمتری از بازار بگیرند.

تعداد بلاک های بیت کوین محدود است و هرچه بلاک های بیشتری استخراج میشود سختی استخراج بلاک ها هم بیشتر میشود و نیاز به زمان و توان پردازشی بیشتری دارد.

قیمت بیت کوین : اینکه قیمت بیت کوین به مرور زمان به کدام سمت حرکت کند موضوعی است که در میزان درآمد شما بسیار نقش دارد.هرچه بیت کوین قیمت بالاتری داشته باشد سود شما هم از استخراج آن بیشتر خواهد بود و در نظر داشته باشید که امکان سقوط قیمت بیت کوین هم وجود دارد و نباید به قیمت روز آن دل خوش کرد.

آیا میتوان با ماینر بیت کوین پولدار شد

اگر بخواهیم پاسخ واقع گرایانه به این پرسش بدهیم؛ جواب خیر است! برای استخراج بیت کوین در ایران باید مجوزهای لازم را گرفت و هزینه برق پایه صادراتی را پرداخت کرد و همچنین اکثر ماینرهای موجود در بازار دست چندم هستند و مشخص نیست چقدر از عمر آنها باقی مانده است.

در خوشبینانه ترین حالت بین ۶ تا ۸ ماه زمان نیاز است که فقط هزینه اولیه پرداختی شما برای خرید تجهیزات به شما برگردد و بعد از آن اگر تجهیزات شما هنوز سالم باشد میتوانید توقع کسب سود را داشته باشید و البته در بسیاری از مواقع اینطور نمیشود.دستگاه های شما بعد از این مدت دیگر توان قابل قبولی ندارند و باید با دستگاه های جدیدتر جایگزین شوند و این یعنی باز هم هزینه بیشتر

از طرفی استخراج خانگی با کامپیوتر هم به هیچ عنوان صرفه اقتصادی ندارد و قابل اجرا نیست زیرا توان پردازش بسیار کمی دارند و حتی به اندازه پول برق مصرفی خود هم درآمد کسب نمیکنند.

مساله مهم دیگری که در مورد ماینینگ وجود دارد مبحث Halving است که هر چند سال یک بار پاداش استخراج هر بلاک بیت کوین نصف میشود (آخرین رویداد هاوینگ بیت  کوین در خرداد ۹۹ اتفاق افتاد) و در واقع درآمد ماینر ها هم کمتر میشود.

بخش عمده درآمد استخراج بیت کوین در اختیار شرکتهای چند میلیون دلاری چینی است که تجهیزات دست اول و برق ارزان در اختیار دارند و با استفاده از چندین هزار دستگاه ماینر در کنار هم میتوانند به درآمدی برسند که هزینه های آنها را پوشش دهد.

خرید و نگه داری بیت کوین در بلند مدت و همچنین خرید و فروش آن در مقابل سایر رمز ارزها میتواند درآمد معقولی برای شما ایجاد کند بدون اینکه هزینه های سنگین و دردسرهای استخراج بیت کوین در ایران را تحمل کنید.

به همین منظور دوره آموزشی کسب درآمد اتوماتیک از بیت کوین در سایت قرار گرفته که شما را با تمامی مراحل آن آشنا میکند و در مطلبی هم روشهای کسب درآمد از بیت کوین در ایران به صورت واقعی و عملی توضیح داده شده است.

رضا فلکی مقدم هستم. مشاور سئو و دیجیتال مارکتینگ و مدیر سایت یک وبمستر که با هدف انتقال تجربیاتم از اینترنت راه اندازی شده است.