یک تریدر - تنها کانال تلگرام ارز دیجیتال که بهش نیاز دارید
اهمیت استفاده از شبکه های اجتماعی در مارکتینگ

چرا باید از شبکه های اجتماعی در بازاریابی دیجیتال استفاده کنید

امروزه شبکه های اجتماعی بخش جدایی ناپذیری از زندگی انسانها شده است و هر شخصی حداقل در یکی از آنها فعالیت دارد و روزانه چند ساعت را با محتوای آن سرگرم میشود و این به معنای یک پتانسیل فوق العاده بزرگ برای معرفی خدمات به کاربرها و ایجاد فروش بیشتر است.

اگر هنوز از سوشیال مدیا در برنامه دیجیتال مارکتینگ کسب و کار خود استفاده ای نمیکنید پیشنهاد میکنم در این مقاله با من همراه باشید تا به این نکته پی ببرید که چرا باید همین امروز فعالیت خود را در شبکه های اجتماعی شروع کنید.

این روزها همه در شبکه های اجتماعی عضو هستند

بیش از ۴۰ میلیون ایرانی در تلگرام و اینستاگرام  و حدود ۳ میلیون نفر هم در لینکداین عضو هستند و به طور مرتب از آن استفاده میکنند به این معنی که حضور و استفاده از شبکه های اجتماعی بخشی از زندگی روزمره ایرانی ها شده است.

در دنیا هم بیش از ۳ میلیارد نفر از شبکه های اجتماعی استفاده میکنند که هر روز به تعداد آنها افزوده میشود و به همین دلیل کسب و کارها حتما باید حضور فعال در این فضا داشته باشند.

یکی از وظایف کارشناس دیجیتال مارکتینگ برای تدوین پلان بازاریابی اینترنتی باید تدوین نوع و روش حضور کسب و کار شما در شبکه های اجتماعی باشد که البته اینکه کدام یک از این شبکه ها امکان بهتری برای حضور شما را فراهم میکند نیز بحث مهمی است.

اینستاگرام بین ایرانی ها بسیار محبوب است ولی این محبوبیت دلیل موفقیت هر نوع کسب و کاری در فضای آن نیست! قبل از حضور در یک شبکه اجتماعی باید موقعیت سنجی کنید و ببینید آیا جامعه مخاطب شما در آن حضور دارند یا خیر؟ برای مثال اگر کسب و کاری هستید که حجم زیادی از فروش شما به صورت B2B انجام میشود پس باید بجای اینکه زمان و هزینه خود را روی اینستاگرام بگذارید به سراغ شبکه های کسب و کار مانند سایت لینکدین بروید، زیرا مشتریان شما در آنجا حضور دارند.

تعداد کاربران ایرانی اینستاگرام و تلگرام
عکس از سایت دیجیاتو

امکان تعامل بهتر با کاربرها را دارید

زمانی که در شبکه های اجتماعی حضور پیدا میکنید به صورت مستقیم با افراد در ارتباط خواهید بود و میتوانید از نزدیک با پیشنهادات و انتقادات آنها آشنا شوید.
در این حالت کاربرها از اینکه میتوانند خیلی راحت نظر خود را بیان کنند و بسیار سریع هم پاسخ آن را دریافت کنند خوشنود هستند و شما هم میتوانید بی واسطه از دیدگاه کلی فالوورهای خود نسبت به محصولات تان با خبر شوید و داشتن این کانال تعاملی در بلند مدت کمک بزرگی در رفع نواقص کسب و کار و بهره مندی از نظرات مشتریان است.

برند شما بهتر شناخته میشود

استفاده از شبکه های اجتماعی در برندینگ مجموعه شما هم تاثیر بسیار خوبی دارد زیرا افراد از سراسر دنیا میتوانند صفحه شما را ببینند و آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارند.
در واقع بسیاری از محدودیت هایی که در مورد سایت با آن مواجه هستید در شبکه های اجتماعی وجود ندارد و در آن میتوان خیلی سریعتر شناخته شد و جامعه مخاطب داشت که مهم ترین اصل فروش است.

در شبکه اجتماعی شما تعداد زیادی هوادار خواهید داشت که پست های شما را لایک و بازنشر میکنند و این یعنی هزاران کاربر جدید در زمان بسیار کوتاهی با محصولات شما آشنا میشوند، آن هم به صورت کاملا رایگان و بدون اینکه هزینه ای برای تبلیغات پرداخت کرده باشید.

باعث افزایش بازدید سایت شما میشود

بسیاری از افراد از طریق شبکه های اجتماعی با سایتها آشنا میشوند و حتی از سایتها خرید میکنند. وقتی پستهای شما با لایک شدن توسط کاربرها یا با تبلیغات اینفلوئنسر مارکتینگ به افراد جدید نمایش داده میشود باعث هدایت ترافیک و افزایش بازدید سایت شما خواهد شد.

بسیاری از افراد اصلا علاقه ای به گشت و گذار در اینترنت ندارند و بجای آن وقت خود را در شبکه های اجتماعی میگذرانند و آنجاست که با بسیاری از کسب و کارها و محصولات جذاب آنها آشنا میشوند و در نهایت از سایت بازدید میکنند.

در تمامی کسب و کارهای بزرگ بخش مهمی از ترافیک ورودی سایت را کاربران شبکه های اجتماعی تشکیل میدهند که کیفیت خوبی هم دارند و شانس تبدیل شدن به مشتری در آنها بسیار زیاد است.

هزینه بسیار پایینی برای شما دارد

یکی از بهترین مزایای حضور در شبکه های اجتماعی، رایگان بودن فعالیت در آن است که باعث شده کسب و کارهای زیادی برای معرفی محصولات وخدمات خود از آن استفاده کنند.

اگر شما بودجه مارکتینگ محدودی دارید استفاده از قابلیت های رایگان شبکه های اجتماعی یک امتیاز مثبت حساب میشود و کافی است که تمرکز خود را روی تولید محتوای با کیفیت و جذاب برای مخاطب ها بگذارید و نگرانی از بابت هزینه نداشته باشید.

از طرفی به دلیل فروش بالایی که تبلیغات در شبکه های اجتماعی برای شما ایجاد میکند، هزینه ای که برای بدست آوردن هر مشتری جدید پرداخت میکنید بسیار پایین است و توجیه اقتصادی برای هزینه کرد را دارد.

باعث بهبود سئو سایت میشود

حضور و فعالیت مداوم در شبکه های اجتماعی تاثیر غیر مستقیم در سئو سایت شما خواهد داشت و میزان محبوبیت شما بین کاربرها باعث بهبود رتبه های ارگانیک سایت شما هم میشود.

اینکه در فضای کلی شبکه های اجتماعی چقدر در مورد شما و برند شما صحبت میشوند برای گوگل سیگنالی از میزان محبوبیت و شناخته شده بودن شماست که تاثیر آن را در بهبود رتبه های سئویی مشاهده میکنید.

دریافت لایک و بازنشر شدن مطالب شما در شبکه های اجتماعی که در اصطلاح به آن سوشیال سیگنال Social Signal گفته میشود، یکی از فاکتورهای غیرمستقیم ولی مهم تاثیرگذار در سئو است و نباید از آن را نادیده گرفت.

میزان حضور کسب و کارها در اینستاگرام و تلگرام

نرخ تبدیل بسیار بالایی دارد

ترافیک شبکه های اجتماعی نرخ تبدیل بسیار بالایی دارند به این معنی که درصد بسیار زیادی از کاربرها و دنبال کننده های شما در شبکه های اجتماعی شانس تبدیل شدن به مشتری را دارند.

میتوانید با برگزاری کمپین های مختلف و ارائه کدهای تخفیف به خصوص در فروش مناسبتی در زمان کوتاهی به مشتریان جدید دست پیدا کنید و تا مدتها به آنها دسترسی داشته باشید.

در شبکه های اجتماعی به دلیل اینکه افراد به خواسته خودشان صفحه شما را فالو کرده اند و شما را دنبال میکنند در سطح بسیار بالایی از هدفمندی هستند و میتوانید با یک پیشنهاد جذاب آنها را به سمت تبدیل شدن به مشتری هدایت کنید.

از طرفی چون در شبکه های اجتماعی با یک جامعه مردمی طرف هستیم که مطالب را با هم به اشتراک میگذارند پس سطح اعتماد و توجه بسیار بالاتر از محیط اینترنت است که هیچ شناختی در آن وجود ندارد و این سطح اعتماد به افراد کمک میکند تا نظر سایر کاربران صفحه شما را مطالعه کنند و انگیزه بیشتری برای خرید محصولات شما پیدا کنند.

در توسعه کسب و کار موثر هستند

با استفاده از پتانسیل این شبکه ها میتوانید دید وسیع تری نسبت به بازار محصولات خود و تنوع آنها پیدا کنید که باعث آسان تر شدن روند تصمیم گیری های کلان شما برای کسب و کارتان میشود.

در فضای شبکه های اجتماعی به راحتی میتوانید ببینید که افراد به دنبال چه هستند و چه محصولی آنها را راضی میکند و مشکلی را از آنها حل میکند.
تحقیقات بازار و پی بردن به جو روانی کلی حاکم بر جامعه به آسانی انجام میشود و این موضوع به شما کمک میکند که پی ببرید آیا تصمیمی که برای رشد آینده کسب و کار خود در نظر داشته اید درست بوده یا خیر و چقدر احتمال موفقیت یا شکست آن وجود دارد.

شبکه های اجتماعی بخش جدایی ناپذیر از دیجیتال مارکتینگ هستند و عدم حضور کسب و کارها در آن به معنی از دست دادن چند ده میلیون کاربر است که هر کدام توانایی تبدیل شدن به مشتری را برای شما دارند. افرادی که خارج از شهر و حتی کشور شما حضور دارند اما به هر دلیلی میتوانند مشتری شما باشند و از محصولات شما استفاده کنند.

در این شبکه ها میتوان در چند ساعت به میلیونها بازدید و لایک و کامنت رسید و سطحی از رشد را تجربه کرد که در هیچ فضای مارکتینگ دیگری قابلیت دستیابی به آن وجود ندارد پس بهتر است همین امروز به فکر ایجاد حساب کاربری کسب و کار خود در شبکه اجتماعی که فکر میکنید جامعه مخاطب شما در آن حضور دارند باشید.

رضا فلکی مقدم هستم. مشاور سئو و دیجیتال مارکتینگ و مدیر سایت یک وبمستر که با هدف انتقال تجربیاتم از اینترنت راه اندازی شده است.