یک تریدر - تنها کانال تلگرام ارز دیجیتال که بهش نیاز دارید
باورهای اشتباه سئو سایت

بررسی ۱۳ باور اشتباه در مورد سئو سایت

رقابت بین سایتها برای کسب رتبه یک گوگل به شدت در جریان است و افراد از روشهای زیادی سعی میکنند بیشترین ترافیک ممکن را از گوگل بگیرند و به همین دلیل همیشه به دنبال یادگیری روشهای جدید سئویی برای کسب رتبه هستند اما به دلیل نبودن چهارچوب واضحی از استانداردهای سئویی باعث شده که باورهای اشتباه زیادی هم در این حوزه شکل بگیرد.

در ادامه مهمترین باورهای اشتباه در سئو که باعث شکست خوردن شما در پروژه های سئویی میشود را توضیح میدهم که اگر احیانا در استراتژی سئویی سایت خود از آنها استفاده میکنید، هرچه سریعتر برای اصلاح و رفع آن اقدام کنید

نیازی به تولید محتوا برای سایت نیست

محتوا مهمترین عامل رتبه گرفتن سایتها است که متاسفانه توسط بسیاری از مدیران سایتها جدی گرفته نمیشود و ارزشی برای آن قائل نیستند.شاید چون تولید محتوا کار سختی است و نیاز به صرف زمان بابت ترجمه – تالیف و انتشار دارد، افراد از اینکه برای محتوا زمان بگذارند فراری هستند.

این افراد هزینه بسیار زیادی را برای سئو کردن سایتها صرف میکنند و در نهایت هم نتیجه مناسبی نمیگیرند چون سایتشان در مقابل رقبا حرفی برای گفتن ندارد! این محتوای سایت است که به آن ارزش میدهد و پاسخ سوالی است که کاربر برای آن جستجو کرده است.

در همه نوع سایتی از بلاگی تا فروشگاه اینترنتی و خدماتی باید محتوای اختصاصی تولید و طبق پلان محتوایی در بازه های زمانی منظم منتشر شود تا به مرور باعث رتبه گرفتن سایت شود در کنار اینکه محتوا باید به گونه ای ایجاد شود تا ترافیک هدفمند برای ایجاد فروش بیشتر برای شما ایجاد کند.

پس باید به طور کلی فکر رسیدن به رتبه یک گوگل بدون تولید محتوا را از ذهن خود دور کنید و بخشی از بودجه سایت خود را به محتوا اختصاص بدهید.

تا حد ممکن از کلمات کلیدی استفاده کنیم

استفاده از کلمات کلیدی بخشی از سئوی محتوا است که برای آن باید کلمه ای را که قصد داریم روی آن رتبه بگیریم را به تناسب در بخشهای مختلف متن رعایت کنیم (اطلاعات بیشتر) ولی در بسیاری از سایتها مشاهده میکنیم که این کلمات را با بی دلیل در جای جای متن استفاده کرده اند به صورتی که باعث خستگی خواننده متن و سردرگمی بیشتر او میشود.

دقت کنید که شما متن را برای کاربر مینویسید نه برای گوگل! برای همین سعی نکنید با تکرار بیش از حد یک کلمه در طول متن، گوگل را فریب بدهید و رتبه بهتری را بگیرید زیرا گوگل بسیار هوشمندانه عمل میکند و کاملا نوع تعامل کاربر با سایت شما را زیر نظر دارد.

گوگل مدتهاست بجای تمرکز روی تراکم کلمه کلیدی از مفهوم کلی متن و فاکتوری به نام TF-IDF برای سنجش میزان ارتباط یک متن با عبارت سرچ شده توسط کاربر استفاده میکند.تویئیت کن

اگر گوگل متوجه شود محتوای سایت شما نمیتواند نیاز کاربر را برآورده کند و افرادی که وارد سایت شما میشوند خیلی زود آن را ترک میکنند پس این سیگنال برای گوگل صادر میشود که محتوای شما کاربردی نیست و این باعث افت رتبه شما روی آن کلمات کلیدی میشود.

نکته: برای تراکم کلمه کلیدی یا میزان تکرار کلمه در متن عدد ۱% را در نظر داشته باشید به این معنی که برای هر ۱۰۰۰ کلمه محتوا باید ۱۰ بار کلمه کلیدی را به کار ببرید تا متن شما از حالت اسپم خارج شود و حتی میتوانید بجای تکرار یک کلمه خاص از کلمات هم خانواده آن استفاده کنید که همان معنی را دارند

در سئوی داخلی محدودیت داریم

در تعدادی از بلاگهای سئو و عده ای از به اصطلاح اساتید این حوزه عدد و رقم های خاصی در مورد محدودیت های سئو داخلی سایت بیان شده و متاسفانه افراد مبتدی با تکیه بر این محدودیتها در پروژه های خود با شکست مواجه میشوند.

از جمله این محدودیت ها که همگی اشتباه هستند :

 • در مطالب فقط ۱ بار از تگ H1 میتوان استفاده کرد
 • هر مطلب فقط ۳ لینک داخلی میتواند داشته باشد
 • در رپورتاژ آگهی باید حتما ۳ لینک به سایت خودمان بدهیم
 • هر مطلب باید ۳ تصویر داشته باشد
 • هر روز باید محتوا در سایت منتشر کنیم

و موارد بسیاری از این دست که هیچ سندی بر درستی آنها وجود ندارد و گوگل هم در هیچ متنی برای سئو عدد و رقمی مشخص نکرده است! در حقیقت این خود ما هستیم که باید با توجه به نیاز کاربران سایت برای آن تصمیم بگیریم، برای مثال اگر نیاز است در مطالب بلاگی سایت به چندین مطلب دیگر لینک بدهیم اصلا خودتان را محدود به اینکه در فلان سایت سئویی نوشته شده که فقط ۳ لینک میتوان داد نکنیم و هر چندعدد لینک که به کاربر برای افزایش خوانایی و درک مفهوم متن کمک میکند را ایجاد کنید.

تا زمانی که به فکر راحتی کاربر و انتقال هرچه بهتر مفاهیم به او هستیم هیچ محدودیتی در سئو برای ما وجود ندارد و به این نکته توجه کنید که امروزه الگوریتم های گوگل  بسیار هوشمند تر از آن هستند که به محدودیت ها توجهی داشته باشند.

تصاویر و مولتی مدیا هیچ نقشی در سئو ندارند

یک تصویریا ویدئو به اندازه ساعتها صحبت کردن میتواند در انتقال مفهوم و جلب توجه کاربر تاثیرگذار باشد به خصوص در دوران حاضر که افراد تمایل دارند هرچه سریعتر به خواسته خود برسند و حوصله خواندن متنهای طولانی را ندارند!

برای محصولات و خدمات خود حتما تصاویر با کیفیت و سایز مناسب تهیه کنید تا کاربر دقیقا متوجه خصوصیات کالای شما شود و راحت تر تصمیم بگیرد و همچنین برای مطالب بلاگی هم برای  انتقال راحت تر مفاهیم از تصویر مناسب در میان متن استفاده کنید که این کارها باعث افزایش زمان ماندگاری کاربر در سایت هم میشود و تاثیر مثبتی برای سایت شما خواهد داشت البته باید اصول سئو تصاویر را هم به دقت رعایت کنید.

تبلیغات در گوگل باعث بهبود سئو میشود

افراد در گوگل برای یافتن پاسخ سوالی که در ذهن خود دارند جستجو میکنند و روی نتایج اول کلیک میکنند و در اکثر مواقع اصلا نمیدانند سایتی که روی آن کلیک کرده اند به صورت رتبه ارگانیک گوگل است یا تبلیغ

استفاده از تبلیغات در گوگل در حالت های زیر موثر است :

 1. هنوز رتبه ارگانیک خوبی ندارید و میخواهید تا زمان رسیدن به رتبه یک از گوگل ادز برای حضور در رتبه اول استفاده کنید
 2. رقابت در موضوع کسب و کار شما بسیار زیاد است و برای بهتر دیده شدن نیاز به استفاده از گوگل ادز دارید
 3. سایت شما در رتبه یک است اما باز هم برای گوگل ادز هزینه میکنید چون میخواهید ۲ رتبه اول را برای کلمات مورد نظر به خود اختصاص بدهید تا سهم بیشتری از کلیک ها دریافت کنید.

در تمامی این حالت ها فقط تا زمانی که هزینه گوگل ادز را پرداخت کنید در رتبه یک دیده میشوید و به محض متوقف شدن کمپین ها دیگر جایی در صفحه یک گوگل نخواهید داشت و این موضوع هیچ ارتباطی با رتبه های ارگانیک شما ندارد.پلتفرم تبلیغاتی گوگل ادز یکی از محصولات گوگل است که کاملا مجزا از سرچ ارگانیک فعالیت میکند و هزینه شما برای آن هیچ تاثیری برای بهبود سئو نخواهد داشت.

فقط رتبه یک برای سایت ارزش دارد

رتبه یک گوگل فقط ۳۵% کلیک ها را دریافت میکند و باقی کلیک ها به رتبه های دیگر میرسد حتی اگر در جایگاه پایینتری باشند پس اشتباه است اگر فکر کنید که فقط رتبه یک به درد سایت شما میخورد!

هر سایتی صدها کلمه برای رتبه گرفتن دارد و از نظر عملی ممکن نیست که روی تمامی این کلمات بتواند رتبه یک را کسب کند و ناچارا باید روی کلماتی که از درجه اهمیت پایین تری برخوردار هستند به رتبه های کمتر رضایت بدهد که این موضوع کاملا طبیعی است و برای همه سایتها وجود دارد.

پس بجای صرف هزینه و زمان برای اینکه روی تمامی کلمات در رتبه یک باشید به این فکر کنید که کدام کلمات برای سایت شما مهمتر هستند و روی آنها تمرکز کنید تا از منافع کسب رتبه یک روی آنها استفاده بهتری ببرید.

هرچه لینک بیشتری ایجاد کنیم، رتبه ارگانیک بهتر خواهیم داشت

در سالهای دور میشد که با خرید فله ای بک لینک سایتها را روی کلمات مختلف در زمان کوتاهی به رتبه یک رساند اما این روشها امروزه دیگر کاربردی ندارد و حتی استفاده از این لینکهای اسپم که توسط ربات های ایجاد میشوند باعث افت رتبه و  پنالتی شدن سایت شما میشود.

لینک باید تا جای ممکن از سایتهای با کیفیت و به تعداد کم ایجاد شود و در خرید لینک به کیفیت آن باید توجه کنید نه تعداد لینکها زیرا گوگل به صورت بلادرنگ و با استفاده از الگوریتم های هوشمند خود تمامی لینکهای ساخته شده برای سایت شما را بررسی میکند و اگر هیچ شکی به نحوه لینک سازی شما نداشته باشد آن وقت تاثیر مثبت آن لینک را برای سایت شما لحاظ میکند.

بک لینکها هیچ فرقی با هم ندارند

این باور اشتباه هم تا چند سال پیش قابل اتکا بود ولی امروز شرایط کاملا متفاوت است و از نظر گوگل همه لینکها با هم متفاوت هستند. لینکها باید طبق استراتژی مناسب و در زمانهای مناسب ایجاد شوند تا بهترین تاثیر را داشته باشند و باید نکات زیر را در ساخت آن رعایت کنید :

 • به هیچ عنوان لینکی که در تمام سایت تکرار میشود نخرید مانند لینکها فوتر یا سایدبار
 • در خرید لینک جوانب احتیاط را رعایت کنید و به تعداد کم لینک بسازید
 • تا حد ممکن از سایتهای هم موضوع سایت خودتان لینک بخرید
 • به امتیاز اسپم سایتی که قصد دارید از آن لینک بگیرید توجه کنید
 • به میزان لینکهای خروجی سایت و به خصوص  صفحه ای که لینک شما در آن وجود دارد دقت کنید
 • تا حد ممکن بک لینک ها را به صورت رپورتاژ آگهی ایجاد کنید.

مجموعه نکاتی که در لینکسازی باید به آنها توجه کنید در دوره آموزشی ساخت لینک با خیال راحت به صورت کامل آموزش داده شده است.

بهینه سازی سایت فقط یک بار انجام میشود

اگر تصور میکنید که میتوانید با پرداخت هزینه به سئوکار در مدت کوتاهی تمامی ایرادات سئویی خود را رفع کنید و بعد از دیگر نیاز سئویی ندارید باید بدانید که سخت در اشتباه هستید! سئو یک پروسه آهسته و پیوسته است و از روزی که ایده راه اندازی سایت به ذهن شما میرسد تا آخرین روزی که از سایت خود استفاده میکنید باید اصول بهینه سازی سایت خود را انجام دهید.

در حالت کلی بهینه سازی سایت هرگز به پایان نمیرسد و باید در طول زمان با توجه به بازخوردی که از سایت میگیرید و بررسی آمار ترافیک ارگانیک برای رفع ایرادات و پوشش دادن نقاط نقص سایت اقدام کنید. موارد بسیار زیادی در سایتها وجود دارد که به طور مداوم نیاز به بررسی و تغییر دارد و به هیچ وجه نمیشود یک بار برای همیشه سایت را بهینه سازی کرد.

سوشیال سیگنال باعث بهبود سئو میشود

سالها پیش باوری بین سئوکارها وجود داشت که خرید سوشیال سیگنال برای بهبود رتبه های سایت تاثیرگذار است که البته اختلاف نظرهای زیادی هم روی آن وجود داشت.

نکته: سوشیال سیگنال به لایک شدن و اشتراک گذاری مطالب سایت شما در شبکه های اجتماعی مطرح مانند توئیتر و فیسبوک و پینترست و … گفته میشود.

اینکه مطالب شما توسط کاربرها در شبکه های اجتماعی بازنشر شود تاثیر مثبتی در سئو سایت خواهد داشت زیرا نشانه محبوبیت سایت شما برای کاربرها است ولی اینکه به افرادی هزینه پرداخت کنید که برای شما سوشیال سیگنال ایجاد کنند را به هیچ وجه توصیه نمیکنم.

زیرا گوگل به راحتی تشخیص میدهد که اکانت های فیک و رباتها در حال لایک و بازنشر مطالب شما هستند و هیچ ارزشی برای آنها قائل نمیشود.

سئو تکنیکال اهمیتی برای سایت  ندارد

برای اینکه بتوانید رتبه خوبی در موتورهای جستجو داشته باشید باید در مرحله اول زیرساخت اصولی و استانداردی برای آن آماده کنید و سئو تکنیکال بخش مهمی از آماده سازی این زیرساخت است زیرا نکات ریز و درشت فراوانی وجود دارد که باید در سایت رعایت شود.

رعایت این نکات و به کار گیری اصول تکنیکال سئو به سایت شما کمک میکند که ساختار بهتر و منظم تری داشته باشد تا خزنده های موتور جستجو بتوانند خیلی راحت تر صفحات سایت را مرور و ایندکس کنند.

اگر زیرساخت مناسبی برای سایت ایجاد کنید در آینده از بسیاری مشکلات سئویی مانند نگرفتن رتبه یا ایجاد رتبه اشتباه و تکراری در گوگل پیشگیری خواهید کرد.

رتبه یک فقط برای سایتهای وردپرسی است

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای عالی و استاندارد برای ایجاد هر نوع سایتی است که به صورت مرتبط به روز رسانی میشود و جدیدترین آپشن های سئویی به آن اضافه میشود اما، خوب بودن وردپرس دلیل بر این نمیشود که سایر سایتها نتوانند رتبه یک گوگل باشند.

در واقع چیزی که وردپرس را از سایر سایتها متمایز میکند استاندارد بودن ساختار آن و رعایت اصول تکنیکال سئو در آن به صورت پیشفرض است و به همین دلیل سایتهای وردپرسی محبوبیت خاصی برای گوگل دارند اما در هر نوع سایتی میتوان با رعایت استاندارد های مربوط به سئو داخلی و خارجی سایت به رتبه یک رسید و نگرانی از این بابت وجود ندارد.

نیازی به کارشناس سئو ندارم

بسیاری از مدیران سایتها فکر میکنند که با مطالعه مقالات و شرکت در کلاسهای آموزشی چند روزه میتوانند خودشان سئو سایت را پیش ببرند و نیازی به مشاوره سئو یا استفاده از کارشناس سئو برای سایت خود ندارد که این یک باور اشتباه و حتی خطرناک است.

برای اینکه بتوانید به نتایج دلخواه خود در سئو برسید باید در مرحله اول نیازسنجی کنید و طبق آن برای سایت استراتژی مناسبی تدوین کنید که این استراتژی شامل سه بخش اصول سئو تکنیکال و رفع ایرادات موجود – پلان محتوایی و روال انتشار محتوا و ساخت بک لینک میشود و تنها یک سئوکار حرفه ای با تجربه کافی میتواند در این مسیر شما را هدایت کند.

ممکن است در شروع کار خودتان بتوانید از طریق صحیح و خطا تا حدی پیش بروید و رتبه هایی هم در گوگل کسب کنید اما در سطح کلان و در زمانی که به مراحل پیشرفته بهینه سازی میرسید دیگر نمیتوان بدون اطلاعات لازم به جلو رفت و هرگونه حرکت اشتباه ممکن است به قیمت نابودی سایت و از دست رفتن تمامی نتایج تمام شود که برای شما به معنی ماه ها هزینه و زمان است.

پس بهتر است هیچ دغدغه ای بابت پرداخت هزینه برای سئو نداشته باشید زیرا این هزینه برای شما یک سرمایه گذاری بلند مدت با نرخ بازگشت بسیار عالی است و منافع آن تا سالها به سایت شما خواهد رسید.

رضا فلکی مقدم هستم. مشاور سئو و دیجیتال مارکتینگ و مدیر سایت یک وبمستر که با هدف انتقال تجربیاتم از اینترنت راه اندازی شده است.