یک تریدر - تنها کانال تلگرام ارز دیجیتال که بهش نیاز دارید
بک لینک چیست

بک لینک چیست و چرا انقدر مهم است

بک لینک از مدتها پیش در کانون توجه گوگل و سایر موتورهای جستجو برای رتبه دادن به سایتها و صفحات آنها بوده است.

به این معنی که اگر می خواهید سایت شما رتبه بگیرد، پس باید برای آن بک لینک بسازید.

در این مقاله تصمیم دارم که مباحث کلی جهت آشنایی و استفاده از بک لینک برای رتبه گرفتن سئو سایت را توضیح بدهم؛ پس لطفا با من همراه باشید

در دوره آموزشی ساخت لینک بدون ترس مباحث کامل تری توضیح داده شده که در صورت تمایل می توانید به آن مراجعه کنید.

ساخت بک لینک چگونه است ؟

بک لینک به معنای ساخت لینک از سایت دیگر به سایت شماست و هدف ما از ساخت لینک این است که اعتبار سایت خود را برای موتور جستجو بالا ببریم و از طرفی ترافیک ورودی از لینک های ساخته شده برای سایت خود بگیریم.

بر اساس تحقیقات بک لینک همواره جزء مهم ترین عوامل تاثیر گذار در سئو بوده است و بهترین عامل محرک برای بهبود رتبه ها است.

ساخت بک لینک برای سایت

نکات مهمی که در ساخت بک لینک باید به آن توجه کنید

در حالت کلی هر لینکی که به سایت ما داده شود از نظر گوگل یک امتیاز به حساب می آید و ارزشمند است و هرچه تعداد این سایتهای لینک دهنده بیشتر باشند در نتیجه امتیاز ما هم بالاتر است و شانس گرفتن رتبه های اصلی را داریم.

اما اینکه فقط تعداد بک لینک را از نظر تعداد بالا ببریم همیشه کارساز نیست و باید نکاتی را هم برای ساخت آن رعایت کنیم تا بتوانیم به نتیجه مناسب برسیم

اتوریتی سایت لینک دهنده را در نظر بگیریم

زمانی که سایتی سالها فعالیت می کند و رتبه های خوبی در گوگل دارد، در واقع اتوریتی یا اعتبار مناسبی نزد گوگل کسب کرده است و اکنون می تواند با دادن لینک به سایتهای دیگر بخشی از این اعتبار را برای کمک به رتبه گرفتن سایر سایتها خرج کند.

پس مهم ترین مرحله از ساخت بک لینک این است که سایتهای با اتوریتی بالا و سابقه خوب را برای ساخت بک لینک انتخاب کنیم

برای بررسی اتوریتی سایتها می توانید از ابزار MOZ یا Ahrefs استفاده کنید که پشتیبانی خوبی از سایتهای فارسی دارند.

لینکهای نوفالو را فراموش نکنید

بعضی از بک لینکها مانند بخش نظرات سایتها بصورت Nofollow هستند که به خزنده موتور جستجو اعلام می کند تا این لینک را دنبال نکند.

<a href=”example.com” rel=”nofollow”>این یک لینک نوفالو است</a>

بسیاری از سایتهای معروف مانند ویکی پدیا هم لینکهای خروجی خود را نوفالو کرده اند اما هنوز تعداد زیادی از سایتها سعی می کنند تا از ویکی پدیا بک لینک بگیرند چون میزان اعتبار بسیار بالایی دارد و علیرغم نوفالو بودن لینک هایش بصورت غیر مستقیم در سئو سایت تاثیر گذار است.

در واقع لینک پروفایل یا مجموعه بک لینکهای طبیعی یک سایت باید ترکیبی از لینک های فالو و نوفالو باشد به خصوص لینکهای نوفاو از سایتهای معتبر و با سابقه طولانی

جایگاه قرارگیری بک لینک بسیار مهم است

گوگل برای بک لینکها بر اساس جایگاه قرارگیری آنها وزن تعیین میکند، پس همه بک لینکها از چشم گوگل یکسان نیستند.

برای مثال لینکی که بصورت رپورتاژ از میان متن به سایت شما داده شده بسیار با اهمیت تر و قوی از لینکی است که در بخش فوتر سایت یا در ساید بار و بخش لینکدونی قرار دارد.

از نظر گوگل لینکی که در میان متن ایجاد شده باشد قابل اعتمادتر و مرجع تر از سایر انواع لینکها است

سایر انواع لینکها هم وزن مخصوص به خود را دارند ولی به میزان بسیار کمتر از لینکی که در میان متن به شما داده می شود.

ساخت بک لینک در سئو بسیار مهم ماست

انکر تکست بخش بسیار مهم ساخت بک لینک

Anchor text کلمه ای است که از سایت دیگر به سایت شما لینک می شود و انواع مختلفی دارد و باید از تمامی انواع آن برای لینک سازی صحیح استفاده کرد.

استفاده از انکر تکست در ساخت بک لینک بسیار حساس و گاهی خطرناک است زیرا ممکن است باعث پنالتی شدن و از دست رفتن رتبه های شما شود.

معمولا افراد صرفا از کلمه کلیدی اصلی برای لینک دادن استفاده می کنند و این از نظر گوگل طبیعی نیست و اینجاست که الگوریتم پنگوئن گوگل به سراغ سایت می آید و آنرا جریمه می کند.

در ویدئو زیر بصورت کامل در مورد انکر تکست ها و انواع آن توضیح دادم

ویدئو معرفی انواع انکرتکست
play-sharp-fill

ویدئو معرفی انواع انکرتکست

(کیفیت ویدئو با توجه به سرعت اینترنت شما بصورت اتوماتیک تنظیم می شود و بعد از چند ثانیه به حالت ایده آل می رسد)

مرتبط بودن سایتها برای ساخت بک لینک

برای ساخت بک لینک قوی و موثر بهتر است به سراغ سایتهای بروید که از نظر محتوایی به سایت شما شباهت داشته باشند و متن های مرتبط با کسب و کار خود را به عنوان رپورتاژ در اختیار آن سایتها قرار دهید تا بتوانید از نهایت قدرت لینک استفاده کنید.

برای مثال اگر فعال درحوزه گردشگری هستید مناسب ترین سایتها برای اینکه از آنها لینک بگیرید: کجارو، همگردی؛ چمدان؛ کارناوال و این دست سایتها هستند که دقیقا مطالب مرتبط با کسب و کار شما را منتشر می کنند.

هرچه تعداد سایتهای مرتبطی که به شما لینک داده اند بیشتر باشد، قدرت لینک پروفایل شما هم بیشتر است و میتواند در زمان کوتاه تری سایت شما به نتایج اصلی گوگل برساند.

بک لینک غیر طبیعی عامل نابودی سایت شماست

دقت کنید که گوگل از پیشرفته ترین الگوریتم ها برای شناسایی و اعتبار دادن به بک لینکهای شما استفاده می کند و به راحتی می تواند فرق بک لینکها و نوع ساخته شدن آن را تشخیص دهد.
بک لینکهایی که در بخش امضا انجمن ها، بخش کامنت سایتهای نامرتبط و پروفایل کاربری سایتهای مختلف بصورت فله ای ایجاد شوند در زمان کوتاهی توسط گوگل شناسایی شده و جریمه در انتظار شما خواهد بود.

در واقع گوگل به این موضوع اعتقاد دارد که بک لینک را نباید شما بسازید بلکه باید برای شما ساخته شود!تویئیت کن

یعنی مطالب سایت شما آنقدر خوب باشد و آنقدر سرویس با کیفیتی  ارائه کنید که سایتهای دیگر خودشان به شما لینک بدهند و شما را مرجع معرفی کنند.این نوع لینک بسیار قوی و برای گوگل با اهمیت است.
و در سمت مقابل لینک هایی که با نرم افزار یا هر ابزار دیگری به تعداد بالا و در زمان کوتاه ساخته شوند هیچ ارزش سئویی برای شما ندارند و به شدت شما را با خطر پنالتی و حتی حذف دائمی از نتایج گوگل تهدید می کنند.

تکنیک های صحیح ساخت بک لینک کدام است

با توجه به اهمیت بک لینک ها و حساسیتی که گوگل رو سایتهایی که بصورت غیر طبیعی لینک سازی می کنند دارد باید با تکنیک هایی آشنا باشید که بصورت مرحله به مرحله و درست لینک را ایجاد کنید و نتیجه مثبت آن را برای سایت خود مشاهده کنید

سایتهای رقیب را برای ساخت لینک آنالیز کنید

این یک مرحله مهم و کاربردی در ساخت بک لینک است.می توانید از ابزارهای سئویی مانند سایت Ahrefs و سایتهایی از این دست برای آنالیز بک لینک های سایتهای رقیب خود استفاده کنید و سعی کنید شما هم از همان سایتها لینک بگیرید.
با این کار خودتان را از نظر اعتبار در نزد گوگل به سایت رقیب خود نزدیک می کنید و رتبه های سایت شما بهبود پیدا می کند.
در واقع این تکنیک یکی از رایج ترین روشهای سئو خارجی سایت است و بسیاری از سئوکارها از آن استفاده می کنند.
در این روش شما سعی می کنید همان مسیری که سایت رقیب رفته است را طی کنید و کم کم حتی جایگاه ان را هم در نتایج بگیرید.

از روش لینک شکسته استفاده کنید

در این روش ساخت بک لینک یعنی استفاده از لینک شکسته شما سعی می کنید سایتهای را پیدا کنید که در مطالب خود به صفحاتی لینک داده اند که آن صفحه دیگر وجود ندارد و حذف شده است.
در این هنگام شما با مدیر آن سایت تماس می گیرید و اعلام می کنید که مطلبی در سایت خود دارد که اگر تمایل داشته باشد لینک آن را بجای لینک صفحه حذف شده در مقاله خودش درج کند و این یک معامله دو سر برد برای شما و مدیر آن سایت است.
لینک سازی با روش لینک شکسته در میان کاربران ایرانی طرفدار چندانی ندارد ولی اگر تمایل دارید اطلاعات بیشتری درمورد این روش پیدا کنید به این لینک مراجعه کنید.

اصل آهستگی و پیوستگی در ساخت بک لینک

ساخت لینک برای سایت یک کار همیشگی و بخش جدانشدنی از سئو سایت شما است.بنابراین باید برای هفته ها و ماه های آینده برنامه داشته باشید و سایتهای مناسب را برای ساخت لینک انتخاب کنید.

با توجه به بزرگی و سابقه فعالیت سایت خود می توانید به صورت هفتگی یا ماهیانه اقدام به ساخت لینک کنید و این کار را بصورت مداوم تا کسب نتایج مناسب در گوگل ادامه دهید و بعد از آن هم برای حفظ رتبه های کسب شده با فاصله طولانی تر اقدام به ساخت لینک کنید.

لینکسازی به صورتی نیست که فراموش شود یا سایت شما به جایگاهی برسد که نیاز به هیچ لینکی نداشته باشد.

هر سایتی و در هر جایگاهی به صورت مستمر با داشتن استراتژی مناسب نیاز به ساخت بک لینک دارد و این بخشی از برنامه موفقیت سایت است.

از تمامی حالت های انکرتکست برای ساخت لینک استفاده کنید

قبلا درمورد انواع Anchor text توضیح دادم و تاکید میکنم که برای داشتن لینک پروفایل طبیعی و قوی که باعث پیشرفت سایت شما در گوگل شود باید از تمامی انواع آن استفاده کنید.

سعی کنید انکر تسکت اگزکت مچ یا همان کلمه کلیدی اصلی را به میزان کمی استفاده کنید و بجای آن از کلمات هم خانواده یا کلمات عمومی برای ساخت بک لینک استفاده کنید.

دقت کنید که نیاز نیست حتما تمامی بک لینکها را به صفحه که میخواهید رتبه بگیرد ارسال کنید. بلکه بهتر است تعدادی از بک لینک ها را به صفحات مقالات سایت خود و حتی صفحه اصلی سایت ارجاع دهید.

اعتبار لینکها بین صفحات منتقل می شود و اگر شما به یکی از مقالات سایت خود بک لینکی بدهید و از آن مقاله به صفحات اصلی سایت خود لینک داشته باشید با این کار اعتبار بک لینک از صفحه مقاله با سایر صفحات سایت هم منتقل می شود.

در ویدئو زیر می توانید بهتر با مفهوم توزیع انکر تکست در لینک سازی آشنا شوید

ویدئو توزیع درست انکرتکست
play-sharp-fill

ویدئو توزیع درست انکرتکست

(کیفیت ویدئو با توجه به سرعت اینترنت شما بصورت اتوماتیک تنظیم می شود و بعد از چند ثانیه به حالت ایده آل می رسد)

تنوع مطالب در لینکسازی یک امر ضروری است

بهتر است برای ساخت لینک در سایتهای دیگر از مطالب و مقالات اختصاصی استفاده کنید و برای هر سایتی که قصد دارید از آن لینک بگیرید یک مقاله مناسب و جدید بنویسید و در جای دیگری هم آن مطلب را منتشر نکنید.

مفهوم یونیک و اختصاصی بودن در مطالبی که از سایتهای مختلف به شما لینک داده است باعث می شود که اعتبار لینک های ساخته شده برای گوگل بیشتر باشد.

دقت داشته باشید که از نظر گوگل سایتها به میل خودشان به شما لینک داده اند و بحث پرداخت پول برای انتشار رپورتاژ آگهی از نظر گوگل کاملا مردود است و به همین دلیل با انتشار مطالب اختصاصی و جدید برای ساخت هر بک لینک به ناشناس ماندن تکنیک لینک سازی خود کمک می کنید

مواردی که در این مقاله به آنها اشاره شد مهم ترین بخشهای ساخت بک لینک برای کسب رتبه در گوگل و بهبود وضعیت سئو سایت است.اگر سایت نوپایی دارید و تازه در شروع راه هستید باید بدانید که رتبه گرفتن سایت شما در نتایج گوگل ممکن است با توجه به میزان قدرت سایتهای رقیب بین ۶ ماه تا یک سال طول بکشد و باید در این مدت صبور باشید و برنامه منظمی داشته باشید.

در کنار برنامه داخلی تولید محتوا برای سایت و انتشار منظم آن بصورت هفتگی باید برنامه منظمی هم برای انتشار رپورتاژ آگهی و بخش لینک سازی سایت خود داشته باشید.

اگر برای هدایت درست سایت خود در مسیر کسب رتبه های برتر گوگل نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید می توانید با من تماس بگیرید تا بعد از بررسی وضعیت و شرایط فعلی سایت شما، استراتژی مناسب را برای ادامه مسیر تدوین کنم و در اختیار شما قرار بدهم.

رضا فلکی مقدم هستم. مشاور سئو و دیجیتال مارکتینگ و مدیر سایت یک وبمستر که با هدف انتقال تجربیاتم از اینترنت راه اندازی شده است.
Hide picture