یک تریدر - تنها کانال تلگرام ارز دیجیتال که بهش نیاز دارید
بیت کوین چیست و چرا محبوبیت دارد

بیت کوین چیست و چرا انقدر محبوب است

بیت کوین Bitcoin به عنوان گرانترین پول مجازی در اینترنت شناخته میشود که سالهاست از پیدایش آن میگذرد و افراد بسیاری که تازه با آن آشنا شده اند با سوالهایی روبرو میشوند. بیت کوین از کجا آمده ؟ آیا بیت کوین قانونی است ؟ چگونه میتوانم بیت کوین بخرم و نگه داری کنم ؟ در ادامه سعی میکنم پاسخ این سوالات را بدهم.

بیت کوین چیست ؟

بیت کوین یک نوع پول الکترونیکی است که به رمز ارز CryptoCurrency یا پول رمزگذاری شده هم معروف است. این واحد پولی در سال ۱۹۹۲ توسط ساتوشی ناکاموتو بر اساس ترکیب قواعد ریاضی با الگوریتم های پیشرفته کامپیوتری ایجاد شد که توانست با خاصیت ناشناس بودن و امنیت بالا به سرعت طرفدارن بسیار زیادی در سراسر دنیا پیدا کند.در واقع بیت کوین ها بصورت رشته ای از اعداد و ارقام هستند که با الگوریتم های خاصی رمزگذاری میشوند و در نهایت توسط افرادی که به آنها ماینر Miner گفته میشود استخراج میشوند.بیت کوین یک شبکه شخص به شخص Peer to Peer است و درواقع مجموعه از اشخاص با کامپیوترهایشان ازسراسر دنیا اعضای شبکه بیتکوین هستند.

 

چرا بیت کوین محبوب شد ؟

دلایل زیادی برای محبوبیت بیت کوین وجود دارد از جمله :

  1. امنیت بالا در مقابل هک و سوء استفاده
  2. سهولت در نقل و انتقال
  3. رایگان بودن کلی پلتفورم
  4. قابل استفاده برای تمامی کشورهای جهان بدون محدودیت
  5. ناشناس بودن و غیر قابل رهگیری بودن تراکنش ها
  6. بدون خطر تحریم و مسدود شدن حساب

دلایل بالا باعث شد در سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ هکر ها و افرادی که معاملات غیر قانونی انجام میدادند بیت کوین را در مقادیر چند میلیون دلاری خریداری کنند و با این روش سرمایه خود را به صورت مخفی و بدون هیچ نظارتی درجای امنی ذخیره کنند.همچنین کاربران از سراسر دنیا که به دلایل تحریم و پشتیبانی نشدن کشورشان توسط سیستم های مالی پرداختی دنیا مانند پی پل Paypal یا کارت های اعتباری نمیتوانستند تبادل مالی داشته باشند اکنون با کمک بیت کوین میتوانستند به راحتی به هرجای جهان پول بفرستند و دریافت کنند

ارزش بیت کوین در سالهای اخیر بیش از ۶۰۰% رشد داشته و پیش بینی میشود این رشد همچنان ادامه داشته باشدمعرفی کامل بیت کوین

بیت کوین چگونه کار میکند ؟

بیت کوین Bitcoin مانند سایر پولهای رمزگذاری شده به نوعی ایجاد شده که خودش اعتبار خودش را حفظ میکند و نیازی به هیچ بانک و صندوق مالی برای نگه داری ندارد.وقتی شما بیت کوین دارید مانند این است که یک سکه طلا در جیبتان باشد که همیشه ارزش خودش را دارد و به مرور زمان گرانتر و گرانتر هم میشود.میتوانید با بیت کوین خود از هزاران فروشگاه اینترنتی که آن را قبول میکنند خرید کنید و حتی میتوانید آن را در کیف پول خود نگه دارید و به عنوان یک پس انداز که هر سال گرانتر میشود ذخیره کنید.

تنها چیزی که برای نگه داری بیت کوین نیاز دارید یک کیف پول یا Wallet است که میتواند به صورت یک نرم افزار روی کامپیوتر شما نصب شود یا یک اپلیکیشن موبایلی و سامانه تحت وب باشد که در هر صورت میتوانید از آن استفاده کنید و همیشه به آن دسترسی داشته باشید.

بهترین و شناخته شده ترین کیف پول بیت کوین در حال حاضر سایت بلاک چین است که قبلا در مورد آن نوشتیم

مهم : هر بیت کوین به واحد های کوچکتری به نام ساتوشی satoshi تقسیم شده که درواقع هر ساتوشی پول خورد بیت کوین است. نماد بیت کوین BTC است و ساتوشی را با ۰.۰۰۱ یا ۰.۰۰۰۰۱ که همیشه کوچکتر از ۱ است نمایش میدهند

 

ارزش فعلی و آینده بیت کوین

ارزش بیت کوین به صورت روزانه تغییر میکند و میتوانید از سایت Coindesk نمودار تغییرات قیمت آن را ببینید.در حال حاضر بیش از ۲ میلیارد دلار بیت کوین وجود دارد و جالب است بدانید بیت کوین روزی تمام میشود ! تا امروز نزدیک ۱۸.۵ میلیون بیت کوین استخراج شده است و تعداد کل بیت کوین هایی که وجود دارد ۲۱ میلیون است و پیش بینی میشود تا سال ۲۱۴۰ تمامی بیت کوین ها استخراج شده باشند و احتمالا در آن زمان بیت کوین ارزش بسیار بالایی پیدا خواهد کرد.

بیت کوین هیچ پشتوانه طلا یا معدنی ندارد و هیچ بانک یا شخصی مالک آن نیست بلکه تمامی افرادی که به عنوان استخراج کننده در شبکه بیت کوین فعالیت میکنند مالک آن هستند.این افراد قدرت پردازش کامپیوتر خود را برای استخراج بیت کوین استفاده میکنند و در مقابل با توجه به توان پردازشی سیستمشان درصدی از هر بیت کوین بدست آمده را به عنوان پورسانت دریافت میکنند.

قیمت هر واحد بیت کوین در حال حاضر برابر با ۱۰۶۰۰ دلار است! بله درست خواندید هر بیت کوین حدود ۲۹۶.۰۰۰.۰۰۰ میلیون تومان ارزش داردتویئیت کن

بیت کوین چگونه تبادل میشود ؟

تمامی افرادی که در شبکه بیت کوین حضور دارند دارای کیف پول Wallet هستند که یک شناسه حساب به آنها میدهد. این شناسه حساب چیزی شبیه شماره حساب بانکی است که همه ما از آن استفاده میکنیم.هنگامی که شخصی درخواست انتقال وجه از کیف پول خود به شخص دیگری میدهد این درخواست به صورت زنجیره ای از بلاک های اطلاعات Blockchain به دیگر استخراج کنندگان ارسال میشود.این کار به دلیل جلوگیری از ایجاد تراکنش های تقلبی یا تکراری است و بعد از تایید شدن Confirm توسط اشخاص دیگر در نهایت مبلغ مورد نظر به شخص انتقال داده میشود.

هربلاک چین شامل شناسه انحصاری هر شخص در کیف پولش است که مختص همان فرد است.ولی هیچکس از مشخصات فردی شما با خبر نخواهد شد و نقل و انتقال در این شبکه کاملا ناشناس است.لازم است به این نکته توجه کنید که بعد از ثبت درخواست واریز توسط شما دیگر به هبچ عنوان قابل کنسل کردن یا برگشت زدن ندارد و همچنین امکان اینکه بفهمید پول به حساب چه کسی در کجای دنیا واریز کرده اید وجود نخواهد داشت.

بیت کوین چگونه بدست میآید ؟

برای اینکه بیت کوین داشته باشید یا باید از کسانی که در کیف پولشان بیت کوین دارند خریداری کنید یا در فرآیندی به نام استخراج Mine خودتان آن را بدست بیاورید.هر شخصی از هر جای جهان میتواند بیت کوین استخراج کند که در حال حاضر سه نوع کلی از استخراج بیت کوین وجود دارد.

  • استخراج شخصی : در این روش شما از قدرت پردازشی کامپیوتر خود برای حل کردن معادلات پیچیده ریاضی و در نهایت بدست آوردن بیت کوین استفاده میکنید.معادلات ریاضی پیچیده ای که با الگوریتم های خاصی رمز شده اند و در مقابل هر معادله ای که کامپیوتر شما بتواند حل کند درصدی از بیت کوین به شما تعلق میگیرد در حالت عادی برای یک کامپیوتر پیشرفته حدود ۳ روز کار مداوم برای حل کردن تنها یک معادله زمان نیاز است. (اطلاعات بیشتر در مورد استخراج بیت کوین)

نکته : به دلیل ارزشمند شدن بیت کوین در طول این سالها رقابت برای بدست آوردن آن بسیار زیاد شده و سیستم هایی با توان پردازشی بسیار قوی برای استخراج آن مورد نیاز است. برای مثال با یک لپ تاپ یا کامپیوتر خانگی رده بالا امروزی چیزی حدود ۱ سال زمان لازم است که تنها ۱ بیت کوین استخراج کنید به فرض اینکه شبانه روز سیستمان روشن و مشغول استخراج باشد!

  • استخراج جمعی Pool : به دلیل اینکه کامپیوتر خانگی توان پردازشی بالایی ندارد و اکثر افراد نمیتوانند سیستم های مخصوص استخراج را که چند هزار دلار قیمت دارد خریداری کنند نوع دیگری از استخراج به نام pool ایجاد شده که در این روش افراد مختلف به pool متصل میشوند و با کمک هم به توان پردازشی بسیار قوی میرسند و در نهایت هم هر شخصی به اندازه قدرتی که به pool اختصاص داده سهم خود را دریافت میکند و شخص مدیر pool هم درصدی را به عنوان کارمزد دریافت میکند
  • استخراج ابری cloud mining : در این روش شرکت های سیستم های مخصوص استخراج را راه اندازی کرده اند و توان پردازشی سیستم ها را به شما میفروشند و به اندازه توانی که خریداری میکنید میتواند به صورت ماهیانه به مقداری بیت کوین دست پیدا کنید.

آیا بیت کوین امن است ؟

کیف پولهای که از آن برای نگه داری بیت کوین استفاده میکنید مانند سیستم های همراه بانکی که حتما با آن آشنایی دارید تمامی نکات امنیتی را رعایت میکنند.برای ورود به کیف پول میتوانید تایید دو مرحله ای از طریق ایمیل یا پیامک را فعال کنید تا هیچکس به غیر از خودتان نتواند به اطلاعات حساب دسترسی پیدا کند.در واقع تمامی نکات امنیتی لازم برای کاربران بیت کوین سنجیده شده و در کیف پولها از آن استفاده میشود.

آیا بیت کوین قانونی است ؟

تا امروز هیچ مرجع داخلی استفاده و کار با بیت کوین را غیر قانونی اعلام نکرده است.هرچند که بانکهای سراسر دنیا هیچ علاقه ای به بیت کوین ندارند زیرا هیچ کنترلی روی آن وجود ندارد و هیچ بانک یا موسسه مالیاتی نمیتواند متوجه شود هر شخص چقدر بیت کوین در کدام کیف پول پس انداز کرده است.

سخن پایانی

در این مقاله با ماهیت کلی بیت کوین و روش کاری آن آشنا شدید.مطمئن باشید بیت کوین آینده بسیار خوبی پیش رو خواهد داشت و ارزش آن به چند ده هزار دلار خواهد رسید تا جایی که کارشناسان پیش بینی کرده اند که در آینده ارزش خرید و نگه داری بیت کوین با املاک برابری خواهد کرد.

در دوره رایگان کسب درآمد از ارزهای دیجیتال میتوانید اطلاعات بیشتری در این مورد کسب کنید و به راحتی در منزل کسب درآمد کنید برای شروع اینجا کلیک کنید

رضا فلکی مقدم هستم. مشاور سئو و دیجیتال مارکتینگ و مدیر سایت یک وبمستر که با هدف انتقال تجربیاتم از اینترنت راه اندازی شده است.