یک تریدر - تنها کانال تلگرام ارز دیجیتال که بهش نیاز دارید
چرا خرید لینک کار اشتباهی است

تاثیرات منفی خرید لینک در سئو سایت

خرید لینک به عنوان آسان ترین راهی است که می تواند به سایت شما کمک کند به سرعت در صدر نتایج گوگل قرار بگیرید. اما تنها زمانی کاربرد دارد که شما بودجه خوبی برای سئو سایت خود درنظر گرفته باشید و این در حالی است که خرید لینک بر خلاف الگوهای طبیعی سئو می باشد که در افزایش بازدید ارگانیک سایت شما نقش دارد.

همچنین به نوعی میان شما و سایت های با ارزشی که بودجه ای برای سئو ندارند بی عدالتی بوجود می آورد. لینک سازی با استفاده از روش خرید لینک بخشی از روش های سئو کلاه سیاه است که بر خلاف الگوریتم های گوگل است و در آپدیت الگوریتم پنگوئن، تمامی سایت هایی که پروسه  لینک سازی را از طریق خرید لینک انجام می دهند پنالتی می شوند، هرچند لینک های خریداری شده دارای رنکینگ بالا و باکیفیت باشند یا بی کیفیت و فله ای.

وقتی گوگل تشخیص دهد که بک لینک های شما غیر طبیعی هستند در search console به شما هشدار می دهد که آن لینک ها را حذف کنید (اگر سایت خود را در سرچ کنسول گوگل ثبت کرده اید)، همچنین تا زمانی که مشکلات پیش آمده را رفع کنید سایت شما کاهش شدید ترافیک خواهد داشت.

آیا خرید لینک برای سئو مفید است؟

خرید لینک بر خلاف سیاست های رقابت عادلانه گوگل است.

به نظر شما چرا بیش از ۷۵% تمام جست و جوهای اینترنت در گوگل انجام می شود؟ دلیل این امر تلاش گوگل برای نمایش نتایج درست و دقیق از سایت های معتبر به کاربران است. گوگل به هیچ عنوان مایل نیست این حجم مشتری را از دست بدهد و تمام تلاش خود را در راستای حفظ کیفیت نتایج جست و جو بکار می بندد.

بنابراین برای حفظ این سطح از کیفیت و رضایت مشتریان مجبور است با سایت های جعلی و بی کیفیت که سعی می کنند با  خرید لینک در مدت زمان بسیار اندک سایت خود را در نتایج جست و جو به صفحه اول برسانند مبارزه کرده و با پنالتی کردن آنها را از نتایج جست و جو حذف کند.

خرید لینک از پیج رنک سوء استفاده می کند :

هنگامی که شما از یک سایت رنک بالا بک لینک می خرید، در واقع  هدف شما این است که از اعتبار آن سایت استفاده  کرده و با استفاده از پیج رنک سایت مقصد برای خودتان رتبه بالاتری کسب کنید. اگر گوگل متوجه شود شما ازسایتی لینک خریده اید، هم شما و هم سایتی که به شما لینک داده جریمه خواهید شد، زیرا سایتی که با تلاش و ارسال مطالب مفید توانسته در طول زمان رتبه خوبی کسب کند نباید از اعتبار خود سوء استفاده کرده و رنک سایت خود را به سایت های ضعیف بفروشد.

حقوق سایر وب مسترها و سایت ها نادیده گرفته میشود :

هر فرد به عنوان مدیر یک سایت می تواند هرکاری دوست دارد با سایت خود انجام داده و هرگونه مطلبی را منتشر کند و گوگل هیچ مخالفتی با این کار ندارد، اما هنگامی که صحبت از حقوق دیگران به میان می آید، آن موقع گوگل دخالت کرده و از سایت های معتبر دفاع می کند. چون می داند یک سایت اصولی و کاربردی چه زحماتی را برای آماده سازی و انتشار مطالب مفید برای کاربران انجام می دهد و حق او است که در نتایج جایگاه خوبی داشته باشد و اگر یک سایت ضعیف که فقط با خرید لینک توانسته رتبه خود را ارتقا داده و در میان سایت های برتر باشد، به نوعی حق سایت های معتبر پایمال می شود، بنابراین باید سایت های متقلب اینچنینی جریمه شده و از صفحات نتایج حذف شوند.

چگونه سایت خود را نجات دهیم؟

اگر شما نیز برای سایت خود بک لینک خریده اید و بخاطر این اشتباه جریمه شده اید یا پیام هشدار دریافت کرده اید، باید بلافاصله تمام بک لینک های خریداری شده را حذف کنید و از سایت هایی که لینک شما را قرار داده اند بخواهید تا هرچه زودتر لینک به سایت شما را حذف کنند؛ حتی می توانید از ابزار Disavow در وبمستر تولز گوگل استفاده کرده و لیست لینک های خریداری شده خود را در آن ثبت کنید تا آن لینک ها از لیست پنالتی شما حذف شوند و حتی ممکن است در مواقعی که پنالتی شما سنگین باشد، مجبور شوید با گوگل مکاتبه کنید تا جریمه شما بخشیده شود که این بخشش بستگی به تصمیم گوگل داشته و ممکن است سایت شما با تمامی تلاشی که کرده اید از پنالتی خارج نشود و مجبور شوید یک پروژه جدید را از صفر شروع کنید.

هر نوع خرید لینک برای سایت خطر پنالتی شدن و حذف کلی از نتایج گوگل را به همراه دارد. ساخت لینک اصول و قواعد پیچیده مخصوص به خود را دارد.تویئیت کن

آیا تبلیغات نیز نوعی خرید لینک است؟

خوشبختانه گوگل مشکلی با تبلیغات ندارد، چون تبلیغات را یک ابزار برای افزایش بازدید سایت به حساب می آورد، نه ابزاری برای تقلب در نتایج جست و جو. اگر شما مدیر یک سایت هستید می توانید با خیال راحت در سایت های دیگر تبلیغات بنر و متنی و حتی تبلیغ در گوگل ادوردز  بدهید و تبلیغات دیگران را در سایت خود نمایش دهید و بدانید که تبلیغات با لینک فروشی تفاوت دارد و تبلیغ کردن هیچ مشکلی برای سایت شما بوجود نخواهد آورد.

گوگل چگونه متوجه خرید بک لینک از طرف شما می شود؟

ربات های گوگل همیشه در حال بررسی سایت های مختلف هستند و اگر لینک سایت شما را در محل غیر متعارفی ببیند متوجه می شوند که آن لینک خریداری شده. لینک های طبیعی از سایت هایی با موضوعات مرتبط ایجاد می شوند و دلیلی ندارد یک سایت دامپزشکی به یک سایت وکالت لینک بدهد، بنابراین این موضوع بیانگر این است که شما مبلغی به آن سایت پرداخت کرده اید که لینک شما را در سایت خود قرار دهد.

اکثر لینک هایی که برای فروش گذاشته می شوند به صورت فله ای ایجاد می شوند. برای مثال ۵۰۰۰ بک لینک به صورت کامنت در عرض ۲۴ ساعت برای یک سایت ساخته می شود. این برای گوگل کاملا روشن است که این حجم عظیم لینک در این بازه زمانی کوتاه هرگز نمی تواند به صورت طبیعی ساخته شده باشد و مسلما توسط نرم افزارهای مخصوص ساخته شده است؛ بیش از ۹۰% این لینک های فله ای از سایت های اسپم و بی کیفیت ایجاد می شوند که هیچ تاثیری در رنک سایت شما نخواهد داشت.

همچنین گزارش کاربران نیز می تواند دلیل دیگری برای با خبرشدن گوگل از خرید لینک توسط مدیران سایت ها باشد. اگر شما سایتی را می شناسید که لینک خریده تا بتواند رتبه خود را در نتایج جست و جو بالا ببرد، می توانید از اینجا آن سایت را به گوگل گزارش کنید تا مورد بررسی قرار گیرد.

گوگل یک تیم چند هزار نفری دارد که به صورت روزانه سایت ها را بررسی کرده و سایت های غیرکاربردی را به صورت دستی از نتایج جست و جو حذف می کنند. اگر شما عبارات خرید لینک یا خرید بک لینک را در گوگل جست و جو کنید با هزاران نتیجه روبرو خواهید شد. پس اگر شما می توانید این لیست نتایج را ببینید، حتما تیم بررسی سایت های گوگل نیز می تواند این سایت های فروش لینک را مشاهده کرده و بفهمد آنها از چه سایت هایی لینک می فروشند و روش کارشان چگونه است؛ از اینرو تمامی سایت هایی که از خدمات آنها استفاده کنند را جریمه می کند.

اگر می خواهید بدون ترس از پنالتی شدن سایت شما در نتایج گوگل رتبه خوبی کسب کند، بجای خرید بک لینک و استفاده از سایر روش های سئو کلاه سیاه می توانید بودجه ای را که برای این کار در نظر گرفته اید در اختیار وبلاگ نویسان حرفه ای قرار دهید تا برای شما مطلب بنویسند و با نوشتن مطلب سئو شده و رعایت سئو On page ، به مرور زمان سایت خود را در نتایج جست و جو ارتقاء داده و رتبه دلخواه خود را کسب کنید.

رضا فلکی مقدم هستم. مشاور سئو و دیجیتال مارکتینگ و مدیر سایت یک وبمستر که با هدف انتقال تجربیاتم از اینترنت راه اندازی شده است.