یک تریدر - تنها کانال تلگرام ارز دیجیتال که بهش نیاز دارید
تبلیغات در گوگل و روشهای حضور در ادوردز

راهنمای کامل تبلیغات در گوگل ادز

اگر تمایل دارید برای تبلیغات هزینه کنید با هر بودجه ای که دارید باید به فکر بهترین روش برای دیده شدن و جذب مشتری باشید و پول خود را در جای درست خرج کنید.

تبلیغات در گوگل پتانسیل بسیار بالایی در افزایش بازدید و فروش محصولات شما دارد زیرا این موتور جستجو روزانه بیش از ۲۴۶ میلیون بازدید؛ بیش از ۳.۵ میلیارد سرچ و  نرخ بازگشت سرمایه حدود ۷۰۰% است.

ادوردز گوگل دو سال بعد از راه اندازی محبوب ترین سایت جهان یعنی گوگل در ماه اکتبر سال ۲۰۰۰ ایجاد شد و بعد از ریبرندینگ گوگل در سال ۲۰۱۸ به گوگل ادز Google adsتغییر نام پیدا کرد.

بهترین روش تبلیغات در اینترنت استفاده از گوگل ادز است.

در ادامه به معرفی این پلتفورم تبلیغاتی و دلایل اینکه چرا بهترین روش تبلیغ در اینترنت و از قوی ترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ  است می پردازم

ویدئو آشنایی با گوگل ادز
play-sharp-fill

ویدئو آشنایی با گوگل ادز

روش تبلیغاتی گوگل ادز چیست؟

بر کسی پوشیده نیست که در طراحی کمپین های تبلیغاتی هرچقدر که بتوانیم کلیک بیشتر و هدفمند تری بگیریم, به فروش و سود آوری بیشتری هم دست پیدا می کنیم و اینجاست که نقش گوگل ادز به عنوان یک پلتفورم تبلیغاتی مطرح می شود.

گوگل ادز یک پلتفورم تبلیغاتی است که جزء دسته تبلیغات کلیکی در دیجیتال مارکتینگ قرار می گیرد, یعنی شما فقط زمانی هزینه پرداخت می کنید که کاربری روی تبلیغ شما کلیک کند.

شما به گوگل هزینه پرداخت می کنید تا برای سرچ عباراتی که مشخص می کنید, تبلیغ شما را به کاربر نمایش دهد.

در این تصویر نمونه تبلیغ در گوگل را مشاهده می کنید:

چند نمونه تبلیغ در گوگل ادز

ادوردز گوگل راهی بسیار موثر برای هدایت سریع کاربر هدفمند به سایت شما است و درست زمانی که آنها در گوگل به دنبال محصولی هستند می تواند سایت شما را معرفی کند و برای هر نوع محصول و کسب و کاری موثر و قابل استفاده است.

تبلیغات در گوگل به شما اجازه می دهد که کمپین های مختلف برای نمایش در موبایل و کامپیوتر بصورت هدفمند ایجاد کنید تا تبلیغ شما درست در زمانی که کاربر به دنبال محصول است, به او نمایش داده شود.

تبلیغات ادوردز منحصر به سایت گوگل نیست و قابلیت نمایش در یوتیوب, بلاگر, جیمیل و شبکه نمایش همکار گوگل را دارد.

به مرور زمان گوگل ادز به شما کمک میکند تا کمپین های خود را بهینه سازی کنید و به حداکثر بازدهی موردنیاز خود برسید.برای استفاده از تبلیغات در گوگل مهم نیست که مجموعه شما چقدر بزرگ است و چه بودجه مارکتینگی دارد و با هر بودجه ای می توانید استارت بزنید.

چرا در گوگل تبلیغات کنم؟ آیا واقعا موثر است

اجازه بدهید پاسخ این سوال را با عدد و رقم بدهم

 • نرخ کلیک در تبلیغات گوگل به طور متوسط ۸ درصد است و هر ماه ۱۸۰ میلیون بار به کاربرهایی از سراسر جهان قابلیت نمایش دارد.
 • تبلیغات نمایش داده شده در گوگل نزدیکه به ۶۵% کل کلیک های انجام شده را به خود اختصاص می دهد
 • بیش از ۴۳% افراد تمایل دارند محصولی را خریداری کنند که قبلا تبلیغ آن را در سرویس های گوگل دیده اند.

با ذکر این آمار میتوانید متوجه شوید که بله! تبلیغ در گوگل موثر است.

تبلیغ در گوگل زمانی موثر است که بستر لازم برای هدایت و تبدیل کاربر به مشتری را در سایت خود فراهم کنید و سایت بهینه سازی شده برای فروش داشته باشید.

گوگل بیش از ۳.۵ میلیارد در روز را پاسخ می دهد و پلتفورم تبلیغاتی گوگل ادز بیش از ۲۰ سال است که فعالیت می کند و منبع اصلی درآمدی برای گوگل است و به همین دلیل همواره برای بهتر شدن و ارائه بهترین کیفیت سرویس به مشتریان تلاش می کند.

حتما در گوگل بارها تبلیغات شرکت های مختلف را دیده اید و همین نشان دهنده میزان کیفیت و بازدهی این پلتفورم تبلیغاتی است و اگر قصد دارید که پلن تبلیغات کلیکی داشته باشید باید حتما از گوگل ادز استفاده کنید.

هزینه تبلیغات در گوگل ادز چقدر است؟

متاسفانه در سالهای اخیر ارزش پول کشورمان در مقابل ارزهای خارجی بسیار کم شده و این مورد باعث شده که هزینه تبلیغ در گوگل بالا برود ولی حتی با این وضع هم به صرفه است و ارزش سرمایه گذاری را دارد.

در حال حاضر تمامی پلتفورم های تبلیغاتی ایرانی هم حداقل مبلغ ۲۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان را برای شروع تبلیغ درخواست می کنند که با همین بودجه می توان در گوگل هم شروع به تبلیغ کرد.

برای شروع تبلیغات کلیکی در پلتفورم های ایرانی باید بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان برای هر کلیک هزینه کنید که معمولا بازدهی چندانی ندارد و برای تبلیغ در گوگل هم می توانید بین ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان بابت اکثر کلمات کلیدی هزینه کنید, هرچند کلماتی هم وجود دارد که رقابت بالایی برای تبلیغ دارد و هزینه کلیک آنها بالاست ولی نرخ کلیک بیشتر کلمات به میزانی است که اشاره کردم.

چرا از تبلیغ در گوگل نتیجه مناسب نمی گیرم؟

اگر در گذشته در گوگل ادز تبلیغ داشته اید ولی نتیجه مناسب را نگرفتید و رضایت نداشتید احتمالا یکی از اشکالات زیر در کمپین شما وجود داشته است.

انتخاب کلمه کلیدی نامناسب

مهم ترین مرحله برای ایجاد کمپین در گوگل ادز, انتخاب کلمات کلیدی است که می خواهید تبلیغ شما روی آن به کاربر نمایش داده شود.

کاری که نیاز به تخصص و تجربه دارد و در غیر این صورت باعث می شود تبلیغ شما برای اشخاصی نمایش داده شود که مخاطب شما نیستند و نیازی هم به محصول شما ندارند و در نتیجه فقط بودجه شما به هدر رفته است

حتی بعد از انتخاب کلمات مناسب هم باید به صورت دوره ای کمپین ها را بهینه سازی کرد و کلمات کلیدی را کم یا زیاد کرد تا بیشتری بازدهی ایجاد شود.

تبلیغ نویسی نامناسب

متنی که می خواهید به عنوان تبلیغ به کاربر نمایش داده شود باید جذاب و دارای اطلاعات کافی باشد تا انگیزه لازم برای کلیک را در کاربر ایجاد کند و بیشترین نرخ کلیک CTR را بدست بیاورید.

برای اینکه بفهمید رفتار کاربر چگونه است و چطور می توانید به بیشترین نرخ تبدیل برسید باید برای هر کمپین چند تبلیغ مختلف ایجاد شود و بعد از مدتی نتیجه این تبلیغ ها با هم مقایسه شود. با این روش مشخص می شود که رفتار کاربر به چه صورتی است و چه نوع تبلیغی بیشتر مورد توجه او قرار می گیرد.

کیفیت تبلیغ پایین

گوگل از متغیری به نام کیفیت تبلیغ یا Quality Score استفاده میکند که عددی بین ۰ تا ۱۰ است و عوامل زیادی برای سنجش آن موثر هستند از جمله: رعایت کلمات کلیدی در متن تبلیغ, مرتبط بودن تبلیغ با صفحه ای که کاربر روی آن کلیک می کند,میزان حذابیت و کلیک روی تبلیغ, استاندارد فنی سایت مقصد و …

بعد از ایجاد تبلیغ در گوگل می توانید کیفیت تبلیغ را مشاهده کنید و هرچه این عدد به ۱۰ نزدیکتر باشد میزان نمایش تبلیغ شما در گوگل بیشتر و حتی هزینه پرداختی شما کمتر میشود.

بر اساس آمار برای هر ۱ دلار هزینه در گوگل ادز می توانید تا ۸ دلار بازگشت سرمایه داشته باشید.

کیفیت پایین لندینگ پیج.تمرکز شما نباید فقط ایجاد تبلیغ باشد و باید حتما به استاندارد بودن لندنیگ پیجی که کاربر بعد از کلیک روی تبلیغ به آن هدایت می شود را هم در نظر بگیرید.

 • آیا سایت شما روی موبایل و دسکتاپ به درستی نمایش داده می شود؟
 • آیا سرعت لود شدن سایت خوب است؟
 • آیا مسیر کاربر را به درستی مشخص کرده اید که بتواند به راحتی محصول را انتخاب و خرید کند؟

اگر در این عوامل نقصی وجود داشته باشد باعث می شود کاربر از ورود به سایت شما رضایت نداشته باشد و از آن خارج شود, در سمت مقابل گوگل هم متوجه این نارضایتی می شود و به شما امتیاز منفی می دهد و رتبه تبلیغ شما افت می کند.

برای بهبود کیفیت تبلیغ و لندینگ پیج تا حد زیادی می توان از سئو سایت کمک گرفت و آنها را تا حد ممکن  بهینه سازی کرد.

مراحل کلی پروژه تبلیغات در گوگل ادز

مرحله اول
تدوین استراتژی

بر اساس جایگاه فعلی و اهداف مورد نظر میتوان استراتژی مناسب را برای رسیدن به اهدافع تدوین کرد.

مرحله دوم
ایجاد کمپین ها

بر اساس استراتژی باید شروع به ایجاد کمپین کرد و بهتر است برای هر کمپین, چند تبلیغ داشته باشیم

مرحله سوم
بهینه سازی و تکرار

کمپین ها باید به مرور زمان از نظر کلمات کلیدی و هزینه کلیک بهینه سازی شوند و این کار تا پایان کمپین ادامه دارد.

فهرست واژگان ضروری گوگل ادز

در ادامه اصطلاحات پرکاربرد و ضروری ادوردز را معرفی می کنم که آشنایی با آنها برای شروع تبلیغ در گوگل ضروری است.

رتبه تبلیغ AdRank : رتبه تبلیغ شما بیانگر جایگاه نمایش تبلیغ شما در گوگل است و هرچه رتبه بالاتری داشته باشید می توانید بالاتر از رقبا دیده شوید.رتبه تبلیغ با محاسبه هزینه ای که برای کلیک در نظر دارید با کیفیت تبلیغ بدست می آید.

روش مناقصه ای Bidding : گوگل بر اساس روش مناقصه ای کار می کند و تبلیغ کننده ها حداکثر مبلغی که حاضرند برای هر کلیک پرداخت کنند را مشخص می کنند و بر اساس این مبلغ جایگاه و میزان نمایش تبلیغ مشخص می شود

انواع روشهای پرداخت هزینه در گوگل ادز

 • روش CPC یعنی حداکثر مبغلی که برای هر کلیک روی تبلیغ خود پرداخت می کنید
 • روش CPM یعنی حداکثر مبلغی که برای ۱۰۰۰ بار نمایش تبلیغ به کاربر پرداخت می کنید حتی اگر کلیکی انجام نشود
 • روش CPE یعنی حداکثر مبلغی که برای انجام شدن اکشنی که از کاربر انتظار دارید روی تبلیغ پرداخت می کنید.
 • روش CPA یعنی حداکثر مبلغی که فقط برای کاربری که از سایت شما خرید می کند پرداخت می کنید

انواع کمپین ها در گوگل ادز

کمپینی که در ایجاد می کنید در یکی از گروه های زیر قرار می گیرد

 • Search ads که تبلیغ شما فقط در صفحه نمایش نتایج سرچ در گوگل در جایگاه های بالا یا پایین صفحه نمایش داده می شود
 • Display ads که معمولا بصورت بنر در هزاران سایت همکار گوگل نمایش داده می شود
 • Video ads که بصورت ۶ تا ۱۵ ثانیه ویدئو در ویدئو های یوتیوب نمایش داده می شود.

نرخ کلیک یا Click-Through Rate(CTR) عددی است که از تقسیم کردن تعداد کلیک روی تبلیغ شما در مقابل میزان نمایش بدست می آید و به صورت درصد نمایش داده می شود و هرچه نرخ کلیک بالاتری داشته باشید یعنی تبلیغ شما کیفیت خوبی دارد و برای کاربر جذاب است.

افزونه های تبلیغ Ad Extensions

این افزونه ها به تعامل بهتر کاربر با تبلیغ شما کمک می کند و بهتر است آنها را به تبلیغ خود اضافه کنید مانند درج شماره تلفن برای تماس سریع, درج لینک به صفحات داخلی سایت, درج مزیت های رقابتی محصول شما

کلمات کلیدی 

وقتی کاربر در گوگل سرچ میکند در مقابل مطالب مرتبط با آن کلمه به او نمایش داده می شود و اگر تمایل داشته باشید میتوانید مشخص کنید که تبلیغ شما هم روی آن کلمات نمایش داده شود حتی میتوانید لیست کلمات غیر مجاز داشته باشید که روی آنها گوگل شما را نمایش ندهد و هزینه ای بابت آن پرداخت نکنید.

روش PPC

در این روش پرداخت در مقابل کلیک Pay-Per-Click انجام می شود و تنها مختص گوگل نیست, بلکه تقریبا تمامی پلتفورم های تبلیغاتی ایرانی و خارجی از این روش برای محاسبه هزینه تبلیغ استفاده می کنند و متداول ترین نوع تبلیغ است.

معرفی روشهای مناقصه تبلیغ در گوگل

بعد از ایجاد تبلیغ می توانید از دو نوع شرکت در مناقصه برای نمایش تبلیغ خود استفاده کنید

روش اتوماتیک: که با این روش گوگل هدایت پروژه را در دست می گیرد و با استفاده از آنالیز رقبا و هوش مصنوعی خود سعی میک نید بهترین هزینه را برای شما در نظر بگیرد و در اکثر مواقع هم موفق عمل می کند.

روش دستی : در این روش شما مشخص می کنید که چقدر حاضر هستید برای هر کلیک هزینه کنید و میتوانید بر اساس کلمه کلیدی این عدد را مشخص کنید و روی هر کلمه ای که برای شما مهمتر است, هزینه بیشتری بگذارید.

در روش دستی باید دقت کنید که اگر هزینه کلیک خیلی کمی را تعیین کنید ممکن است باعث شود که اصلا نمایش نداشته باشید یا در جایگاه های پایین صفحه تبلیغ خود را ببینید.

سوالات متداول تبلیغات در گوگل ادز

در حال حاضر پلتفورم های تبلیغاتی ایرانی حداقل بودجه ۲۰۰ هزار تومانی را برای شروع در نظر گرفته اند که می توانید با همین هزینه در گوگل هم شروع به نمایش تبلیغ کنید.

بعد از اینکه کمپین در پنل گوگل ادز ایجاد شد بین ۱۰ دقیقه تا ۱ ساعت زمان لازم است تا شروع به نمایش و جذب بازدید کند زیرا تمامی کمپین ها باید بصورت دستی توسط تیم گوگل تایید شوند.

نمایش تبلیغ به این صورت نیست که هربار کلمه کلیدی را سرچ کنید به شما نمایش داده شود, بلکه گوگل به صورت هوشمند بر اساس فاکتورهای گوناگونی تبلیغ را نمایش می دهد و به همین دلیل ممکن است چندبار سرچ کنید ولی تبلیغ خود را نبینید.

در پنل گوگل ادز گزارش بسیار کاملی از روند کمپین ها و پیشنهاداتی برای بهتر شدن آن وجود دارد که می توانید ببینید یا با لینک کردن آن با آنالیتیکز می توانید تمامی ورودی های سایت را بصورت یکجا در انالیتیکز مشاهده کنید.

گوگل برای تشویق افراد به شروع تبلیغ به آنها پیشنهاداتی دارد که برای مثال با افتتاح حساب و شروع کمپین و هزینه ۲۵ دلار می توانید ۱۰۰ دلار اعتبار رایگان بدست بیاورید ولی چیزی به نام تبلیغ رایگان وجود ندارد و غیر ممکن است.

بله. گوگل هیچ مشکلی برای نمایش تبلیغات کسب وکارهای ایرانی ندارد و اصلا نیاز به ثبت شرکت در خارج کشور نیست و حتی می توان با دامنه ایرانی .ir هم به تبلیغ در گوگل پرداخت.

پرداخت هزینه از طریق کارت اعتباری بین المللی و برای برخی کشورها از طریق پی پل ممکن است و در این روشها بلافاصله بعد ازپرداخت حساب شارژ شده و قابل استفاده است.

پیشنهاد می کنم این کار را نکنید زیرا باعث هدر رفتن بودجه شما و عدم کسب نتیجه مناسب می شود.

بهتر است برای این کار از شرکتها و افرادی که تخصص و تجربه کافی در این مورد را دارند, کمک بگیرید زیرا این افراد با پلتفورم و روشهای ساخت و بهینه سازی تبلیغ آشنایی کامل دارند و به خوبی می دانند که چطور بودجه شما را در مسیر درست هزینه کنند.

در این مطلب با گوگل ادز و مزایای آن آشنا شدید و پیشنهاد می کنم حتما از این ابزار قدرتمند در استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود استفاده کنید.فراموش نکنید که کمپین های ایجاد شده در ادوردز همیشه نیاز به بررسی و بهینه سازی دارند تا به حداکثر کارآیی برسند و سود مناسبی در مقابل هزینه ای که پرداخت می کنید برای شما ایجاد کند.

از پیشنهاداتی که گوگل برای بهینه شدن کمپین ها در پنل تبلیغاتی در اختیار شما قرار می دهد استفاده کنید و با لینک کردن به آنالیتیکز به صورت کامل رفتار مخاطب را زیر نظر بگیرید و نقاط قوت و ریزش کاربر در سایت را شناسایی کنید.

در صورت تمایل می توانید برای شروع تبلیغ و ایجاد اولین کمپین تبلیغاتی خود در گوگل با من تماس بگیرید.

Hide picture