یک تریدر - تنها کانال تلگرام ارز دیجیتال که بهش نیاز دارید

تاثیر بک لینک در امتیاز منفی و جریمه گوگل

قواعد سئو روز به روز در حال تغییر هستند و با تغییرات الگوریتم های گوگل در سال های اخیر بسیاری از سایت ها با مشکل مواجه شده اند که یکی از این مشکلات نمره منفی در سئو می باشد. شاید فکر کنید مشکلاتی که در سئو پیش می آید فقط برای سایت های کوچک و معمولی است، ولی سخت در اشتباه هستید، زیرا بسیاری از سایت های معروف نیز گرفتار تغییرات در الگوریتم های گوگل شده و رتبه های خود را از دست داده اند. به نمونه های زیر دقت کنید :

  • سایت rap genius که یک سایت برون سپاری پروژه های موسیقی است در ماه دسامبر ۲۰۱۳ پنالتی شد، تنها به دلیل داشتن لینک های غیر طبیعی و خرید لینک، نمره منفی در سئو گرفت و تا مدت ها نتوانست به رتبه خود بازگردد.
  • در ماه آپریل ۲۰۱۳ سایت Mozilla نیز پنالتی شد. دلیل این امر یک صفحه اسپم بود که توسط یکی از کاربران این سایت ایجاد شده بود. هرچند این صفحه سریعا حذف شد اما به مدت چند روز رتبه Mozilla را کاهش داد.
  • سایت Overstock نیز در ماه فوریه ۲۰۱۱ به شدت پنالتی شد. این سایت فعال در زمینه بورس برای دادن بک لینک به خودش، تخفیفاتی را برای کاربرانش در نظر گرفته بود و نتیجه این کار حذف شدن از صفحه اول گوگل به مدت ۲ ماه بود.
  • سایت معروف Expedia نیز به دلیل داشتن چند صفحه اسپم که توسط کاربرانش ساخته شده بود مشمول جریمه شده و تا مدتها نتوانست رتبه اصلی خود را بدست آورد.

نمره منفی در سئو و خطرات بک لینک

در سال ۲۰۱۵ گوگل مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار در کمپانی Thumbtack سرمایه گذاری کرد که وظیفه آن مبارزه با اسپم و لینک های بد و گزارش آنها است. بنابراین کاملا روشن است که گوگل به شدت در حال کنترل سایت ها بوده و بارها این موضوع را در اخبار خود منتشر کرده است:
هر روش یا تکنیکی که خارج از مقررات گوگل Webmaster Guidelines باشد، به عنوان سئو کلاه سیاه (Blackhat Seo) شناخته میشود و نتیجه آن جریمه و پنالتی خواهد بود.
در راستای همین مبارزه است که گوگل مرتبا در حال به روز رسانی الگوریتم های خود و مبارزه با روش های سئو کلاه سیاه است و در اجرای آن درمورد هیچ سایتی استثنا قائل نیست. همانطور که در بالا اشاره شد بسیاری از برند ها و سایت های معتبر نیز نمره منفی در سئو گرفته و پنالتی شدند و به یقین میتوان گفت هیچ سایت و برندی از پنالتی شدن در امان نیست و با تمامی متخلفان برخورد خواهد شد. حتما موزیلا را به خاطر دارید، سایتی با این عظمت و اعتبار در سال ۲۰۱۳ پنالتی شد، صرفا بخاطر وجود یک صفحه اسپم که توسط کاربر این سایت ساخته شده بود.

این نشان می دهد که در ارسال و کنترل محتوای سایت می بایست نهایت دقت لحاظ شود. البته سایت های معتبر بودجه سنگینی برای سئو سایت و مبارزه با پنالتی در اختیار دارند، اما برای کسب و کارهای کوچک که بودجه چندانی برای سئو و حتی ریکاوری بعد از پنالتی در اختیار ندارند، به صرفه ترین راه حل رعایت نکاتی برای نگرفتن نمره منفی در سئو است. بنابراین پیشگیری بهتر از درمان است و قبل از اینکه گرفتار نمره منفی در سئو سایت شوید، باید از روی دادن آن پیشگیری کنید.

الگوریتم های گوگل از همان ابتدا به فکر جلوگیری و مبارزه با سئو کلاه سیاه بودند اما این الگوریتم ها نیز بی عیب و نقص نیستند، زیرا الگوریتم ها نوعی نرم افزارهای رایانه ای هستند و هیچ رایانه ای بدون خطا نبوده و راه هایی برای دور زدن آنها وجود دارد و هدف بسیاری از این افراد کلاه سیاه این است که سایت های کم ارزش و بدون محتوا را در مدت زمان کوتاهی به صدر نتایج گوگل برسانند که این امر باعث می شود این سایت ها در کمترین زمان ممکن بهترین نتایج را کسب کرده و با کمترین هزینه ممکن هزاران بازدید برای سایت خود جذب کنند.
از سال ۲۰۱۲ تمرکز گوگل بر روی مبارزه با اسپم و سئو کلاه سیاه افزایش یافت که نتیجه آن پیدایش الگوریتم پنگوئن بود (Penguin Algorithm) که پس از فعال شدن آن بسیاری از سایت های اسپم و سایت هایی که لینک های فله ای و بی ارزش خرید بودند پنالتی شده و از نتایج حذف شدند. پس از ۳ آپدیت برای این الگوریتم، شرکت گوگل شاهد تغییرات عمده ای در نتایج جست و جو برای کاربران بود و توانست نتایج را طبیعی تر و کاربردی تر کرده و بسیاری از سایت های بی ارزش را حذف کند، هرچند برخی مسیرها همچنان برای دور زدن الگوریتم ها باز بودند، اما در آپدیت های جدید آنها نیز حذف شدند. باید منتظر بود که در آینده چه تغییراتی در راه خواهد بود.

امتیاز منفی در حملات لینکسازی

شرکت های بزرگ چگونه قوانین را دور میزدند؟

در گذشته شرکت های بزرگ برای کسب رتبه های اول در نتایج جست و جو که سود بسیار زیادی برای آنها به همراه داشت، بودجه های سنگینی اختصاص داده بودند. آنها از روشهای سئو کلاه سیاه استفاده میکردند و در این راه موفق نیز بودند، زیرا گوگل نمی توانست آنها را به دام بیندازد. این شرکت ها بر روی کلمات کلیدی خاص که برای آنها سود آوری داشت سرمایه گذاری میکردند و از طریق خرید لینک با تعداد بالا همواره در صدر نتایج بودند؛ برای مثال هنگامی که شما کلماتی مانند Cheap flight , Airfare و کلماتی از این دست را در زمینه مسافرت جست وجو می کردید، در بسیاری از موارد سایت Expedia.com اولین نتیجه ای بود که مشاهده می کردید، اما پس از آپدیت های الگوریتم پنگوئن، شرکت گوگل توانست این سایت ها را بخاطر خرید عمده بک لینک و سرمایه گذاری بر روی روش های غیر قانونی در سئو جریمه کند و پس از آن نیز با ظهور الگوریتم مرغ مگس خوار(Hummingbird) ، روش کلی نمایش نتایج تغییر کرد و سئو معنایی بوجود آمد که در این روش جست و جوگر گوگل بجای ارائه پاسخ به جست وجو های کاربران بر اساس کلمه کلیدی جست و جو شده، ابتدا سعی می کند منظور کاربر را فهمیده و سپس براساس آن نتایج مناسب را نشان دهد و با این روش تاثیر اسپم کردن مطالب با کلمات کلیدی را بسیار کم کرد.

استفاده از نمره منفی در سئو برای مبارزه با رقبا :

به وجود آمدن این نمره منفی در سئو و آپدیت الگوریتم ها هرچند باعث نظم بخشی و بهبود نمایش نتایج در گوگل بود، اما سوء استفاده هایی را نیز به همراه داشت؛ به عنوان مثال تعدادی از سایت ها که در رتبه های غیر از ۱ بودند، با استفاده از روش های کلاه سیاه و ایجاد لینک های فله ای تعداد بالا برای سایت های رقیب، میتوانستند آنها را پنالتی کرده و از نتایج حذف کنند و در نتیجه خودشان به صدر نتایج برسند که این روش اصلا عادلانه نبود و گوگل نیز به فکر رفع این مشکل افتاد و کمک هایی برای سایت هایی که به ناحق گرفتار پنالتی شده بودند در نظر گرفت.

در ابتدا به مدیران سایت ها هشدار داده میشود که خطر پنالتی در کمین آنهاست و هرچه سریعتر اقدامات لازم را انجام دهند و مدیران سایت ها نیز وقت دارند تا علت را بررسی و رفع کنند تا سایت خود را نجات دهند. همچنین یک مدیر سایت می بایست همواره کنترل دقیقی بر روی لینک های ورودی سایت خود داشته باشد تا قبل از اینکه رقبا او را از میدان به در کنند، بتواند چاره ای بیندیشد.

لینک سازی بی ارزش :

ساخت بک لینک های بی ارزش یک اشتباه بزرگ در سئو است که رتبه سایت شما را نابود میکند. خصوصا برای سایت های کوچک و تازه تاسیس. اگر بک لینک های شما از تعداد زیادی سایت اسپم و بی ارزش تهیه شده، بنابراین در خطر پنالتی شدن هستید. اکنون دیگر دورانی که سایت ها صرفا به دلیل داشتن تعداد زیاد بک لینک رتبه خوبی داشتند گذشته است و امروزه فقط بک لینک هایی برای شما ارزش دارند که از سایت های معتبر و رنک بالا تهیه شده باشند و ۱ بک لینک از سایت رتبه دار و معتبر از هزاران بک لینک فله ای و بدون رنک با ارزشتر و موثرتر خواهد بود.

همچنین در لینک دادن به سایت های دیگر نیز باید دقت فراوانی داشته باشید، زیرا اگر به سایتی لینک داده اید که بی اعتبار و اسپم است، در نتیجه از نظر گوگل شما نیز اسپم می شوید و به نوعی چون به آن سایت لینک داده اید، پس با آن همکار هستید. بنابراین باید در انتخاب سایت هایی که به آن لینک می دهید دقت کنید و خصوصا کلیه لینک های خروجی سایت شما No Follow باشد.

گوگل به شدت لینک های ورودی و خروجی سایت شما را کنترل میکند و برای مثال اگر ببیند برای سایت شما ۱۰۰۰ بک لینک به صورت کامنت در سایت های مختلف ساخته شده و تمام آن کامنت ها از یک IP ارسال شده، پس مشخص می شود که آن کامنت ها اسپم بوده و قانونی ساخته نشده اند و نتیجه آن پنالتی سایت شما خواهد بود.

روش های مبارزه با نمره منفی در سئو :

برای آنکه مطمئن باشید از نمره منفی در سئو که ممکن است توسط خودتان یا رقبا ایجاد شده باشد در امان هستید، می توانید از روشهای زیر استفاده کنید :

۱- بک لینک های خود را کنترل کنید :

در فواصل زمانی منظم بک لینک های سایت خود را کنترل کرده و لینک های تازه ایجاد شده را بررسی کنید. خصوصا هنگامی که می بینید در مدت زمان کوتاهی تعداد زیادی بک لینک برای شما ساخته شده، این به این معنی است که یکی از رقبا در حال ضربه زدن و اقدام علیه شما است. برای گوگل فرقی نمیکند که ۱۰.۰۰۰ بک لینکی که برای سایت شما ساخته شده توسط خود شما بوده یا یکی از رقبا به صورت اسپم آن را برای شما ساخته است. پس باید روی بک لینک هایتان بسیار حساس باشید و همواره آنها را کنترل کنید. در کنترل کردن بک لینک ها باید مراقب انواع سایت ها باشید که در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

چه سایت هایی نباید در بک لینک های شما باشند :

  1. بک لینک از سایت های شرط بندی، مستهجن و سایر سایت های غیرقانونی
  2. بک لینک از سایت هایی با زبانی غیر از زبان سایت شما؛ برای مثال بک لینک از سایت های انگلیسی برای سایت های فارسی
  3. بک لینک از پیج های اسپم که صرفا برای فریب دادن گوگل ساخته شده اند
  4. بک لینک از سایت هایی که بیش از ۵۰ لینک خروجی در مقالات خود دارند
  5. بک لینک از سایت های ویروسی و هک شده

۲- بک لینک های نامربوط را گزارش کنید :

اگر در بررسی بک لینک های خود مورد مشکوکی مشاهده کردید، بلافاصله به قسمت Disavow در گوگل مراجعه کرده و آن لینک یا لینک ها را ثبت کرده و به گوگل اطلاع دهید که این لینک ها مربوط به شما نیستند و ناخواسته برای شما ساخته شده اند. این ابزار کمک بسیاری به شما میکند که حملات رقبا بر روی سایت خود را خنثی کنید و با گزارش دادن به گوگل سایت خود را از پنالتی در امان نگه دارید.

آیا سئو متحول شده است ؟

تکنیک های سئو و رتبه بندی سایت ها در سال های اخیر تغییرات فراوانی داشته است . خصوصا در دو سال اخیر و بسیاری از تکنیک هایی که قبلا مورد قبول بودند در حال حاضر غیر قانونی شناخته میشوند و این تغییرات بنیادی از سال ۲۰۱۲ پیشرفت فراوانی داشته است. البته همچنان سایت هایی هستند که با استفاده از روش های قدیمی توانسته اند رتبه خوبی در گوگل کسب کنند، اما در بلند مدت تمامی این سایت ها توسط گوگل شناسایی شده و جایگاه غیرواقعی خود را از دست میدهند. و اگر هنوز از تکنیک های قدیمی در سئو سایت استفاده می کنید، باید بدانید که در حال حاضر این تکنیک ها هیچ کمکی به شما نمی کند و معایب استفاده از آن ها بسیار بیشتر از مزایای آن هاست و ارزش این ریسک را ندارند.

یک کمپین سئو استاندارد باید شامل لینک های با کیفیت، کنترل و بررسی مداوم سایت، انتشار مطالب با کیفیت با رعایت تمامی اصول سئو On page باشد. اگر مطلبی منتشر می کنید، سعی کنید مطلب شما پاسخ سوالی از کاربران شما باشد، اما همیشه در کنار فرآیند سئو شخصی خودتان مراقب سایت های رقیب و اقدامات آنها علیه خودتان باشید تا نمره منفی در سئو نداشته باشید و زحمات شما بی نتیجه نماند.

افرادی که نمی توانند خودشان را از طریق سئو کلاه سفید و قانونی به سایت شما برسانند، هر اقدامی می کنند تا بتوانند جایگاه شما را تصاحب کنند؛ هرچند این کار آنها از نظر اخلاقی درست نیست اما افراد خوب و بد در فضای مجازی نیز به وفور پیدا می شوند و این شما هستید که باید روی سایت و کسب و کار آنلاین خود تمرکز داشته باشید تا از جایی ضربه نخورید، بنابراین می بایست اصولی که در سئو رعایت کنید را بدانید و همچنین بدانید چگونه از پنالتی گوگل در امان بمانید.

ضمن تشکر از شما برای مطالعه این متن، اگر تجربه ای با بک لینک و تاثیر منفی در رتبه سایت داشتید لطفا در کامنت ها در میان بگذارید.

رضا فلکی مقدم هستم. مشاور سئو و دیجیتال مارکتینگ و مدیر سایت یک وبمستر که با هدف انتقال تجربیاتم از اینترنت راه اندازی شده است.