یک تریدر - تنها کانال تلگرام ارز دیجیتال که بهش نیاز دارید
کاهش رتبه الکسا و روشها آن

روشهایی برای کاهش رتبه الکسا

کلمه الکسا Alexa برای بسیاری از وب مستر ها آشناست و تعداد زیادی از مدیران سایت ها همیشه تلاش میکنند رتبه الکسا خوبی داشته باشند. در این مقاله توضیح دادم که رتبه  الکسا چیست و چگونه سنجیده  میشود.و امروز قصد دارم روشهایی معرفی کنم که استفاده از آنها در کاهش رتبه الکسا موثر است.

امروزه بسیاری از سایتهای اینترنتی در زمینه کاهش رتبه الکسا ایجاد شده اند که اکثرا با ارسال بازدید کننده در تعداد زیاد باعث میشوند در مدت بسیار کوتاهی رتبه الکسا سایت شما کم شود و شما از این بابت خوشحال هستید و نمیدانید که با  استفاده از این سایتها در عمل دارید به سایت خود خیانت میکنید و خود را در معرض پنالتی گوگل قرار میدهید.

چون شما از راه درست وارد نشده اید و سعی میکنید با تقلب و در یک بازه زمانی کوتاه رتبه الکسا خود را از چند میلیون به چند هزار برسانید و طبیعتا گوگل متوجه این موضوع خواهد شد و نتیجه آن پنالتی شدن سایت شما و حذف شدن شما از نتایج جستجو است.

کاهش رتبه الکسا چگونه انجام می شود

رتبه الکسا چیست ؟

شرکت الکسا Alexa.com که زیر مجموعه کمپانی بزرگ آمازون Amazon است در حقیقت یک شرکت تحلیل آمار و داده ها است که به سایت ها بر اساس ترافیک ورودی آنها رتبه میدهد. که این رتبه به دو بخش اصلی تقسیم میشود:

  1. رتبه جهانی سایت : یعنی رتبه سایت شما در میانی تمامی سایتهای موجود در اینترنت
  2. رتبه کشوری  سایت: یعنی رتبه سایت شما در کشوری که  فعالیت دارید و بیشترین بازدید شما از آن کشور است.

دقت کنید که الکسا تمام ترافیک ورودی سایت شما را شمارش نمیکند بلکه فقط تعدادی از کاربران که تولبار مخصوص الکسا را نصب کرده اند و سایت شما را بازدید میکنند به عنوان مرجع حساب میشوند.پس اگر شما ۱۰۰۰ بازدید روزانه داشته باشید و فقط ۲۰۰ نفر آنها تولبار الکسا را نصب کرده باشند برای آن روز همان ۲۰۰ بازدید از طریف الکسا برای شما شمارش میشود. و بر اساس همین آمار که توسط کاربران از سراسر جهان برای  این شرکت فرستاده میشود رتبه بندی  ها انجام میشود و به صورت عددی نمایش داده میشود.

کاهش رتبه الکسا به تنهایی فایده ای برای شما ندارد. فقط چند مزیت دارد که آنها را توضیح میدهم.

چرا کاهش رتبه الکسا مهم است ؟

اگر شما یک کسب و کار آنلاین داشته باشید و یا در مورد کالاهای دیجیتال مطلب می نویسد آن وقت متوجه اهمیت کاهش رتبه الکسا خواهید شد. داشتن رتبه زیر ۱۰۰۰ باعث میشود فروشندگان محصولات و خدمات برای سفارش تبلیغ با شما تماس بگیرند و از شما بخواهند محصول آنها را معرفی کنید و سایتهایی که رتبه پایینی داشته باشند می توانند درآمد خوبی از طریق گرفتن تبلیغات در سایت خود کسب کنند.

به غیر از فواید مالی داشتن رتبه پایین الکسا در موارد دیگری هم داشتن رتبه پایین مزیت های زیر را برای شما به همراه خواهد داشت :

  1. بک لینک سازی : سایتهای دیگر به عنوان مرجه به شما لینک خواهند داد و این یک روش عالی برای ساختن بک لینک طبیعی است.
  2. محبوبیت : اگر رتبه الکسا پایینی دارید برای کاربرانتان به عنوان یک امتیاز مثبت محسوب میشود و باعث میشود اعتبار بیشتری در میان سایتهای رقیب داشته باشید.

چگونگی کاهش رتبه الکسا ؟

۱– ثبت نام در الکسا : گام اول در کاهش رتبه الکسا برای هر وب مستری این است که در سایت alexa.com رایگان ثبت نام کند و آدرس سایت خود را در پنل کاربری ثبت کند. این یک گام کوچک برای بهبود رتبه است

۲– نصب تولبار الکسا : همانطور که قبلا توضیح دادم آمار الکسا فقط بر اساس بازدید کاربرانی از سایت شما است که تولبار مخصوص الکسا را در سیستم خود نصب کرده باشند. پس این برای شما یک امتیاز مثبت است زیرا شما به عنوان مدیر سایت بیش از هر کاربر دیگری در روز به سایت خود سر میزنید و اگر تولبار الکسا را بر روی سیستم خود نصب کنید بازدید های روزانه خودتان هم امتیاز مثبت محسوب میشود.

۳- افزونه الکسا : اگر از سیستم های مدیریت محتوی مانند : ووردپرس و جوملا و … استفاده میکنید میتوانید افزونه مخصوص الکسا را دانلود و نصب کنید این کار باعث میشود سرورهای شرکت الکسا بهتر و دقیق تر بتوانند سایت شما را بررسی کنند و آمار دقیق تری ارائه کنند.

۴– مطالب مفیدی و قابل بازنشر بنویسید : در نوشتن مطالب سایت خود دقت کنید و مطالب مفید و کاربردی برای کاربران بنویسید زیرا اینگونه مطالب توسط کاربران بازنشر Share  میشوند و باعث میشود هزاران کاربر جدید علاقه مند به سایت شما مراجعه کنند و این یعنی کاهش رتبه الکسا برای شما.

۵– افزایش ترافیک از شبکه های اجتماعی : اگر در شبکه های اجتماعی فعال هستید سعی کنید در گروه ها عضو شوید و مطالبتان را در گروه ها و با دوستان تان منتشر کنید. این یک راه برای افزایش بازدید رایگان سایت و وبلاگ شما است. امروزه بسیاری از مردم بخشی از وقت خود را در شبکه های  اجتماعی میگذرانند و اگر شما هم در  این شبکه ها فعال باشید میتوانید از این پتانسیل بهترین استفاده را ببرید.

۶– کاربران سایت را خوشحال کنید : سعی کنید کاربری که وارد سایت شما میشود از شما و مطالبتان راضی باشد و مطالب شما کمکی برای او باشد. یک کاربر راضی بارها برای خواندن مطالب جدید به سایت شما برمیگردد و همین یک کمک عالی برای کاهش رتبه الکسا سایت شما خواهد بود.ضمنا یک کاربر خوشحال از سایت شما صدها کاربر دیگر را هم به سمت شما هدایت میکند چون اعتقاد دارد همانقدر که مطالب شما برای او مفید و قابل استفاده بوده است برای دوستان او هم مفید خواهد بود و به همین دلیل سعی میکند شما را به هر کسی که میشناسد معرفی کند.

۷– مولتی مدیا اضافه کنید : به مطالب منتشر شده درسایت خود تصاویر و ویدئو های جذاب اضافه کنید زیرا کاربران عاشق دیدن اینگونه مطالب هستند. و این مطالب به سرعت ازطریق شبکه های اجتماعی پخش میشوند که نتیجه آن هزاران بازدید برای سایت شما و کاهش رتبه الکسا خواهد بود.

۸- رتبه خود را به اشتراک بگذارید : از رتبه جهانی و کشوری سایت خود در الکسا یک تصویر تهیه کنید و در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. این کار باعث میشود کاربران ترغیب شوند که سایت شما را ببینند و این خواسته شماست.

روشهایی که در بالا خواندید برای کاهش رتبه الکسا بسیار مفید و کاربردی است. میتوانید با خرید ترافیک فله ای به تعداد بالا هم در زمان کوتاهی رتبه خود را کاهش دهید اما این کار خطرناک است و ارزش ریسک را ندارد. اگر به صورت جدی به دنبال کسب درآمد از سایت خود هستید پس تلاش کنید تا رتبه الکسای کمتری داشته باشید. در غیر این صورت فقط به فکر انتشار مطالب مفید و کاربردی در سایت خود باشید و رتبه گوگل برای شما مهم باشد نه رتبه الکسا. مطالعه مقاله آیا رتبه الکسا واقعا مهم و قابل استناد است میتواند در درک این موضع به شما کمک کند.

رضا فلکی مقدم هستم. مشاور سئو و دیجیتال مارکتینگ و مدیر سایت یک وبمستر که با هدف انتقال تجربیاتم از اینترنت راه اندازی شده است.