یک تریدر - تنها کانال تلگرام ارز دیجیتال که بهش نیاز دارید
سئو یا تبلیغ در گوگل کدام بهتر است

سئو برای شما مناسب تر است یا تبلیغ در گوگل

برای دیده شدن در اینترنت روشهای بسیاری وجود دارد که هرکدام دارای مزایا و معایبی هستند و البته هیچکدام به تنهایی کامل نیستند.از میان تمامی روشهای برندسازی و افزایش بازدید سایت در اینترنت استفاده از گوگل ادز و سئو بسیار پر کاربرد است و تمایل بیشتری نسبت به باقی روشها به این دو گزینه وجود دارد.

هر دوی این روشها زیرمجموعه  دیجیتال مارکتینگ به حساب می آیند و این پتاسنیل را دارند که ترافیک با کیفیت با هدف افزایش فروش محصولات و خدمات شما را به سایت هدایت کنند.در ادامه این دو گزینه را دقیق تر بررسی میکنیم تا ببینید کدام یک برای کسب و کار شما کارآیی بیشتری دارد.

تبلیغات در گوگل چه مزایایی دارد

برای شروع تبلیغات در گوگل ادوردز که در حال حاضر به گوگل ادز Google Ads تغییر نام داده باید کمپین مورد نظر خود را تشکیل بدهید و در فاصله چند ساعت به رتبه یک گوگل برای کلمات مورد نظر خود برسید!

از نظر من گوگل ادز بهترین ابزار تبلیغاتی در اینترنت است که برای هر کسب و کاری و برای هر نوع سایتی مناسب است و با استفاده درست از آن میتوان میزان فروش سایت را بسیار زیاد کرد.با استفاده از آن میتوان ترافیک هدفمند و بسیار با کیفیت دریافت کرد که احتمال تبدیل شدن به مشتری را دارند.

تنوع کمپین ها از نظر ساختار در گوگل ادز بسیار زیاد است و میتوان برای هر محصولی از کمپینی که بهترین بازدهی را برای آن داشته باشد استفاده کرد و آن را در صفحه نتایج گوگل، یوتیوب، جیمیل و شبکه ای از سایتهای همکار گوگل نمایش داد.در واقع تبلیغات شما در تمامی محصولات گوگل نمایش داده میشود و میتوانید بصورت مداوم کاربر را درگیر کنید و این برای مجموعه هایی که قصد دارند سطح آگهی از برند Brand Awareness خود را بالا ببرند بسیار موثر است.

نوع محاسبه هزینه تبلیغ هم بر اساس کمپین متفاوت است و شما میتوانید بر اساس کلیک، بر اساس تعداد نمایش، بر اساس فروش و … هزینه تبلیغ را پرداخت کنید.اینکه کدام گزینه را برای محاسبه هزینه کمپین انتخاب کنید به تجربه شخص دیجیتال مارکتر و بودجه ای که در اختیار دارد بستگی دارد و نمیتوان گفت کدام حالت بهتر است.

خوشبختانه گوگل ادز هیچ مشکلی از نظر همکاری با کسب و کارهای ایرانی ندارد و میتوان حتی دامنه های .ir را هم در آن تبلیغ کرد.تویئیت کن

دغدغه اصلی افراد برای شروع تبلیغ در گوگل، هزینه بالای هر کلیک با توجه به محاسبه دلاری است که با توجه به افت ارزش پول ملی در سالهای اخیر کاملا طبیعی است. اما با بهینه سازی مداوم کمپین ها و هدف قرار دادن کلمات مناسب میتوان هزینه تبلیغ را به اندازه هزینه تبلیغ در پلتفورم های ایرانی و حتی کمتر از آن کاهش داد.

در صفحه تبلیغ در گوگل توضیحات کاملی برای آشنایی هرچه بیشتر شما با این پلتفورم تبلیغاتی وجود دارد و همچنین در بخش آموزش دیجیتال مارکتینگ میتوانید در دوره های آموزشی مرتبط شرکت کنید و با مفاهیم آن بیشتر آشنا شوید.

استفاده از سئو چه مزایایی دارد

استفاده از تکنیک های بهینه سازی سایت به شما کمک میکند تا سالها ترافیک ارگانیک و رایگان از گوگل دریافت کنید و روی سرچ کلمات مختلف به رتبه یک موتورهای جستجو برسید.

شاید بزرگترین نقطه ضعف در سئو را بتوان زمانبر بودن آن دانست که معمولا از حوصله مدیران سایتها خارج است و همه دوست دارند خیلی زود رتبه یک را داشته باشند.برای گرفتن نتیجه در سئو باید صبور بود و استراتژی مناسب داشت که توسط کارشناس سئو تدوین شده و با همکاری او و تیم محتوا اجرا میشود.

تعداد سایتها هر روز بیشتر و بیشتر میشود و این یعنی رقابت سخت تر میان آنها برای کسب رتبه های برتر و گوگل هم برای اینکه بتواند بهتر سایتها را پالایش کند از فیلترهایی استفاده میکند که به الگوریتم های گوگل معروف هستند.این الگوریتم ها به گوگل کمک میکند سایتهای اسپم، بی ارزش و سایتهایی که با استفاده از تکنیک های سئو کلاه سیاه به رتبه های برتر رسیده اند را شناسایی و حذف کند و در مقابل سایتهایی با محتوای کاربردی که از تکنیک های استاندارد سئو(سئو کلاه سفید) استفاده میکنند را به صدر نتایج برساند.

در صفحه سئو توضیحات کاملی برای آشنایی هرچه بیشتر شما  وجود دارد و همچنین در بخش آموزش سئو  میتوانید در دوره های آموزشی مرتبط شرکت کنید و با مفاهیم آن بیشتر آشنا شوید.

تفاوت سئو و تبلیغ در گوگل چیست

تفاوت سئو با تبلیغ در گوگل  در چیست

حال که با این دو ابزار بازاریابی اینترنتی آشنا شدیم بهتر است بدانیم که فرق آنها در چیست

  • ادوردز فقط برای تبلیغات در گوگل کاربرد دارد اما سئو باعث میشود از تمامی موتورهای جستجو غیر از گوگل هم افزایش بازدید رایگان داشته باشید
  • گوگل ادز فقط تا زمانی که هزینه پرداخت کنید شما را به کاربر نمایش میدهد اما سئو رایگان است
  • گوگل ادز فقط برای کلماتی که مشخص کرده اید شما را به کاربر نمایش میدهد اما در سئو هر صفحه از سایت شما میتواند روی مجموعه از کلمات رتبه بگیرد و کلیک دریافت کند.
  • با استفاده از گوگل ادز در چند ساعت شما به رتبه یک گوگل میرسید اما سئو زمانبر است و با توجه به قدرت سایتهای رقیب شما ممکن است ۶ ماه تا ۱ سال طول بکشد که شما در نتایج دیده شوید
  • محاسبه نرخ بازشگت سرمایه ROI در ادوردز بسیار ساده تر است زیرا کاملا مشخص است چقدر بابت تبلیغ هزینه پرداخت شده و در مقابل چقدر فروش برای سایت ایجاد شده است اما برای سئو اینطور نیست و دارای پیچیدگی است
  • اگر هزینه گوگل ادز را پرداخت نکنید بلافاصله کمپین شما متوقف میشود و هیچ بازدیدی دریافت نمیکنید اما اگر سئو سایت را رها کنید باز هم تا مدتها از گوگل بازدید دریافت خواهید کرد
  • در ادوردز شما میتونید محصول خود را خارج از سایت گوگل در هزاران سایت و اپلیکیشن مختلف تبلیغ کنید اما سئو فقط محدود به جستجو در گوگل میشود.

کدام گزینه برای من مناسب تر است

سایتهای نوپا باید از گوگل ادز استفاده کنند

سئو به دلیل زمانبر بودن برای کسب و کارهایی که تازه سایت خود را راه اندازی کرده اند مناسب نیست و باید در چندماه اول از گوگل ادز استفاده کرد تا زمانی که سئو به نتیجه برسد.با استفاده از گوگل ادز میتوان خیلی زود ترافیک هدفمند را به سایت هدایت کرد و سایت را به درآمدزایی رساند.

البته کارآیی ادوردز فقط در حالتی است که از مشاوره دیجیتال مارکتینگ حرفه ای و با تجربه برای ایجاد کمپین های خود استفاده کنید تا حداقل هزینه و بیشترین بازدهی را از کمپین های خود بگیرید.

سئو را فراموش نکنید

هنگامی که کمپین های شما در ادوردز فعال است باید تیم سئو هم به سرعت شروع به فعالیت کند و سایت را برای کسب نتایج ارگانیک در گوگل آماده کند و اگر این اتفاق نیافتد در بلند مدت هزینه های ادوردز شما بسیار سنگین شده و ممکن است از توان پرداختی شما خارج باشد.

به دلیل زمانبر بودن کسب نتیجه در سئو معمولا در ماه های اول از گوگل ادز به عنوان ابزار کمکی استفاده میشود و این استفاده در طولانی مدت چندان مناسب نیست

استفاده از هردو در کنار هم

اگر بودجه مارکتینگ خوبی دارید میتوانید از سئو و گوگل ادز همزمان و در کنار هم استفاده کنید و سهم بیشتری از کلیک ها را دریافت کنید چون در این حالت رتبه یک گوگل را با استفاده از کمپین گوگل ادز در اختیار دارید و همچنین رتبه بعدی هم بصورت ارگانیک در اختیار شماست و این یعنی سهم بسیار زیادی از کلیک ها به سایت شما میرسد.

تصمیم نهایی با شماست

در این مقاله مزایا و معایب سئو و گوگل ادز را توضیح دادم و در نهایت این شما هستید که با توجه به بودجه تبلیغاتی مجموعه خود میتوانید تصمیم نهایی را در این مورد بگیرید.استفاده از هر دوی این ابزارها فقط در زمانی برای شما مفید است که از مشاوره یک کارشناس با تجربه استفاده کنید تا هزینه های شما به خوبی مدیریت شود و نتیجه دلخواه از نظر افزایش ترافیک یا افزایش فروش برای محصولات شما حاصل شود.

این ابزارها همانقدر که مفید و کاربردی هستند در صورت نداشتن استراتژی مناسب میتوانند به همان مقدار هم برای شما هزینه های سنگین داشته باشند.پس باید دقت لازم را برای استفاده از آنها داشته باشید.

رضا فلکی مقدم هستم. مشاور سئو و دیجیتال مارکتینگ و مدیر سایت یک وبمستر که با هدف انتقال تجربیاتم از اینترنت راه اندازی شده است.