یک تریدر - تنها کانال تلگرام ارز دیجیتال که بهش نیاز دارید
ساخت لینک با استفاده از لینکشکسته

ساخت بک لینک با استراتژی لینک شکسته

در ابتدا باید بدانیم که لینک شکسته Broken Link چیست :

اکثر سایت ها در مقالات خود برای توضیح بهتر و روشن شدن موضوع برای کاربران به منابع مختلف داخلی و خارجی لینک می دهند و پس از مدتی ممکن است صفحه ای که به آن لینک داده اند حذف شود یا تغییر نام دهد که در این  زمان لینکی که در مقاله وجود داشت دیگر به مقصد نخواهد رسید و به عنوان لینک شکسته معرفی می شود که تاثیر بسیار بدی در سئو سایت خواهد داشت. شما میتوانید با شناسایی این لینک های شکسته یک راه برای ساخت بک لینک برای سایت خود ایجاد کرده و از مطالبی که در سایت های رنک بالا منتشر میشود برای رنک دادن به سایت خود استفاده کنید.

مرحله اول : سایت های هدف را برای ساخت بک لینک شناسایی کنید

در این مرحله شما باید لیستی از سایت هایی که میخواهید از آنها بک لینک بگیرید را آماده کنید. این لیست شامل سایت های هدف شما است که در ادامه توضیح خواهیم داد که چگونه می توان این سایت ها را پیدا کرد. بهتر است این سایت های هدف را در یک یا چند فایل متنی ذخیره کنید تا در مراحل بعدی به راحتی در دسترس شما باشند.

چگونه می توان سایت های هدف را پیدا کرد؟

پاسخ این سوال بسیار راحت است، به سراغ گوگل بروید و در هر زمینه ای که فعالیت میکنید تعدادی از کلمات کلیدی مربوط به سایت خودتان را جست وجو کنید و سایت هایی که در صفحه اول نتایج برای شما نمایش داده میشود را در یک فایل متنی ذخیره کنید. و حتی اگر خودتان سایتی را میشناسید که در زمینه تخصصی شما فعالیت میکند و رتبه خوبی دارد، میتوانید آدرس آن را نیز در لیست ذخیره کنید.

توجه داشته باشید که لیست سایت های هدف را فقط وفقط از سایت هایی با موضوع مشابه سایت خودتان انتخاب کنید، اگر شما از سایت هایی با موضوعات غیرمرتبط بک لینک بگیرید، در عمل هیچ ارزشی برای شما ندارد و حتی با  ریسک پنالتی نیز مواجه خواهید شد.

طبق جدیدترین آپدیت الگوریتم پنگوئن  (Google Penguin Algorithm)، سایت هایی که به ساخت بک لینک در سایت های غیر مرتبط با فعالیت خودشان اقدام کنند، پنالتی شده و از لیست نتایج حذف خواهند شد.:

سایت هایی که ۰% لینک های مرتبط دارند، دارای بیشترین آمار پنالتی بوده و در مقابل سایت هایی که دارای ۱۰۰% لینک های مرتبط هستند، کمترین آمار پنالتی شدن توسط الگوریتم پنگوئن را به خود اختصاص می دهند. به همین دلیل شدیدا تاکید میکنیم که در تهیه لیست سایت های هدف خود، به صرف معتبر بودن یک سایت، هرگز سراغ سایت های غیرمرتبط نروید. اگر شما در مورد “حیوانات” مطلب مینویسید هرگز از سایت “وکالت” یا “دانلود” بک لینک نگیرید، زیرا هیچ فایده ای برای شما نخواهد داشت.

مرحله دو : ابزار پیدا کردن لینک شکسته :

می توانید از افزونه Check My Links برای مرورگر کروم استفاده کنید. این مرورگر بر اساس آدرس سایتی که شما به آن می دهید تمامی لینک های آن را بررسی کرده و لینک های شکسته را نمایش میدهد. هنگامی که لینک های شکسته را در سایت های هدف شناسایی کردید، می توانید  به مرحله بعد بروید. برای دانلود افزونه بر روی لینک بالا کلیک کنید. اگر شما در استفاده این افزونه مشکل دارید میتوانید از افزونه های :

Xenu’s Link Sleuth

Domain Hunter Plus

نیز استفاده کنید . اصول کار تمامی این افزونه ها یکی است و هدف شما پیدا کردن لینک های شکسته در سایت های  هدف است.

مرحله سوم : بررسی سایت ها به منظور پیدا کردن لینک شکسته :

اکنون که با ابزار مورد نیاز برای پیدا کردن لینک های شکسته آشنا شدید، می بایست لیست سایت هایی که در مرحله اول پیدا کرده بودید یکی یکی در این افزونه ها ثبت کنید تا بررسی شوند و در نهایت سایت هایی که لینک شکسته دارند را جدا کنید.

برای مثال در تصویر زیر که با کمک افزونه check my links بررسی شده لینکی که با رنگ قرمز مشخص شده نشان دهنده آن است که این لینک شکسته است و شما میتوانید از این لینک شکسته استفاده کنید.

نمونه بک لینک شکسته در سایت

مجددا تاکید میکنیم فقط از سایت هایی برای ساخت بک لینک استفاده کنید که دارای موضوعی مشابه با موضوع سایت شما هستند و در یک زمینه فعالیت دارید. بک لینک های غیرمرتبط هیچ تاثیری در سئو سایت شما و بهبود نتایج نخواهند داشت.

پس از اینکه لینک های شکسته را در سایت های مقصد پیدا کردید یک بار نیز به صورت دستی سایت ها را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آن لینک ها واقعا شکسته باشد و پس از بررسی تمام سایت های لیست هدف و جدا سازی تمامی لینک های شکسته به سراغ مرحله بعد بروید.

مرحله چهارم : آماده سازی مطالب

حال که لیست لینک های شکسته در اختیار شماست باید ببینید آن مطلبی که لینک به  آن شکسته است در مورد چه موضوعی است و بعد از آن دو حالت برای شما پیش می آید :

۱-      مطلب مرتبط با آن لینک شکسته را قبلا در سایت خود منتشر کرده اید که در این صورت دیگر کاری ندارید و به مرحله بعد بروید.

۲-      مطلبی در مورد آن منتشر نکرده اید و باید سریعا یک مطلب مفید و کاربردی با موضوع آن  لینک شکسته منتشر کنید.

اگر حالت ۱ برای شما به وجود آمد، مستقیما به مرحله بعد رفته و با مدیر سایت هدف تماس  بگیرید؛ و اگر حالت ۲ برای شما به وجود آمد، باید هر چه سریعتر و قبل از اینکه دیگران برای این کار اقدام کنند، یک متن سئو شده  با رعایت تمامی اصول سئو On  page  در سایت  خود منتشر کنید و سپس با مدیر سایت هدف تماس گرفته و به او بگویید لینکی که در مقاله خود به عنوان مرجع به سایت دیگری داده است، در حال حاضر شکسته است و آن صفحه دیگر وجود ندارد و به او پیشنهاد بدهید مقاله ای که شما در همان موضوع منتشر کرده اید را مطالعه کرده و در صورت تمایل بجای آن لینک شکسته به سایت شما لینک بدهد.

اما قبل از تماس با مدیر سایت هدف حتما نکات زیر را رعایت کنید :

  • مطمئن شوید مطلبی که شما نوشته اید از مطلبی که سایت هدف به آن لینک شکسته داده است بهتر و کامل تر باشد تا مدیر سایت هدف برای جایگزین کردن لینک شما با لینک قبلی ترغیب شود.
  • امروزه تمامی وبلاگ نویسان دوست دارند به سایت های مرجع لینک بدهند، بنابراین سعی کنید مطالب طولانی تر و موثق بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کلمه بنویسید .
  • حتما در مقاله خود از تصاویر یا اینفوگرافیک و ویدئو استفاده کنید تا برای کاربران و مدیر سایت هدف جذابیت داشته باشد.

اگر مطلبی قبلا در سایت خود منتشر کرده اید، سعی کنید شرایط بالا را داشته باشد و اگر مطلب جدیدی می نویسید، حتما نکات بالا را در آن رعایت کنید و به سراغ مرحله آخر برای ساخت بک لینک بروید.

مرحله پنج : تماس با مدیر سایت هدف

خوب تا اینجا همه مراحل را به صورت کامل و اصولی انجام داده اید، پس از پیدا کردن سایت های برتر مرتبط با موضوع سایت خود در نتایج جست و جو و بررسی لینک های شکسته در آن ها توانستید تعدادی مقاله برای جایگزین کردن آماده کنید و در این مرحله باید با مدیر آن سایت تماس بگیرید و موضوع را به او اطلاع دهید.

در سایت های هدف ایمیل مدیر سایت را پیدا کرده و به او اطلاع دهید که در مقالات او تعدادی لینک شکسته وجود دارد که برای سلامت سایت او اصلا خوب نیست، در این ایمیل سعی کنید تمرکز خود را بیشتر بر روی اطلاع رسانی به مدیر سایت از وجود لینک شکسته گذاشته و زیاد روی لینک سازی تاکید نکنید. برای نمونه از قالب ایمیل زیر استفاده کنید :

سلام (نام مدیر سایت هدف)

من یکی از کاربران سایت شما هستم و خصوصا آخرین مقاله شما (نام مقاله)، بسیار برایم جالب بود ولی در مطالعه دیگر مقالات شما متوجه شدم در مقاله ( نام مقاله) لینکی که به مطلب …. داده اید دیگر وجود ندارد، منظور من این مقاله (لینک مقاله) است که این لینک (ادرس لینک شکسته) دیگر وجود ندارد. اگر مایل باشید من یک مقاله خوب در همان موضوع به شما معرفی می کنم که اگر دوست داشتید لینک این مقاله را جایگزین لینک شکسته کنید. (لینک مقاله  شما)

با تشکر از شما

(نام شما)

با این کار شما درصد بالایی برای موافقت مدیر سایت هدف دارید و اگر مطلب شما مفید و کاربردی باشد، حتما مدیر سایت لینک شکسته را با لینک مطلب شما جایگزین خواهد کرد وشما با این کار هم یک مطلب ارزشمند در سایت خود منتشر کرده اید و هم یک بک لینک با ارزش برای آن مطلب بدست آورده اید.

این روش ساخت بک لینک کاملا رایگان است و بر خلاف روش پست میهمان که شما لینک خود را در انتهای مطالب قرار می دهید، در روش ساخت بک لینک با استفاده از لینک های شکسته در حقیقت بک لینک شما در میان متن و توسط کلمات کلیدی ساخته می شود که بسیار موثرتر و با ارزش تر است و تاثیر فراوانی در رتبه بندی سایت شما خواهد داشت.

بنابراین متوجه شدید که هدف کلی از ساخت بک لینک با روش لینک شکسته این است که شما سایت های برتر در نتایج گوگل را پیدا کرده و سپس لینک های شکسته ای که در مطالب آن سایت ها وجود دارد را پیدا کنید و سپس یک مطلب جذاب و کاربردی بر اساس همان لینک شکسته نوشته و به مدیر سایت هدف پیشنهاد بدهید که لینک مطلب شما را با آن لینک شکسته جایگزین کند. شاید این کار در ابتدا سخت و وقت گیر به نظر برسد اما باید بدانید که بک لینک هایی که در این روش بدست می آورید بسیار قوی تر و تاثیر گذارتر هستند.

زیرا این لینک ها از سایت های رنک بالا و محبوب برای گوگل ساخته میشوند و هنگامی که این سایت ها به شما لینک می دهند به شما نیز کمک می کنند که در زمان کوتاهی در صدر نتایج قرار بگیرید؛ و از طرفی مدیران سایت های هدف نیز می توانند لینک های شکسته سایت خود را با مطالب مفید و کاربردی شما جایگزین کنند و با این روش یکی از عواملی را که تاثیر بدی در سئو سایت آن ها داشت، حذف کردند.

حتی ممکن است گاهی بتوانید از چند سایت مختلف برای یک مقاله در سایت خودتان لینک بگیرید که این کار اعتبار آن مقاله را بسیار بالا می برد و حتی ممکن است آن مقاله شما در رتبه اول گوگل قرار بگیرد.

این روش هم برای شما به عنوان یک وبلاگ نویس موثر است و هم برای مدیر سایتی که لینک شکسته دارد و یک معامله برد – برد برای هر دوطرف است. از طرفی حتی اگر مدیر سایت مقصد با قرار دادن لینک شما بجای لینک شکسته موافقت نکند، باز هم شما یک مطلب خوب برای سایت خودتان دارید که به تنهایی برای سایت شما ارزشمند است. فقط دقت کنید قبل از نوشتن مقاله حتما از مراجع رسمی کمی تحقیق کنید تا مطلبی که می نویسید کاملا موثق و قابل استناد برای دیگران باشد. با این روش درصد موفقیت خود را تا حد زیادی بالا میبرید.

اگر شما هم نکاتی در این مورد می دانید و تجربیاتی در این زمینه کسب کرده اید، لطفا با نظرات خود در جهت بهبود این مقاله ما را یاری کنید.

رضا فلکی مقدم هستم. مشاور سئو و دیجیتال مارکتینگ و مدیر سایت یک وبمستر که با هدف انتقال تجربیاتم از اینترنت راه اندازی شده است.