یک تریدر - تنها کانال تلگرام ارز دیجیتال که بهش نیاز دارید
ساخت لینک برای سایت

مبانی ساخت لینک برای سایت

یکی از بخش های مهم در سئو Off page که تمامی وب مسترها باید آن را رعایت کنند لینک سازی یا همان بک لینک گرفتن است که تاثیر بسزایی در بهبود سئو سایت و بهبود رتبه سایت خواهد داشت؛ همچنین لینک سازی صرفا بخشی از سئو است که شما برای انجام دادن آن نیاز به همکاری فرد دیگری دارید،

اما با اتخاذ یک استراتژی درست لینک سازی و اندکی تحمل می توانید لینک هایی برای سایت خود بسازید که ارزش سایت شما را در چشم موتور جست و جو بالا ببرد. در این مقاله به آموزش نکات کلیدی در لینک سازی خواهیم پرداخت که موجب بهبود ارتباط خارجی سایت شما می شوند.

ساخت لینک باید طبیعی باشد

یکی از خطراتی که همواره سایت ها را تهدید می کند پنالتی شدن توسط گوگل است. و یکی از اساسی ترین عوامل پنالتی شدن سایت لینک سازی است. ساختن لینک های غیر طبیعی و اسپم موجب حساس شدن موتور جست و جو بر روی سایت شما می شود، دلیل آن این است که شما سعی دارید به نوعی خلاف قوانین و الگوریتم های گوگل اقدام کنید که نتیجه آن پنالتی شدن و حذف شما از نتایج جست و جو خواهد بود. با رعایت نکات زیر شما می توانید یک پروسه لینک سازی طبیعی و استاندارد داشته باشید.

حدود ۱۵ تا ۲۰ لینک در روز بسازید.

سایت های اسپم که بک لینک های فله ای ایجاد می کنند در طی یک روز صدها و شاید هزاران لینک برای خود می سازند، بنابراین سعی کنید در روز حداکثر ۲۰ لینک برای خود بسازید و این تعداد را خط قرمز لینک سازی خود بدانید.

تبادل لینک استاندارد

امروزه دیگر تبادل لینک با سایت های دیگر تاثیر چندانی در رتبه سایت ندارد، بنابراین تبادل لینک با دیگران را اولویت اول خود در استراتژی لینک سازی قرار ندهید. تنها بخش اندکی از بک لینک ها را از طریق تبادل لینک با دیگران ایجاد کنید.

کلمات متفاوت برای ساخت لینک استفاده کنید

سایت های اسپم صدها لینک در روز برای خود ایجاد می کنند که بیشتر آنها توسط نرم افزارها یا اسکریپت های بخصوصی درست شده و در این نرم افزارها فقط از یک عنوان و توضیحات برای تمامی لینک ها استفاده می شود. پس موتور جست و جو به راحتی متوجه غیر طبیعی بودن این لینک ها و عدم ایجاد آن ها توسط انسان خواهد شد.

لینک با موضوع مرتبط بسازید

پیش تر اشاره کردیم که لینک های فله ای توسط نرم افزارهای بخصوصی در طی چند ساعت ایجاد می شوند و این نرم افزارها لیستی از وبلاگ ها و سایت هایی با موضوعات متفاوت را در اختیار دارند که در تمامی آنها لینک ساخته می شود و این یک اشتباه فاحش است.

در لینک سازی باید دقت کنید که فقط از سایت هایی با موضوع مرتبط با سایت خود لینک بگیرید. هنگامی که تعداد زیادی از لینک های شما در سایت های غیرمرتبط با موضوعات متفاوت ایجاد شده باشند، از نظر گوگل این اقدام به عنوان اسپم شناخته شده که پیامد آن جریمه شدن سایت شما خواهد بود.

چگونه لینک ارزشمند بسازیم؟

اکنون که نحوه ساختن لینک های طبیعی و غیر اسپم را یاد گرفتیم در ادامه قصد داریم نحوه ساختن لینک های ارزشمند و مفید برای کسب بهترین نتایج و افزایش اعتبار سایت را به شما آموزش دهیم.

۱- از آدرس سایت متفاوت استفاده کنید :

برای دریافت بهترین نتیجه از بک لینک ها باید دقت داشته باشید که تمامی لینک های ساخته شده برای حالت های مختلف آدرس سایت ساخته شود. به عنوان مثال آدرس های زیر با هم متفاوت هستند :

  1. https://www.demo.com
  2. https://demo.com
  3. https://www.demo.com/
  4. https://www.demo.com/index

از دید شما و کاربران تمام آدرس های بالا به یک صفحه ختم می شوند، اما ازدید موتور جست و جو هر یک از این آدرس ها یک صفحه مجزا هستند. اگر شما چهار لینک متفاوت بسازید و در هرکدام از آن ها یکی از آدرس های بالا را استفاده کنید، امتیاز بسیار خوبی کسب خواهید کرد و لینکهای شما حالت اسپم نمیگیرد، بنابراین دقت کنید هنگام ساختن لینک ها همواره از یک آدرس برای سایت خود استفاده کنید.

۲- حتما از کلمات کلیدی استفاده کنید :

پیش از اینکه ساختن لینک ها را شروع کنید لیستی از عنوان ها آماده کرده و در آن ها از اصلی ترین کلمه کلیدی سایت خود استفاده کنید، سپس از آن ها برای لینک سازی استفاده کنید. به عنوان مثال اگر سایت شما در مورد حیوانات خانگی می باشد، عناوین زیر برای شما مناسب خواهد بود :

  • فروش غذای حیوانات خانگی
  • تربیت حیوانات خانگی
  • نگهداری حیوانات خانگی

همانطور که می بینید کلمه کلیدی “حیوانات خانگی” در تمامی این عناوین بکار رفته است. در عین حال هر کدام از عنوان ها هم با یکدیگر فرق می کنند. این کار به طبیعی تر جلوه کردن لینک های شما کمک فراوانی خواهد کرد.

 

۳- مراقب تگ نو فالو No Follow  باشید:

پیش از ساختن لینک در یک سایت حتما دقت داشته باشید که آن سایت لینک ها را به صورت فالو Follow منتشر کند. لینک فالو به این معنی است که وقتی موتور جست وجو وارد سایت مقصد می شود، پس از بررسی تمام صفحات دنبال لینک های خروجی آن رفته و به سمت سایت شما هدایت خواهد شد و سایتی که لینک خروجی نو فالو دارد یعنی موتور جست و جو با رسیدن به آن لینک ها به دنبال آن نرفته و آن را نادیده خواهد گرفت؛ بنابراین لینک سازی در این سایت ها هیچ تاثیری در سئوی سایت شما نداشته و فقط برای افزایش ترافیک و جذب بازدید کننده بیشتر کاربرد دارد، پس زمان خود را برای ساخت بک لینک در این سایت ها تلف نکنید.

۴- در سایت های مرتبط مطالب مفید منتشر کنید :

این موضوع برای همگان روشن است که محتوا به مانند خون در رگهای اینترنت است. تمام کاربرانی که به سایت شما می آیند برای مطالب سایت شماست و آن ها فکر می کنند موضوعی که دنبالش هستند در سایت شما پیدا خواهند کرد، به همین دلیل باید سعی کنید مطالب ارزشمند و کاربردی نوشته و آن را در سایت هایی مرتبط با موضوع سایت خود منتشر کنید.

اگر اندکی وقت گذاشته و یک متن سئو شده بنویسید، بسیاری از سایت ها مشتاق انتشار مقالات شما خواهند بود و لینکی که در انتهای این مقالات به سایت شما داده می شود ارزش و اعتبار فراوانی برای شما خواهد داشت.

دقت کنید مقالات خود را در سایت های ارزشمند و رتبه بالا منتشر کنید، به این دلیل که اگر سایت هدف ضعیف تر و پایین تر از سایت شما باشد، لینکی که از آن دریافت می کنید برای شما مفید نخواهد بود.

با رعایت نکات بالا می توانید یک استراتژی لینک سازی طبیعی برای خود داشته و بر طبق این استراتژی شروع به ساخت لینک برای سایت خود کنید.

>سعی کنید این کاررا به یک عادت تبدیل کنید تا پس از مدتی صدها لینک ارزشمند برای سایت خود داشته باشید. به این نکته توجه کنید که ۱ لینک ارزشمند از ۱۰۰ لینک فله ای و اسپم با ارزش تر است.

رضا فلکی مقدم هستم. مشاور سئو و دیجیتال مارکتینگ و مدیر سایت یک وبمستر که با هدف انتقال تجربیاتم از اینترنت راه اندازی شده است.