یک تریدر - تنها کانال تلگرام ارز دیجیتال که بهش نیاز دارید
هزینه تبلیغ در گوگل و قیمت ان چقدر است

هزینه تبلیغ در گوگل چقدر است و چطور محاسبه میشود

اختصاص بودجه برای تبلیغات در گوگل برای رشد و توسعه کسب و کارهای اینترنتی بسیار موثر است و میتوان گفت که این پلتفورم تبلیغاتی بیشترین بازدهی را نسبت به هزینه در ایران دارد.

بر اساس آمار گوگل در مقابل هر ۱ دلار هزینه تبلیغاتی که افراد در پلتفورم تبلیغاتی گوگل ادز پرداخت کرده اند به طور متوسط ۲ دلار فروش ایجاد کرده است و این یعنی مناسب بودن و به صرفه بودن تبلیغات در گوگل اما در کشور ما به دلیل کاهش ارزش پول ملی در سالهای اخیر و محاسبه دلاری هزینه تبلیغات در گوگل شاید این سوال را در ذهن مدیران کسب و کارها ایجاد کند که تبلیغات در گوگل چه هزینه ای برای آنها خواهد داشت و چطور این هزینه محاسبه میشود.

قیمت تبلیغات در گوگل چقدر است ؟

پاسخ سریع این سوال از ۵۰۰ تومان برای هر کلیک تا مبالغ بالاتر است اما باید بدانید هزینه ای که برای تبلیغ در گوگل پرداخت میکنید به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد از جمله :

نوع تبلیغ : متنی – بنر – نصب اپلیکیشن – ریتارگت و …

میزان رقابت : هرچه شما رقبای قوی تری داشته باشید که همزمان با شما کمپین های فعال در گوگل ادز داشته باشند باید هزینه بالاتری در رقابت با آنها پرداخت کنید.

کلمات کلیدی انتخاب شده : هزینه کلیک در گوگل برای هر کلمه متفاوت است و اینجا هم میزان رقابت در هزینه ای که برای هر کلیک پرداخت میشود موثر است. معمولا کلمات تک سیلابی هزینه بالاتر و عبارات طولانی تر هزینه کمتری دارند.

عوامل تکنیکی : در نهایت گوگل بر اساس مقایسه کیفیت و کارآیی تبلیغ شما در مقایسه با رقبا به کمپین های شما امتیاز میدهد و بر اساس آن امتیاز است که هزینه نهایی تبلیغ شما مشخص میشود.

هزینه تبلیغ در گوگل چگونه محاسبه میشود؟

گوگل به صورت مزایده ای هزینه را محاسبه میکند به این معنی که افراد در پلتفورم گوگل ادز Google Ads کمپین های خود را تشکیل میدهند و بابت کلیک های خود هزینه ای را مشخص میکنند و در نهایت گوگل با استفاده از فاکتورهایی مانند کیفیت تبلیغ Quality Score  به تبلیغ شما رتبه میدهد Ad rank و طبق آنها هزینه نهایی تبلیغ را مشخص میکند.

پیشنهاد میکنم برای درک بهتر موضوع به دوره آموزشی آشنایی با مفاهیم خیلی مهم گوگل ادز مراجعه کنید.در ویدئو زیر فرمول نهایی محاسبه هزینه کلیک ها در گوگل ادز توضیح داده شده است.

ویدئو نحوه محاسبه نرخ کلیک گوگل ادز
play-sharp-fill

ویدئو نحوه محاسبه نرخ کلیک گوگل ادز

(کیفیت ویدئو با توجه به سرعت اینترنت شما بصورت اتوماتیک تنظیم می شود و بعد از چند ثانیه به حالت ایده آل می رسد)

قبلا در مورد انواع کمپین ها و روشهای تبلیغ در گوگل توضیحات کاملی داده شده و بهتر است بدانید که نکته مهم در گوگل ادز این است که رتبه بندی و محاسبه هزینه ها بر اساس لیاقت سایتها مشخص میشود نه بر اساس بودجه ای که پیشنهاد می کنند.

خوشبختانه در سیستم تبلیغاتی گوگل اصلا اینطور نیست که هرچه هزینه بیشتری پرداخت کنید در نتیجه تبلیغ شما هم کلیک بیشتری دریافت کند، بلکه گوگل با سنجش و بررسی فاکتورهایی که توضیح داده شد تصمیم میگیرد که کدام سایت باید جایگاه برتر تبلیغات در بالای صفحه و کدام سایتها باید بعد از آن قرار بگیرند.

چطور هزینه تبلیغ در گوگل را کم کنیم

رایج ترین نوع تبلیغ در گوگل از نوع سرچ Search Ad است به این معنی که شما تعدادی کلمه را مشخص میکنید و هنگامی که کاربرها در گوگل آنها را جستجو میکنند، گوگل تبلیغ شما را در بالای نتایج ارگانیک به آنها نمایش میدهد.

بعد از اینکه کمپین شما در گوگل ادز تشکیل شد و شروع به گرفتن نمایش و کلیک کرد میتوانید عملکرد و هزینه هر کدام از کلمات کلیدی که انتخاب کردید را به تفکیک مشاهده کنید.

میتوانید در پنل گوگل آنالیتیکز برای فروشگاه یا هر فرم ثبت نام و خریدی که در سایت خود دارید Goal مشخص کنید و طبق آن بررسی کنید که کدام یک از کلمات کلیدی که برای نمایش تبلیغ خود انتخاب کرده اید برای شما فروش بیشتری ایجاد کرده اند و همچنین کدام کلمات عملکرد ضعیف تری دارند.به مرور باید کلمات کم بازده را از کمپین خود حذف کنید و کلمات جدیدتر را به کمپین اضافه کنید.

همچنین کیفیت تبلیغ Quality Score (برای آشنایی به دوره آموزشی رجوع شود) نقش بسیار مهمی در کاهش هزینه پرداختی شما دارد.اینکه صفحه ای که بعد از کلیک در گوگل کاربر به آن میرسد چقدر با متن تبلیغ همخوانی دارد و کاربر بعد از رسیدن به آن صفحه از سایت شما چه رفتاری از خود نشان دهد در کاهش یا افزایش هزینه نهایی تبلیغ موثر است.

شاید این مراحل و مفاهیم مقداری گیج کننده به نظر برسد ولی نیازی نیست شما با تمامی این مفاهیم آشنا باشید و میتوانید از یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ آشنا به گوگل ادز در شرکت خود استفاده کنید تا بهینه سازی مداوم کمپین ها را برای شما انجام دهد.هرچه توانایی و تخصص این دیجیتال مارکتر در گوگل ادز بیشتر باشد و نمونه کارهای بیشتری داشته باشد، تسلط او برای کم کردن هزینه های شما هم بیشتر خواهد بود پس حتما قبل از شروع به کار از تخصص او اطمینان حاصل کنید.

 

برای گوگل بسیار مهم است که وقتی کاربر روی تبلیغ شما کلیک میکند چه سطحی از رضایت را از خدمات شما دارد.اینکه چند درصد از افراد روی تبلیغ شما کلیک میکنند و بعد از آن چه اتفاقی برای آنها میافتد برای گوگل قابل سنجش است.

اگر شما تبلیغی داشته باشید که کاربر حس خوبی بعد از کلیک روی آن نداشته باشد و نتواند ارتباط لازم را با آن سایت یا اپلیکیشن برقرار کند باعث افت رتبه نمایش تبلیغ شما در صفحه نتایج جستجوی گوگل و بالارفتن هزینه های شما میشود.

بهینه سازی کمپین ها برای کاهش هزینه یک فعالیت همیشگی است و تا زمانی که کمپین فعال داشته باشید باید بهینه سازی را انجام دهید تا به حداقل هزینه برسید که البته بخش زیادی از مراحل بهینه سازی مربوط به خود سایت شما – کیفیت مطالب و وضعیت سئو آن – سرعت سایت به خصوص روی موبایل و میزان سختی یا راحتی انجام دادن فعالیت مورد نیاز توسط کاربر میشود.

چنانچه برای ایجاد یا بهینه سازی کمپین های خود در گوگل به کمک نیاز دارید یا هنوز نمیدانید که سئو برای شما مناسب تر است یا تبلیغ در گوگل میتوانید با استفاده از صفحه مشاوره با من در ارتباط باشید تا راه حل مناسب را برای کسب و کار شما پیشنهاد کنم.

رضا فلکی مقدم هستم. مشاور سئو و دیجیتال مارکتینگ و مدیر سایت یک وبمستر که با هدف انتقال تجربیاتم از اینترنت راه اندازی شده است.
Hide picture