یک تریدر - تنها کانال تلگرام ارز دیجیتال که بهش نیاز دارید
دلایل کم بودن فروش در فروشگاه اینترنتی

چرا فروش محصولات سایتم کم است

به دنبال پیاده سازی ایده خود به سراغ راه اندازی سایت و فروشگاه اینترنتی رفته اید و بعد از چند ماه از میزان فروش آن ناراضی هستید؟ طبیعتا در این مدت هزینه زیادی هم برای تبلیغات سایت خود هزینه کرده اید و نتیجه نگرفتن در فروش سایت باعث ایجاد ناامیدی در شما شده است.

در اینکه چرا میزان فروش یک سایت کم است و توقعات شما را برآورده نمیکند، دلایل بسیاری وجود دارد که در ادامه چند مورد از مهمترین آنها را توضیح میدهم

ترافیک درست به سایت هدایت نمیکنید

ترافیک هدفمند مهم ترین چیزی است که سایت شما به آن نیاز دارد و اینکه از چه مسیرهایی باید این ترافیک را به سایت خود هدایت کنید کاملا به استراتژی دیجیتال مارکتینگ شما وابسته است.

برای تبلیغات و بازاریابی در اینترنت میتوانید از پلتفورمهایی مانند: گوگل ادز – یکتانتمدیا اد سنجاق و … استفاده کنید و همچنین از پتانسیل بالای شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و لینکداین هم نباید قافل شد.

از آنجایی که افراد معمولا برای رسیدن به پاسخ سوالی که در ذهن خود دارند به گوگل مراجعه میکنند پس استفاده از تبلیغات در گوگل میتواند مناسب ترین گزینه برای شما باشد و اگر از هزینه تبلیغات در گوگل به دلیل محاسبه دلاری آن نگران هستید باید بدانید که با توجه به فروشی که گوگل برای شما ایجاد میکند حتما هزینه پرداختی برای تبلیغ به شما برمیگردد.

در حقیقت بالاترین نرخ تبدیل Conversion Rate در سیستم تبلیغاتی گوگل حاصل میشود چون هدفمندی بسیار بالایی دارد.

نکته : نرخ تبدیل به میزان فروشی گفته میشود که از ترافیک ورودی شما حاصل شده و به صورت درصد بیان میشود به عنوان مثال اگر از ۱۰۰ کاربر که روی تبلیغ شما کلیک کرده اند ۱ نفر به مشتری تبدیل شود پس نرخ تبدیل آن تبلیغ ۱ درصد بوده است.

اگر به هردلیلی تمایل به هزینه برای تبلیغ در گوگل ندارید میتوانید از پلتفورم های داخلی تبلیغاتی استفاده کنید که البته نرخ تبدیل پایین تری دارند و نتایج آنها چندان جذاب نیست.

فعال بودن در شبکه های اجتماعی هم میتواند کمک بزرگی در ارسال بازدید به سایت شما بکند به خصوص اگر از تبلیغات اینفلوئنسر مارکتینگ هم استفاده کنید و پیج هایی که فالوورهای زیادی دارند برای شما تبلیغ کنند.

اگر محصولات شما جنبه عمومی ندارد و فقط بدرد سایر کسب و کارها یا اقشار خاصی میخورد پیشنهاد میکنم حتما از شبکه اجتماعی لینکدین برای معرفی و بازاریابی محصول خود استفاده کنید

با استفاده از اصول سئو سایت هم میتوانید ترافیک خوبی برای سایت ایجاد کنید به شرطی که اشتباهاتی که مدیران سایتها مرتکب میشوند را مرتکب نشوید. برای مثال داشتن استراتژی مناسب تولید محتوا برای سایت یک گام مهم و بسیار حیاطی است که اگر درست انجام نشود باعث هدایت ترافیک بی مصرف به سایت خواهد شد که نتیجه آن فقط افزایش بانس ریت سایت شماست.

استفاده از سئو و ابزارهای بازاریابی اینترنتی مانند شمشر دو لبه ای هستند که هم میتواند سایت شما را به اوج برساند و فروش بسیار خوبی برای شما ایجاد کند و هم میتواند باعث نابودی سایت و هدر رفت هزینه های شما باشد.

با استفاده از ابزار گوگل آنالیتیکز و تعریف کردن Goal در آن میتوانید ببینید که از چه مسیرهایی کاربر وارد سایت شما میشود و هر کدام از این مسیرها چه نرخ تبدیلی دارند و با این کار میتوانید متوجه شوید که اگر بازدهی لازم وجود ندارد به سراغ بهینه سازی آن ابزار خاص بروید و ایرادات را رفع کنید.

تاثیر تجربه کاربر در افزایش فروش سایت

تجربه کاربری سایت شما ایراد دارد

بخش مهم دیگری که بعد از ایجاد ترافیک برای سایت مهم است داشتن تجربه کاربری UX مناسب و روان است به این معنی که ساختار و منوهای سایت شما باید چینش مناسبی داشته باشند و حتما راحتی کاربران موبایل را هم در نظر بگیرید.

کاربران سایت شما باید بتوانند حداکثر در ۳ کلیک به صفحه محصول شما برسند و هر چه این مراحل طولانی تر باشد باعث انصراف تعداد بیشتری از کاربرها میشود.

امروزه کاربران موبایلی بخش بسیار زیادی ار ترافیک سایتها را تشکیل میدهند و بی توجی به آنها یعنی عدم فروش محصولات سایت! باید در هنگام طراحی به واکنش گرا بودن قالب سایت توجه کنید تا سایت شما روی هر نوع دستگاهی به صورت درست نمایش داده شود و همچنین از سرعت سایت هم غافل نشوید.

اگر سایت شما تا ۵ ثانیه برای کاربر بارگذاری نشود باعث خستگی کاربر و انصراف او از حضور در سایت شما خواهد شد که اصلا خوب نیست

همچنین برای تمامی محصولات سایت از تصاویر با کیفیت و واضح و حتی ویدئو استفاده کنید که تمامی جزییات محصول را به خوبی نمایش دهد و توضیحات لازم را به صورت متن برای محصول بنویسید به نوعی که هر سوالی که کاربر در مورد آن محصول دارد را پوشش داده باشید.

کاربر به سایت شما اعتماد ندارد

ده ها و صدها سایت و فروشگاه اینترنتی وجود دارد که محصول میفروشند و سوء استفاده های زیادی توسط همین سایتها از کاربرها در اینترنت شده است و این باعث بی اعتمادی کاربرها به سایتهای کمتر شناخته شده میشود.

برای اینکه اعتماد کاربر را به سایت خود جلب کنید میتوانید:

 • گواهی ای نماد دریافت کنید و در بخش فوتر سایت قرار دهید تا برای کاربر قابل دیدن باشد
 • سایت را در ستاد ساماندهی ثبت کنید و گواهی آن را در سایت قرار دهید
 • تمامی مجوزهای لازم برای کسب و کار خود را دریافت کنید و در صفحه درباره ما سایت قرار دهید
 • اطلاعات تماس مانند آدرس و تلفن ثابت خود را در سایت قرار دهید
 • نظرات مشتریان قبلی خود را حتما در سایت منتشر کنید

تاثیر نظرات مشتریان قبلی در میزان فروش شما بسیار زیاد است و تحقیقات نشان داده درصد بسیار بالایی از افراد قبل از اینکه محصولی را خریداری کنند اول نظر سایر کاربرها را در مورد آن محصول مطالعه میکنند.

جلب اعتماد کاربر به او کمک میکند با خیال راحت تری اطلاعات مالی و کارت بانکی خود را در اختیار شما قرار دهد.

نرخ گذاری مناسبی را رعایت نکرده اید

رقابت میان سایتها بسیار زیاد است و قیمت خیلی پایین یا خیلی بالا باعث میشود کاربر از خرید در یک سایت خاص منصرف شود و به سراغ سایت رقیب برود.

دقت کنید که اگر قیمت شما خیلی از نرخ بازار بیشتر باشد باعث میشود که حتی اگر آن محصول در هیچ سایت دیگری هم موجود نباشد باز کاربر به صورت حضوری برای خرید آن از مغازه های سطح شهر اقدام کند و اگر هم قیمت محصول شما خیلی ارزانتر از سطح شهر و سایر فروشگاه های اینترنتی باشد باعث ایجاد شک تقلبی بودن و مشکل دار بودن کالای شما برای کاربر میشود.

به همین دلیل باید اعتدال را حفظ کنید و محاسبه کنید برای جذب هر مشتری جدید چقدر هزینه میکنید و این هزینه را چطور میتوانید بین کالاهای سایت تقسیم کنید که بتوانید در فضای رقابتی اینترنت دوام بیاورید.

مراحل خرید در سایت بسیار سخت است

اگر کاربری وارد سایت شما شود و کالای شما را برای خرید انتخاب کند ولی نداند که چطور میتواند خرید را نهایی کند راهی به جز انصراف و خروج از سایت شما ندارد.

تا حد ممکن باید مراحل اضافه کردن کالا به سبد خرید و پرداخت آن را ساده سازی کنید به صورتی که دکمه های سایت در اندازه و رنگ مناسب مقابل دید کاربر بوده و به راحتی برای او قابل تشخیص باشد.سعی کنید حتما از کاربرهای سایت در مورد راحتی یا سختی مراحل خرید در سایت پرسش کنید و ایراداتی که دارید را رفع کنید و همچنین رعایت نکات زیر به شما کمک میکند

 • سعی کنید دکمه های خرید و پرداخت و … را با رنگهای جذاب از سایر بخشهای سایت متمایز کنید
 • تمامی دکمه های CTA در جای مناسبی هم روی موبایل و هم دسکتاپ وجود داشته باشد تا برای کاربر قابل دسترسی باشد
 • مراحل ثبت نام را تا حد ممکن ساده سازی کنید و فقط اطلاعاتی که واقعا نیاز دارید از کاربر بگیرید
 • امکان پرداخت میهمان برای کاربرانی که تمایل به ثبت نام در سایت ندارند را فراهم کنید
 • از درگاه های پرداخت مختلف استفاده کنید تا کاربر طبق نظر خودش انتخاب و پرداخت کند
 • امکان پرداخت به وسیله کارت به کارت یا واریز به حساب را در سایت قرار دهید
 • مراحل پرداخت و تکمیل خرید را تا حد ممکن کوتاه کنید تا کاربر خسته نشود

دقت کنید که بخش زیادی از انصراف کاربر از خرید در فروشگاه های اینترنتی در مرحله پرداخت وجه انجام میشود که دلایل آن هم به تجربه آسان کاربری سایت شما بستگی دارد و هم بحث روانی که افراد را از پرداخت وجه پشیمان میکند.

مواردی که مطالعه کردید تاثیر بسیار بالایی در افزایش فروش در فروشگاه های اینترنتی دارند و توجه به آنها باعث میشود تا سود خوبی از سرمایه گذاری خود کسب کنید و البته استفاده از یک مشاوره خوب یا کارشناس دیجیتال مارکتیگ با تجربه در این مسیر به شما کمک میکند تا بودجه تبلیغاتی خود را در مسیر درست آن خرج کنید و ترافیکی برای سایت ایجاد کنید که فروش ایجاد میکند.

رضا فلکی مقدم هستم. مشاور سئو و دیجیتال مارکتینگ و مدیر سایت یک وبمستر که با هدف انتقال تجربیاتم از اینترنت راه اندازی شده است.