یک تریدر - تنها کانال تلگرام ارز دیجیتال که بهش نیاز دارید
کارشناس سئو چه شخصی است

کارشناس سئو چه شخصی است و چه زمانی به او نیاز دارید

استفاده از اینترنت به سرعت در حال گسترش در میان جامعه است و هر روز به تعداد کسب و کارهایی که قصد دارند از پتانسیل بالای اینترنت برای افزایش فروش محصولات و خدمات خود استفاده کنند افزوده میشود.

در اینترنت همه چیز با جستجو در گوگل آغاز میشود و افراد برای یافتن پاسخ سوالی که در ذهن خود دارند به گوگل میروند و عبارت مورد نظر خود را سرچ میکنند.درصد بالایی از کلیک ها به چند نتیجه صفحه اول گوگل میرسد و باقی سایتها سهمی از این میزان ترافیک دریافت نمیکنند.

حجم بالای اینترنتی شدن کسب و کارها و ایجاد سایتهای جدید به معنای رقابت سنگین است و اینجاست که نقش کارشناس سئو به عنوان ناجی سایتها و شخصی که کمک میکند در اینترنت دیده شوید پر رنگ میشود

اگر سایتی بخواهد در اینترنت حرفی برای گفتن داشته باشد و دیده شود باید به اصول بهینه سازی سایت پایبند باشد و کارشناس سئو یا سئوکار شخصی است که با قوانین و استانداردهای لازم برای سئوسازی سایت و کسب ترافیک ارگانیک از موتورهای جستجو آشنا است.

در حقیقت نیاز مجموعه ها به کارشناس سئو از مرحله ایده تا اجرای محصول احساس میشود چون فاکتورهای متعددی در پروسه بهینه سازی سایت دخیل هستند که باید از ابتدای مسیر به درستی در کنار هم چیده شوند تا نتیجه مناسب در بلند مدت حاصل شود و اگر بهینه سازی سایت از ابتدا جدی گرفته نشود در مراحل بعدی باید هم هزینه بیشتری برای رفع ایرادات پرداخت شود و هم زمان زیادی برای رفع ایرادات و اعمال تغییرات در گوگل باید صرف شود.

مثل خشت اول گر نهد معمار کج در سئو کاملا ملموس است و هر گونه ساده انگاری در پروسه راه اندازی سایت بعدا هزینه بسیار سنگین و زمانی طولانی برای اصلاح نیاز دارد.تویئیت کن

سئوکار به سایت ها کمک میکند برای دیده شدن میان رقبا و افزایش رایگان بازدید سایتها به مدت طولانی و به صورت موثر! چون هر ترافیکی برای سایت مناسب نیست و فقط زمانی شاید افزایش فروش محصولات خواهید بود که ترافیک هدفمند با استراتژی درست به سایت هدایت شود.

کارشناس سئو  چه وظایفی بر عهده دارد

در حالت کلی وظیفه سئو کار بخشی از پروسه دیجیتال مارکتینگ سایت و تا حدی شبیه به مسئولیت های دیجیتال مارکتر است.سئو کار وظیفه دارد با تدوین استراتژی مناسب به افزایش بازدید سایت و برند سازی در اینترنت کمک کند با استفاده از :

  • تدوین برنامه محتوایی برای سایت اصلی و بخشهای زیر مجموعه مانند بلاگ و ….
  • بهینه سازی مطالب و لندینگ پیج های فعلی
  • نظارت بر وضعیت بک لینک ها و ساخت لینک به صورت موثر
  • تدوین استراتژی کلی سئو به صورت بلند مدت در جهت اهداف سایت
  • بررسی کردن نتایج حاصل شده و ایجاد تغییرات لازم در استراتژی
  • تحقیق کلمات کلیدی به منظور یافتن بهترین و موثر ترین کلماتی که برای سایت فروش ایجاد کند
  • بررسی رقبا و جایگاه آنها و تلاش برای رقابت
  • بررسی فنی سایت برای رفع ایرادات در سورس سایت و ایجاد تغییرات لازم سئویی در آن
  • آشنایی با ابزارهای آمارگیری برای بررسی ترافیک ورودی سایت و پیدا کردن نقاط قوت و ضعف
  • هماهنگی با تیم دیجیتال مارکتینگ برای پیشبرد اهداف کلان سازمان در جهت درست

اینها وظایف کلی سئو.کار است که هرچند بستگی به توانایی های شخص میتواند در مواردی از این بیشتر هم باشد و حتی کمتر که بستگی به میزان تجربه و توانایی در استفاده از ابزارهای مختلف دارد.

کارشناس سئو چه توانایی هایی باید داشته باشد

چیزی که در سئو مهم است کسب نتیجه است و بس! هرچقدر هم که یک کارشناس سئو با تجربه و حرفه ای باشد ولی در عمل نتواند سایت را روی کلمات خواسته شده به رتبه مناسب در گوگل برساند در عمل شکست خورده است و نتیجه تلاش او به چشم نمی آید.

کارشناس سئو باید مجموعه از توانایی ها را داشته باشد که در ادامه به آن اشاره میکنیم و هرچقدر این توانایی ها دامنه بزرگتری را شامل شود آن شخص بهتر و زودتر به نتایج خواسته شده خواهد رسید و قابلیت اطمینان و ماندگاری نتایج حاصل شده به صورت بلند مدت بیشتر خواهد بود.

چه زمانی به کارشناس سئو نیاز داریم

مهم ترین توانایی کارشناس سئو عبارت اند از:

تدوین استراتژی: مرحله اول و مهم ترین مرحله این است که بدانیم در حال حاضر کجا هستیم و به کجا میخواهیم برسیم و در این مسیر چه فراز و نشیب هایی خواهیم داشت.کارشناس سئو بعد از نیاز سنجی از سایت و پی بردن به اهداف، باید استراتژی بلند مدتی برای رسیدن به آن اهداف تدوین کند تا به صورت مرحله به مرحله و ماه به ماه آن را پیش ببرد و نتایج را بهینه سازی کند.

اگر همه چیز خوب بود و سازمان از نتایج کسب شده راضی بود میتوان استراتژی را ادامه داد اما در مواردی که ایراداتی وجود دارد باید در استراتژی بازبینی صورت بگیرد و تغییراتی اعمال شود.

به روز بودن و تسلط : کارشناس سئو باید همیشه آپدیت باشد و با آخرین ترند های موتور جستجو و تغییرات الگوریتم ها آشنایی داشته باشد زیرا مدل جستجو افراد در اینترنت به صورت مدام در حال تغییر است و گوگل هم برای اینکه بتواند پاسخگوی نیاز کاربران خود باشد با ارائه بروزرسانی های مختلف از الگوریتم های خود سعی میکند بهترین نتایج را به کاربر نمایش دهد.

آشنایی سئوکار با الگوریتم های گوگل و سایر بخش های فنی باعث میشود که به مرور زمان شاید افت کیفیت کار خود نباشد و بتواند بعد از اینکه سایت در کلماتی به رتبه خوب در گوگل رسید، آن نتایج را حفظ کند و در رقابت پیروز باشد.همچنین آشنایی با اصول و روشهای سئو کلاه سفید یا کلاه سیاه به او کمک میکند بهترین مسیر را انتخاب کرده و طبق آن پیش برود.

آشنایی با محتوا : یکی از مهم ترین بخشهای کاری یک کارشناس سئو این است که پلن محتوایی برای سایت تهیه کند و این کار بسیار سختی است! چون هر مطلبی برای سایت مناسب نیست و تدوین استراتژی نامناسب بعد از مدتی باعث ایجاد صدها مطلب بی ارزش در سایت میشود که یا هرگز در گوگل دیده نمیشود و هیچ ترافیکی برای سایت ایجاد نمیکند و یا بازدید بی ارزش ایجاد میکند که هیچ فروشی را در پی ندارد که هر دوی این حالت ها شکست محسوب میشود.

آشنایی با محتوا و تدوین برنامه مناسب انتشار محتوا به این معنی است که نیاز مخاطب را بدانیم و فکر کنیم کاربری که به دنبال محصول ما است از گام اول تا رسیدن به محصول ما، چه کلماتی را در گوگل سرچ میکند؟ و سپس برای پاسخ دادن به تمامی سوالاتی که ممکن است در ذهن کاربر باشد جوابی در سایت داشته باشیم که به صورت محتوا منتشر میشود

رعایت این اصول باعث میشود بعد از مدتی مجموعه ای از مطالب هدفمند و ارزشمند در سایت منتشر شده باشد که باعث مرجع شدن سایت میشود و اعتماد کاربر را هم در مسیر درست جلب میکند تا خرید خود را نهایی کند.

ساخت بک لینک : دومین عامل تاثیر گذار در سئو سایتها که از سالهای دور تا امروز قدرت و میزان تاثیر گذاری خود را حفظ کرده است ساخت بک لینک است.لینک هایی که از سایتهای دیگر برای سایت ساخته میشوند باید تابع اصول خاصی باشند تا بهترین نتیجه ممکن حاصل شود و هزینه ای که برای خرید لینکها شده را با صعود در نتایج ارگانیک گوگل همراه کند.قبلا در مورد بک لینک و اهمیت آن مطلب جامعی منتشر شده و همچنین دوره آموزشی ساخت بک لینک با خیال راحت به شما کمک میکند به صورت کامل با نکات ریز آن آشنا شوید و از لینک به صورت درست استفاده کنید.

لینک سازی برای سایت یک کار همیشگی است و همواره برای لندینگ پیج های جدید و صفحات پر رقابت سایت نیاز دارید که لینک های قوی داشته باشید و از قدرت لینک داخلی هم باید استفاده کنید.

تسلط بر ابزار تحلیلی: در اینترنت همه چیز عدد و رقم است و با تحلیل اینهاست که میتوانیم متوجه شویم که مسیر را به درستی رفته ایم یا خیر! برای کارشناس سئو هم ابزارهای مختلف تحلیلی از جمله سرچ کنسول گوگل و گوگل آنالیتیکز وجود دارد که تسلط به آنها ضروری است.

هر استراتژی که برای سایت تدوین شده باید از طریق این ابزارها تحلیل شود و تصمیم گیری برای ادامه یا اصلاح استراتژی کلی فقط بعد از تحلیل داده ها امکان پذیر است.بدون این داده ها همه چیز بی معنی است و حرکت بی هدف در حال انجام است چون هیچ دیدی نداریم که تغییرات سئویی چه تاثیری داشته و آیا مثبت بوده یا منفی

همکاری تیمی : کارشناس سئو باید بتواند با افزاد مختلف کار کند که معمولا تیم محتوا از مهم ترین آنها است.محتوا بخش مهمی از سئو است و سئو کار باید با افراد تیم محتوا به صورت مداوم در ارتباط باشد تا برنامه محتوایی به دقت انجام شود.

از دیگر افرادی که با سئو کار در ارتباط مستقیم است میتوان به دیجیتال مارکتر یا مدیر مارکتینگ اشاره کرده که سئو را بخشی از برنامه بازاریابی خود دارد و باید از روند کلی آن در اطلاع باشد.

به طور کلی کارشناس سئو باید بداند که کدام صفحات سایت و کدام محصولات در اولویت کسب رتبه در گوگل هستند و برنامه خود را طبق آن مشخص و اجرا کنه که این نیازمند همکاری تیمی با سایر اعضای سازمان است.

توانایی فنی و کدنویسی : آشنایی سئوکار با کدنویسی ضروری نیست ولی بسیار مفید است زیرا بخش بسیار مهمی از سئو به صورت تکنیکال است و مواردی بسیار ضروری باید در کد سایت رعایت شود و بدون اعمال این تغییرات در کد سایت نمیتوان بسیاری از مشکلات را حل کرد.

اگر کارشناس سئو با این مسائل فنی آشنا باشد در بسیاری از مواقع مانند زمانی که سایت روی بستر وردپرس ایجاد شده باشد میتواند به تنهایی تغییرات لازم را در کد سایت ایجاد کند و نیازی به نیروی فنی نداشته باشد که این نکته قوت است و در صرفه جویی زمان بسیار موثر است.

دوره های مختلفی برای آموزش سئو در بخش آموزشگاه سایت ایجاد شده که میتوانید برای ارتقا توانایی های خود از آنها استفاده کنید.

چه زمانی به کارشناس سئو نیاز دارم

اگر برای راه اندازی سایت و حضور موفق در اینترنت برنامه ریزی کرده اید باید حتما یک کارشناس سئو از روز اول در کنار شما باشد و به شما مشاوره سئو بدهد.

بهیه سازی سایت زمان طولانی نیاز دارد و همچنین هزینه زیادی هم در بخش تولید محتوا و ساخت بک لینک باید پرداخت شود که مدیریت این هزینه و هدایت درست آن فقط با کمک کارشناس سئو با سابقه و حرفه ای امکان پذیر است. کارشناس سئویی که تجربه کافی و نمونه کارهای موفق را در رزومه خود داشته باشد میتواند هزینه های شما را هم به خوبی مدیریت کند و هم به صورت محسوسی آنها را کاهش دهد که در این دوره سخت اقتصادی کمک بزرگی برای مجموعه شماست

در مقابل همکاری با کارشناس سئو کم تجربه علاوه بر اینکه هزینه های مالی سنگینی برای شما دارد باعث میشود که در موارد بسیاری سایتها توسط گوگل پنالتی شود که رفع این ایراد چند ماه زمان میبرد و حتی در مواردی هرگز امکان پذیر نیست و باعث نابودی سایت شما خواهد شد.

در انتخاب کارشناس سئو باید به سوابق و نمونه کارهای او دقت کنید و البته بدانید که هیچ چیز در سئو تضمینی نیست! هیچکس نمیتواند تضمین کند که در تعدادی کلمه در بازه زمانی خاصی رتبه یک گوگل را برای شما کسب میکند و بهتر است از افرادی که همچین تضامینی را شعار خود قرار داده اند، دوری کنید!

یک کارشناس سئو تنها زمانی موفق است که ترافیک هدفمند با دید بلند مدت و ایجاد فروش بیشتر برای سایت شما ایجاد کند و گرنه  بالا بردن میزان آمار سایت را میتوان حتی با نرم افزارهای بازدید ساز هم انجام داد که نتیجه آن میشود ترافیک بی مصرف و هزینه چند ده میلیونی که برای آن پرداخت شده

پس باید در انتخاب کارشناس سئو دقت کافی را داشته باشید تا بتوانید به اهداف نهایی خود در این حوزه برسید.

رضا فلکی مقدم هستم. مشاور سئو و دیجیتال مارکتینگ و مدیر سایت یک وبمستر که با هدف انتقال تجربیاتم از اینترنت راه اندازی شده است.