یک تریدر - تنها کانال تلگرام ارز دیجیتال که بهش نیاز دارید
اشتباه در سئو برای سایتها

۸ اشتباه رایج سئو برای مدیران سایتها

به عنوان یک سئوکار یا مدیر سایت قصد دارید که جایگاه سایت خود را در نتایج ارگانیک گوگل بهبود بدهید اما مرتکب اشتباهاتی میشوید که مانع کسب نتایج میشود و از طرفی سایتهای رقیب شما با قدرت در حال حرکت هستند و هر اشتباهی توسط شما ممکن است چند ماه عقب افتادن در رتبه های سئویی را به همراه داشته باشد

امروز قصد دارم در مورد رایج ترین اشتباهات سئویی که در سایتها اتفاق میافتد توضیح بدهم که توجه به آنها کمک زیادی به حرکت در مسیر درست بهینه سازی سایت خواهد کرد

با اشتباهات رایج در سئو آشنا شوید

سئو یا بهینه سازی سایت به مجموعه ای از عوامل گفته میشود که باید در کنار هم و به صورت مداوم رعایت شود تا به مرور سایت شما مورد توجه موتورهای جستجو قرار بگیرد و شروع به گرفتن بازدید ارگانیک کند.

مسیری که برای سئو در نظر دارید باید از روز اول درست باشد تا بعد از چند ماه شاید افزایش ترافیک و نتیجه های برتر در گوگل باشید و در غیر این صورت اگر اشتباهات زیر را مرتکب شوید باید چند ماه زمان و هزینه برای اصلاح آن صرف کنید

۱-برای سئو سایت خود هدف ندارید

بهینه سازی سایت بدون هدف مانند حرکت کورکورانه در مسیری خطرناک است و ممکن است به جهتی بروید که خسارت شدیدی به سایت شما وارد کند.برای اینکه بتوانید هدف خود را مشخص کنید باید بدانید که از راه اندازی این سایت چه خواسته ای دارید؟ آیا محصولی برای فروش دارید؟ آیا میخواهید از نمایش تبلیغات در آمد کسب کنید ؟ آیا به دنبال معرفی خدمات خود هستید ؟

در گام اول باید پاسخ این سوالها را در ذهن خود داشته باشید چون در جواب هر کدام از سوالهای بالا باید مسیر متفاوتی را برای سایت خود طراحی کنید تا به نتیجه برسد. مسیری که برای سئو سایت مشخص میشود کاملا بستگی به هدف نهایی سایت دارد و اگر از ابتدا بی هدف باشید نمیتوانید مسیر سئو را به درستی پیش ببرید

۲-برای سایت استراتژی ندارید

داشتن استراتژی و برنامه برای سئو سایت یعنی فکر کنید که در کجا هستید و به کجا میخواهید برسید؟ و در این مسیر چگونه باید پیش بروید تا نتایج مناسب حاصل شود.استراتژی که برای سایت مشخص میشود شامل رفع ایرادات فنی سایت – برنامه ریزی تولید و انتشار منظم محتوا  و زمان و نحوه ساخت بک لینک است که قبل از شروع پروسه سئو سایت باید استراتژی تدوین شود.

پیشنهاد میکنم از مشاوره کارشناس سئو مجرب برای تدوین استراتژی استفاده کنید زیرا داشتن استراتژی درست کمک زیادی به موفقیت پروژه شما میکند

۳-محتوای تکراری و بی کیفیت دارید

مهمترین عامل رتبه گرفتن سایت شما محتوا است که البته در اکثر مواقع بی اهمیت شمرده میشود و مدیران سایتها کمترین توجه را به آن میکنند. باید برای محصولات و خدمات خود محتوایی ایجاد کنید که پاسخگوی سوالات ذهن کاربر و جوابگوی نیاز او باشد تا در نهایت بتوانید اعتماد کاربر را جلب کنید و او را به مشتری خود تبدیل کنید.

گوگل هم به اهمیت محتوای تولید شده توسط شما واقف است و به محتوای اختصاصی که در سایتها منتشر میشود رتبه خوبی میدهد که بخش بزرگی از سئو است.

هیچ صفحه ای از سایت خود را بی اهمیت نشمارید و برای تک تک بخشها، محتوای اختصاصی تولید کنید و البته کپی کردن از سایتهای دیگر را به کلی فراموش کنید!

۴-بیش از حد بهینه سازی میکنید

توضیح دادیم که سئو سایت به اصول خاصی پایبند است و باید طبق آن قوانین سایت را سئو کرد.اگر رفتاری خارج از استانداردهای بهینه سازی داشته باشید برای گوگل این سیگنال را صادر میکنید که قصد دارید با تقلب کاری کنید که سایت شما رتبه بگیرد و این بسیار خطرناک است و حتی ممکن است باعث افت رتبه های فعلی و پنالتی شدن سایت شما شود.

۵-کلمات کلیدی نامناسب را انتخاب کرده اید

قصد دارید در سایت خود لوازم آرایشی بفروشید ولی مقالات شما درمورد روش نگهداری کاکتوس در آپارتمان است! خوب فرض کنید روی این مقاله رتبه یک گوگل هستید و چند هزار بازدید در ماه به سایت شما میرسد اما آیا این ترافیک،  فروشی هم ایجاد میکند؟قطعا خیر

یکی از اشتباهات مهلک برای سایتها این است که سعی میکنند به هر روشی که شده برای سایت خود ترافیک ایجاد کنند و این اصلا درست نیست چون ترافیک باید بصورت هدفمند و برای ایجاد فروش ایجاد شود.

نه اینکه به هر بهانه ای کاربر را وارد سایت خود کنید و او هم بعد از مطالعه فقط همان صفحه از سایت شما بلافاصله خارج شود و صرف باعث افزایش بانس ریت سایت شما شود.

دقت کنید که افراد برای نیازی که دارند در گوگل سرچ میکنند و اگر کاربری روش نگهداری از کاکتوس را سرچ کرده است و وارد سایت شما شده، طبیعی است که هیچ تعاملی با سایت شما برقرار نمیکند چون محصولات شما اصلا مورد نیاز او نیست.

سعی کنید خودتان را بجای کاربر بگذارید و فکر کنید چه سوال هایی در ذهن کاربری که به دنبال محصول شماست وجود دارد و تمامی آنها را یادداشت کنید و سپس فقط روی همین عناوین شروع به تولید محتوا کنید

۶-فاکتورهای سئو داخلی سایت را فراموش کرده اید

برای اینکه سایتی از نظر سئویی بهینه سازی شده محسوب شود باید فاکتورهای را در محتوا و ساختار سایت خود رعایت کرده باشد که به آن Onpage SEO گفته میشود.از جمله عواملی که در سئو داخلی سایت موثر هستند عبارت اند از :

  1. استفاده از کلمه کلیدی در عنوان مطلب
  2. استفاده از کلمه کلیدی در توضیحات مطلب
  3. استفاده از تصویر در مطالب و رعایت کلمه کلیدی در متن جایگزین (توضیحات بیشتر در مورد سئو تصاویر)
  4. توجه به سرعت سایت به خصوص برای کاربران موبایل (دوره آموزشی افزایش سرعت وردپرس)
  5. استفاده از لینک داخلی بین مطالب سایت
  6. رعایت استانداردهای فنی سئو در کد سایت
  7. چینش ساختار مناسب برای منوها و صفحات سایت از نظر راحتی کاربر

و موارد بیشتری که در مطلب سئوی داخلی سایت به آنها پرداخته شده است.

۷-فاکتورهای سئو خارجی سایت را فراموش کرده اید

در کنار عواملی که باید داخل سایت رعایت کنید باید به عوامل بیرونی موثر در سئو هم توجه کنید از جمله ساخت بک لینک و ایجاد شبکه های اجتماعی

ساخت بک لینک مهم ترین عامل موثر در سئو سایت بعد از محتوا است و البته یکی از خطرناک ترین بخشهای سئو، زیرا اگر مراحل آن اشتباه انجام شود و گوگل متوجه شود که شما قصد دارید با خرید لینک باعث بهبود رتبه های خود شوید به صورت شدیدی شما را پنالتی میکند که گاهی برای همیشه ماندگار است.

در دوره آموزشی ساخت بک لینک با خیال راحت به صورت جامع به تمامی نکات ریز و درشت ساخت لینک و انتشار رپورتاژ آگهی پرداخته شده است.

۸-برای رتبه یک عجله دارید

طبیعی است که هر مدیر سایتی علاقه دارد خیلی زود در رتبه یک گوگل حضور داشته باشد اما متاسفانه شدنی نیست! شما در هر کسب و کاری که باشید حتما صدها سایت رقیب با شما در حال فعالیت هستند که هر روز هم به تعداد آنها افزوده میشود و در این میان فقط گوگل است که تصمیم نهایی را میگیرد.

درآمد گوگل از نمایش تبلیغات ادوردز است و برای اینکه بتواند هرچه بیشتر به کاربرها تبلیغات نمایش دهد باید کیفیت نتایج نمایش داده شده به کاربر را بالا ببرد تا افراد به سراغ سایر موتورهای جستجو نروند.

گوگل برای اینکه کیفیت خود را حفظ کند از الگوریتم هایی برای دسته بندی و نمایش بهترین و مرتبط ترین نتایج به کاربرها استفاده میکند و این الگوریتمها بیش از ۲۱۰ فاکتور مختلف را در سایتها بررسی میکنند تا متوجه شوند چه سایتی لایق رتبه یک است.

به دلیل همین سختگیری و برای جلوگیری از اینکه سایتهای اسپم و تبلیغاتی با استفاده از روشهای سئو کلاه سیاه به رتبه یک گوگل برسند در چند ماه اول گوگل هیچ رتبه ای به سایت شما نمیدهد و فقط روی کلمات مختلف با آن بازی میکند!

به این معنی که گاهی هم سایت شما را بین نتایج برتر نمایش میدهد تا ببیند رفتار کاربر بعد از کلیک روی سایت شما چگونه است؟ آیا کاربر در سایت شما ماندگاری داشته و بین صفحات سایت چرخیده است یا بلافاصله به صفحه نتایج برمیگردد و به سراغ سایت دیگری میرود؟

معمولا برای یک سایت تازه تاسیس بین ۴ تا ۶ ماه زمان لازم است که کم کم در نتایج گوگل دیده شود و بازدید ارگانیک کسب کند پس هرگز تا قبل از این زمان انتظار کسب رتبه را نداشته باشید.

به دلیل همین عجله در رسیدن سریع به رتبه های برتر معمولا مدیران سایتها از روشهای سئو کلاه سیاه استفاده میکنند که البته خیلی وقت است منسوخ شده اند و با هوشمندی امروز گوگل دیگر کارایی ندارند و اگر هم نتیجه ای برای سایت داشته باشند به صورت موقت است.

سئو اصولی وابسته به استانداردهای گوگل از طریق تکنیک های سئو کلاه سفید انجام میشود و البته نیاز به صبر برای کسب نتیجه دارد.

 

مواردی که مطالعه کردید از رایج ترین اشتباهات مدیران سایتها برای سئو سایت و رسیدن به نتایج مناسب است که به شخصه در سایتهای زیادی با آنها مواجه میشوم.توجه داشته باشید که سه عامل محتوا – بک لینک و هوش مصنوعی گوگل که بیشترین تاثیر را در سئو سایت شما دارند فقط با داشتن یک استراتژی درست میتوانند نتیجه مناسب را به شما بدهند و هرگونه بی توجهی در این موارد صرفا باعث هدر رفتن منابع مالی و زمانی شما میشود.

رضا فلکی مقدم هستم. مشاور سئو و دیجیتال مارکتینگ و مدیر سایت یک وبمستر که با هدف انتقال تجربیاتم از اینترنت راه اندازی شده است.